۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Wednesday, 4 August , 2021
امروز : چهارشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰ - 26 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 188842
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۷:۳۲ |

ترک برتر است یا لر؟ لر برتر است یا ترک؟ تفرقه از چه زمانی آغاز شد؟

سهرابی که فکر کنم از سمیرم آمده بود ، کاندید بود ، خسرو طاهری در سخنرانی خود که بسیار پر حرارت بود به همه قشقایی ها اعلام کرد یا باید یک کاندید ترک زبان داشته باشیم یا هیچ.

زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

مسعود گشتاسبی

لر برتر است یا ترک ؟

ترک برتر است یا لر ؟

کدام برتر است ؟

سئوال ساده ایست .

جواب چیست ؟

ملاک برتری چیست ؟

این اختلاف و تفرقه از چه زمانی آغاز شد ؟

این اختلاف سیاسی است یا اجتماعی ؟

این روزها اخبار انتخابات شورا داغ است و هر کس تفسیری دارد ، از ترک می گویند و از لر و استراتژی هر دو گروه .

عده ای عقیده دارند ، ترک زبانان از مسائل قومی قبیله ای فاصله گرفته اند و به شایسته سالاری فکر می کنند ، برخی هم بر این عقیده اند ، اینگونه نیست و در انتخابات شورا ، وضعیت فرق دارد .

برخی می گویند لر زبان ها کاندیدای زیادی دارند و اگر ائتلاف نکنند رای مورد نیاز را نخواهند داشت . اینها صحبت مردم است ، واقعیت جامعه است .

اما من با شناختی که از ترک زبانان دارم مطمئن هستم ترک زبانان بر قول و قراری که داشته اند و دارند ایستاده اند . من لر زبان ، ترک زبانان قشقایی را خوب می شناسم چون در میان آنان زندگی کرده و بزرگ شده ام .

لر زبانان هم با توجه به تجربه انتخابات پیشین برنامه هایی دارند و برنامه ویژه ، ائتلاف فرا قومیست که نشان از اعتقاد به شایسته سالاری است، بر طبل تبار من ، طایفه من ، ایل من ، منهای اندیشه من و گچساران من ، نکوبیدن ، حرکتی زیباست برای رشد و تعالی فرهنگ منطقه .

ترک و لر گفتن ها از کی آغاز شد ؟ قرار شد در مجلس ششم ، گچساران یک نماینده داشته باشد و دهدشت هم یک نماینده ،( قبلا هر دو یک نماینده داشتند )

همیشه ترک و لر با هم بودند اما حال وضعیت فرق می کرد ، معادلات بگونه ای دیگر و طیف های جدیدی ایجاد شد ، اصولگرایان ، اصلاح طلبان و ترک زبانان .

عده ای می گفتند اصولگرا و اصلاح طلب رقابت می کنند و کاندید قشقایی برنده خواهد بود ، عده ای هم بر این باور بودند که قشقایی خود کاندید دارد و به اصلاح طلبان رای نمی دهند و کاندید اصولگرا برنده می شود .

اگر بیاد داشته باشید در انتخابات مجلس ششم ، ترک زبانان چند کاندید داشتند و از طرف خسرو طاهری و دوستانش ، ایمانی  که فکر کنم از سمیرم آمده بود ، کاندید بود ، خسرو طاهری در سخنرانی خود که بسیار پر حرارت بود به همه قشقایی ها اعلام کرد یا باید یک کاندید ترک زبان داشته باشیم یا هیچ.

از اعتبار و آبروی قشقایی گفت.

خسرو طاهری در آن مدت زحمات زیادی کشیده بود ، همایش های فراوانی برگزار و فرود و فرهاد از هنرمندان بنام قشقایی و ایران را به گچساران آورد و برنامه هایی را اجرا کردند که از خاطرات خوب مردم گچساران است .

کم کم این مسائل پر رنگ شد و عده ای هم که نمی توانستند بر اساس شایستگی خود ، رای مردم را بگیرند به این اختلافات دامن زدند تا خود را معروف کنند و مطرح نگهدارند ، قومیت را ملعبه سیاسی کردند برای رسیدن به اهداف خود .

مسائلی که به نفع هیچکس نبود ، به سود شهر و منطقه نبود و همه را آزار می داد . خیلی ها سعی داشتند بین مردم همدلی ایجاد کنند اما کار آسانی نبود .

این اختلافات باعث ضربات و آسیب های  فراوانی  به شهر و منطقه بود و باعث گردید که نتوانیم از تمام فاکتورهای مثبت شهر برای پیشرفت منطقه استفاده کنیم .

ترک ولر همیشه در کنار هم بودند همانطور که در کنار بهبهانی ، اصفهانی ، بندری و…. بودند . وقتی از آریوبرزن و مبارزه اش بر علیه اسکندر مقدونی می گوییم ، از صولت الدوله و مبارزاتش بر علیه انگلیسی ها ، از لهراسب باطولی و اینکه چگونه ارتش شاه را در تنگ تامرادی زمین گیر کرد ، از بهمن بیگی و خدمات ارزنده اش به عشایر ایران زمین هم می گوییم ، مهم نیست ترک بوده اند یا لر ، مهم این است که نامی داشته اند و ماندگار هستند .

