۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Sunday, 1 August , 2021
امروز : یکشنبه, ۱۰ مرداد , ۱۴۰۰ - 23 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 393011
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۴۰ |

دروازه‌بانی این نیست که هر ۶ بازی یک بار لباست را بشویی / حقیقی: این اسمش کلین شیت نیست آقای مدعی!

علیرضا حقیقی در تازه‌ترین صحبت‌هایش درباره مسائل مختلفی از زمان حضور در پرسپولیس تا جام جهانی و پیراهن نساجی حرف زد.

دروازه‌بانی این نیست که هر ۶ بازی یک بار لباست را بشویی / حقیقی: این اسمش کلین شیت نیست آقای مدعی!
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

به گزارش “ورزش سه”، گلر نساجی مازندران مدعی است که کلین شیت زمانی ارزشمند است که با نمایشی موفق در جریان بازی روی نتیجه تیم تاثیر گذاشته باشید وگرنه تکیه بر مدافعان قدرتمند تیم و کمترین فشار روی دروازه‌ نشان از عملکرد مثبت نخواهد داشت. او همچنین به دوران تمرین زیر نظر عابدزاده اشاره می‌کند و بهترین تاثیر کی‌روش را اجبار برای لژیونر شدن می‌داند.

 
به نظر می‌رسد پنالتی‌ها نقش پررنگی در سرنوشت گلرها دارد. تو وقتی شناخته شدی که پنالتی علی دایی را در اولین دقیقه از بازی‌ات برای پرسپولیس مهار کردی.

در آن بازی تازه دو روز بود که اردوی تیم جوانان به جمع بازیکنان اصلی اضافه شده بودم. بعد فرشید کریمی اخراج شد و من درون دروازه ایستادم و پنالتی آقای گل جهان را گرفتم. آن بازی خیلی حساس شده بود و کری زیادی بین بازیکنان داخل زمین شکل گرفته بود. علی آقا خیلی کری داشت و برای خودم مایه افتخار است. علی دایی معمولا مطمئن‌ترین بازیکن برای زدن پنالتی است و فکر کنم تعداد پنالتی‌های از دست داده‌اش کمتر از انگشتان یک دست باشد. اصلا شرایط فوق العاده خاص بود. اولین ثانیه‌ای بود که برای پرسپولیس بازی می‌کردم. علی دایی هم یک پنالتی در نیمه اول زده بود و شرایط سختی بود. تنها چیزی که خوب یادم است، مصطفی دنیزلی بود که لب خط ایستاده بود و با رویی خندان دست انداخت روی شانه من و گفت برو زمین و این بازی را دست خودت بگیر. خدا خیلی کمکم کرد. یک چیزی درباره پنالتی باید بگویم که برخلاف آن چیزی که مرسوم شده و می‌گویند پنالتی ۵۰-۵۰ است به نظر این باور غلط است و ۹۰-۱۰ به سود ضربه زننده است. دروازه‌بان باید هفت متر و خرده‌ای دروازه را باید بگیرد و خیلی فاکتورها نیاز است تا بتوانی ضربه پنالتی را مهار کنید. هرچقدر از نظر روحی بالا باشید و تمرین داشتید اما شرایط در آن لحظه کاملا متفاوت است.

 

بعد از آن پنالتی همه درباره تو گفتند که حقیقی موفق شد راه صدساله را یک شبه برود. تو این را باور داری؟
من برای آن راه صدساله، سالیان سال سختی کشیدم، تمرین کردم، دوری از خانواده و تمرینات سخت را پشت سر گذاشتم تا به آنجا و آن لحظه برسم. من از سن پایین در تیم بزرگسالان پرسپولیس بودم و زحمت زیادی کشیدم. علاوه بر تمرینات تیمی جلسات تمرین اختصاصی داشتم تا به قول شما ره صدساله را بروم و اینطور نبوده که یک شبه بروم.

 

یک دوره عابدزاده مربی‌ات بود. درباره تمرینات او از واژه عجیب، غریب و سخت استفاده می‌کنند. چطور بود و چطور دوام آوردی؟
خب آقای عابدزاده تمرینات سختی داشت. همه این را یادشان هست که چطور من دوام آوردم. ایشان هم یک سبکی برای خودش داشت و هرچقدر هم بخواهم صحبت کنم با دیدن آن از زمین تا آسمان فرق دارد. یادم هست وقتی تمرین می‌داد دو دروازه‌بان ما می‌رفتند بغل درخت تگری می‌زدند و بالا می‌آوردند و من دوام آوردم. از ایشان واقعا ممنون هستم و همان تمرینات بدنم را ساخت. وقتی به اروپا رفتم کار نسبتا راحت تری داشتم. ما آن موقع تمرین نمی‌کردم و چهار تا مربی قیف می‌چید و دروازه‌بان فقط باید اینور آنور می‌پرید! در صورتی که سیستم دروازه بانی و تمرین اروپا خیلی فرق می‌کرد.

 

می‌خواهیم درباره جام جهانی برزیل حرف بزنیم. از اینکه کمتر کسی تصور می‌کرد شماره یک و فیکس دروازه ایران باشی و البته دروازه تعداد گل بالایی که از آرژانتین احتمالا دریافت خواهیم کرد حرف می‌زدند.
این چیزی که می‌گویید مشخص نبود گلر شماره یک کیست یک افرادی در تلویزیون به مردم القا می‌کردند. چرا اتفاقا از یک ماه قبل از شروع جام جهانی مشخص بود. پست دروازه‌بانی است و بازی در جام جهانی و نمی‌شود که یک شبه آمد و گفت فلانی فیکس است. مربی و آن هم کارلوس کی‌روش که برای همه چیز برنامه طولانی و دقیقی ترتیب می‌دهد بدانید که قطعا درباره آن مدت‌ها فکر کرده بود. یک نفر اما در تلویزیون بنا به دلایلی در تلویزیون صحبت می‌کرد و می‌گفت که پست دروازه‌بانی مشخص نیست و اگر عمری باقی ماند بعدا درباره‌اش حرف می‌زنم.

 

 

 

مطمئنا هم اینطور نبود که تو یک لحظه بیایی و کار را در دست بگیری و مسلما با توجه به شناختی که از روحیات کی‌روش داشتیم باید در تمرین خیلی بالاتر از دیگران تلاش کرده باشی.
من خیلی زحمت کشیدم و از یک قرارداد فوق العاده خوب با روبین کازان گذشتم تا برای فرصت بازی بیشتر راهی لیگ پرتغال شوم. من قید پول را زدم و رفتم لیگ دو پرتغال و از آنجا شدم دروازه‌بان یک تیم ملی در جام جهانی. به نظرم و البته صحبت‌های کارشناسان هم عملکرد خوبی در جام جهانی داشتم.

وقتی قرار بود مقابل آرژانتین قرار گرفتی چه حسی داشتی؟ نگرانی یا دلهره‌ای برای اتفاقات احتمالی نداشتی؟
ابتدا باید این را بگویم که به عقیده‌ام بزرگترین بازی تاریخ فوتبال ایران مقابل آرژانتین است. آرژانتین با آن اسامی و بازیکنان بزرگ که در نهایت به فینال جام هم رسیدند. اما کی‌روش با آن بازیخوانی مناسب و روحیه‌ای که به تیم داد واقعا باعث شد تا بازیکنان دو برابر کیفیت خود در آن بازی بدرخشند. ما می‌توانستیم حتی در آن بازی مساوی کنیم اما شرایط فوتبال است و اشتباهات کوچک پشت هم باعث شد تا در دقایق پایانی بازی را واگذار کنیم.