مردم این منطقه در پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی سهیم بوده اند و کسی نمی گوید چند نفر ترک یا لر شرکت داشتند . ایران ، به دلاوری و شجاعت جوانان این خطه  در هشت سال دفاع مقدس افتخار کرد ، جوانانی که برای حفظ ارزشها و نظام خود ، با رژیم بعث و متحدانش جنگیدند ، کسی نمی گفت چند نفر ترک بود یا لر .

تاجگردون آمد و اعلام کرد ، آمده ام تا ریسمان پوسیده قومیت را پاره کنم . مردم منتظر عمل بودند و نه شعار .

اما تاجگردون به همه ثابت کرد همانگونه که از دیدن مشک روی دوش دختر نجیب باوی ناراحت می شود ، دیدن هیزم روی دوش دختر اصیل قشقایی هم او را ناراحت و آزرده خاطر می کند .

تاجگردون اولین کار اجرایی خود را از یک روستای ترک زبان آغاز کرد ، گاز رسانی به باباکلان . مردم حرف و عملش را پسندیدند . دکتر کریمی و یاران نیک اندیش اش از تاجگردون حمایت کردند و نتیجه این حمایت ، پیروزی قاطع هفتم اسفند بود .

قشقایی بزرگ است و با فرهنگ و این اعتبار، انتظارات مردم را بالا می برد و قطعا قشقایی ها به هر کسی اجازه نخواهند داد تا از نام قشقایی برای مسائل سیاسی  استفاده کند .

حال بگویید ترک برتر است یا لر ؟ تاجگردون در اینباره گفت : لر، زمانی خوب است که برادر ترک زبانش خوبی او را تائید کند و بالعکس .

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
 1. ناشناس :
  ۱۲ مرداد ۹۵

  بقول حمیدتاجگردون همه خوبنداماعده ای برای رسیدن به منافع شخصی خودچه لرچه ترک فقط ندای قومیت راسرمیدهندهمه ایرانی هستیم اماگاهی منافع رادرخطرمیبینیم ندای لروترک بهبهانی بختیاری راسرمیدهیم که فقط دودش به چشم مردم بی حامی میرود

 2. گچسارانی اصیل :
  ۱۲ مرداد ۹۵

  من نمی دانم چرا این موضع این همه بهش دامن می زنید .چرا بعضی داعیه مهربان تراز مادر شده اند بابا ول کنید متاسفانه بجای اینکه ابروش درست کنید دارید چشمش کور میکنید بحث رو عوض کنید

 3. شهروند :
  ۱۲ مرداد ۹۵

  قطعنا ترک بهتر است

 4. شهروند :
  ۱۲ مرداد ۹۵

  این هم نظر ودیدگاهی است خدا کند شایسته سالاری حاکم شود تبعیض ها برداشته شود
  ولی چرابااین تفاسیر هیچ ترک زبانی استخدام نمی شود یا مدیر مدیر کل نمی شودو…….مهجبین

 5. گزلروم :
  ۱۳ مرداد ۹۵

  ما به عهد مان با تاجگردون وفا کردیم ولی قرار نیست همیشه به یکسو متضرر شویم

 6. مطلع :
  ۱۳ مرداد ۹۵

  انشاالله دکتر کریمی شما را در لیستش قرار میدهد.
  کو بابا ول کن تو خوته داغون کردی.هر روز یه مقاله اینویسی و تعریف ایکنی و تاجگردون

 7. توفیقات :
  ۱۳ مرداد ۹۵

  مطمئن باشید که اصلا نه دکتر کریمی و نه شما تحلیل درستی ازواکنش مردم در انتخابات گذشته و پیش رو نداشته و ندارید

  انتخابات شورا بکلی با شرایط و رویکردی متفاوت رقم خواهد خورد

  وصد درصد فکر غلط دکتر کریمی کاملا منتفی میباشد

  دوستان تحلیل آبکی تحویل ندهند

 8. همشهری 2 :
  ۱۳ مرداد ۹۵

  مسعود آخرش رتی من شوری مرکزی تاجگردون یا نه؟

 9. یک لر اصیل :
  ۱۳ مرداد ۹۵

  قطعا و بدون شک لر برتر است.

 10. شاهین :
  ۱۴ مرداد ۹۵

  ترک و لر میزنن تو سر هم بعد نفعش به بهبهانی و اصفهانی می رسه.

 11. ناشناس :
  ۱۴ مرداد ۹۵

  نوشتن این مقاله و عنوان آن خود بزرگترین تفرقه است . مدیر مسول سایت لطفا از اینجور مقالات چاپ نفرمایید

 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.