 

قبل از بازی استرس تقابل با لیونل مسی و ضربات غیرقابل مهار او را نداشتی؟
اصلا در آن سطح شما بازیکن را باید فراموش کنید و حواست باید فقط به توپ باشید. در همان دقایق ابتدایی اگر نگاه کنید هیگوآین تک به تک شد و اگر گل می‌شد مشخصا اتفاقات بدتری می‌افتاد چرا که باید برای جبران جلو می‌کشیدیم و آنها هم در آن سطح از بازی، بازیکنی نبودند که از کوچکترین شکاف و پیش روی ما برای گل‌های بعدی سود نبرند. من آنجا اصلا مسی را ندیدم و فقط توپ را می‌دیدم و تمرکز را روی آن بود. ۱۸۰ دقیقه موفق بودم و برابر نیجریه و آرژانتین در ۱۸۰ دقیقه گل نخوردم و یک لحظه در وقت‌های تلف شده گل مسی شرایط را خراب کرد. با این حال از عملکردم در آن مقطع اصلا ناراضی نیستم. کارلوس کی‌روش هم چندین بار صحبت کرد و روحیه بخش بود. در بازی با آرژانتین ما می‌توانستیم حتی برنده باشیم اما داور جرات گرفتن پنالتی روی اشکان را نداشت. فکر می‌کنم اگر صحنه برعکس بود و برای آرژانتین بود داور علاوه بر پنالتی، کارت قرمز هم می‌داد اما جرات پنالتی گرفتن برای ما را نداشت.

 

آن دوره یکی از اتفاقات عجیب تصاویری از درخواست برخی هواداران برای خواستگاری از تو بود که در رسانه‌های خارجی هم خیلی موردتوجه قرار گرفت.
باور کنید اینقدر تمرکز روی بازی‌ها بود که اصلا متوجه نشدم و بعد از آن دیدم. (خنده) دم هواداران گرم که لطف داشتند. در بازی ایران – آرژانتین ۷۰درصد هواداران حریف بودند و بخشی هم برزیلی‌ها بودند و درصد کمی ایرانی بودند و ما متوجه چیزی نمی‌شدیم. 

 

یک مدت هم بحث این بود که پیشنهاد بازیگری در فیلم‌های خارجی برایت آمده. تصمیمی برای بازیگری و سود بردن از تیپ و قیافه‌ات در این مسیر نداری؟
الان فعلا فوتبال فوتبال و فقط فوتبال. نمی‌خواهم درباره بحث دیگری جز فوتبال حرف بزنم و من می‌خواهم نهایت لذت را از فوتبال ببرم و انشاالله بعد از فوتبال وقت زیاد است و هیچ وقت دیر نمی‌شود.

 

چرا اینقدر از کی‌روش دفاع می‌کنی؟
من حامی نیستم و فقط حقیقت را می‌گویم. زحمتی که کی روش برای فوتبال کشیده هیچ کس نداشته. آقای ویلموتس آمد سه بازی کرد و خدا تومان پول گرفت و باز هم دنبال مابقی آن است اما کی‌روش هشت سال برای این فوتبال و اینجا جان کند. چند بازیکن به فوتبال ایران معرفی شدند و چند فوتبالیست راهی فوتبال اروپا شدند. وقتی می‌گفتند که مسیر اصلی حضور در تیم ملی این است که در اروپا بازی کنی خیلی‌ها خرده می‌‎گرفتند اما همین مساله چقدر برای پیشرفت فوتبال ما نیاز بود و هست. او به شکلی این موضوع را جا انداخت که باید قید پول و ایران را بزنی که در اروپا بدرخشی و تک باشی تا بتوانی به تیم ملی راه پیدا کنی. باید بازیکن برای پیشرفت راهی اروپا می‌شد و نگاه کنید از زمان حضور او چقدر بازیکن راهی اروپا شدند.

 

اما این مساله در مقطعی با یک شایعه هم همراه شد و اینکه او از این راه و معرفی بازیکنان به اروپا سود می‌برد.
از قدیم گفتند در دروازه را می‌شود بست اما دهن مردم را نه. نباید به این فکر کرد. همیشه از این دست افراد نوخاله در فوتبال خواهند بود که می‌خواهند بدون دلیل حرف بزنند. کسانی که خودشان هیچ کاری برای فوتبال نکرده‌اند و سنگ اندازی را بلدند. رک و راست بگویم که ما دیگر کارلوس کی روش و امثال او را در فوتبال نخواهیم دید. ای کاش مدیریت کمی بهتر بود و بستر را فراهم می کردند تا از وجود او همچنان استفاده کرد.

قبول داری بازی کردن در تیم‌هایی مثل نساجی و… سخت‌تر از حضور در استقلال، پرسپولیس و … است که فشار بیشتری روی دروازه‌بان می‌آورد و باید واکنش‌های بیشتری داشته باشی.
من اتفاقا از این موضوع استقبال می‌کنم و عاشق آن هستم. از آن خوشحال و راضی هستم. کار سخت را دوست دارم و از این شرایط راضی هستم. هر چه توپ بیشتر بیاید گلر بیشتر دیده می‌شود. قبلا هم گفتم که این شرایط به درد نمی‌خورد که شما بعد از ۶ بازی مجبور شوی پیراهن را بشویی! اسم این نه کلین شیت است نه دروازه‌بانی. من از فشار استقبال می‌کنم. شاید در یک بازی ۱۰ توپ بیاید و شما ۸ تای آن را بگیرید و ۲ گل هم بخوری اما شما کارت را انجام داده‌ای. من عاشق گلری هستم و اینکه توپ بیاید و بگیری. گلری یعنی توپ گرفتن و حتی گل خوردن. اینکه شما ۶-۵ بازی لباست هم کثیف نشود و مدعی باشی کلین شیت کردی به چه دردی می‌خورد؟ من هیچ وقت از رقابت و شرایط سخت فرار نمی‌کنم. 

 

 

 

 

الان همه نگران آینده نساجی هستند. تیمی که با تیم‌های قدرتمند بالانشین مثل استقلال، فولاد، پرسپولیس و … بازی کند.
اصلا جای نگرانی وجود ندارد. فوتبال سه وجه برد باخت و مساوی دارد. به نظرم کادرفنی، بازیکن یا مدیریت دوست ندارد تیمش بیفتد و مثل الان در تمرینات از جان مایه می‌گذارد و ما تلاش می‌کنیم به رده بالاتر بیاییم. کادرفنی هم تمام تلاشش را می‌کند و امیدوارم با بهترین جایگاه فصل را به انتها برسانیم.

 

یکی از اتفاقات حضورت در نساجی این است که در کادرفنی شما تماما استقلالی هستی. برای کسی که مدعی است پسر پرسپولیس است این جو به چه شکل است؟
نه اصلا مشکلی وجود ندارد. ما همه دوست هستیم و کنار آقا محمود (فکری)، آقا سیروس (دین محمدی)، آقا صمد مرفاوی و حنیف عمران زاده رفیق هستیم. در یک راستا برای موفقیت نساجی قدم برمیداریم و پرسپولیس و استقلالی معنا ندارد و برای موفقیت نساجی تلاش می‌کنیم.

 

در نهایت برنامه‌ات برای فصل بعد چیست. برنامه ای برای پرسپولیسی شدن نداری؟
الان که تمام تمرکزم روی موفقیت نساجی و ۹ بازی باقیمانده است. درباره پرسپولیس هم نظر من را همه هواداران می‌دانند و پرسپولیس یک گوشه از قلبم را همیشه به خود اختصاص داده و جایگاه ابدی برای من دارد. تیمی که به من همه چیز بخشید و مدیون آن هستم. اما همانطور که گفتم الان فقط تمرکزم ثانیه به ثانیه روی نساجی است و این زندگی حرفه‌ای است و در پایان فصل می‌توان درباره مسائل دیگر حرف زد.  هم هواداران نساجی در مدتی که اینجا حضور داشتم به من لطف داشتند و این وظیفه من است که برای آنها بالاترین تلاش را در راستای موفقیت داشته باشم و هم اینکه هواداران پرسپولیس همواره مرا شرمنده خودشان کرده‌اند و مدیون آنها هستم.
 

برچسب ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.