۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Saturday, 31 July , 2021
امروز : شنبه, ۹ مرداد , ۱۴۰۰ - 22 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 393159
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۴ |

زاگرس بیابان می‌شود

جنگل‌های زاگرسی به‌دلیل فشارهای انسانی، تغییر اقلیم و آتش‌سوزی‌های متعدد توان ترمیم را از دست داده و زاگرس بیابان می‌شود / ۴۰درصد آب شیرین کشور از جنگل‌های زاگرسی تامین می‌شود که با از بین رفتن این رویشگاه تامین آب شیرین با بحران مواجه می‌شود.

زاگرس بیابان می‌شود
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری؛ ۱۱۰فقره آتش‌سوزی در جنگل‌های زاگرسی و جنوب کشور تنها در هفته‌ای که گذشت رخ داد.جنگل‌های زاگرسی ایران با وسعت ۶میلیون هکتار، ۴۰درصد جنگل‌های کشور را تشکیل می‌دهند و از مهم‌ترین منابع تامین آب شیرین کشور هستند.

برآورد می‌شود ۴۰درصد آب شیرین ایران توسط جنگل‌های زاگرسی تامین می‌شود و درختان قد کشیده در این عرصه آب قابل‌توجهی از بارش‌ها را به دل زمین هدایت می‌کنند. تعدد آتش‌سوزی‌ها در این عرصه جنگلی که طی سال‌های اخیر افزایش داشته، فشاری مضاعف بر دیگر فشارهای وارد آمده بر رویشگاه‌های زاگرسی وارد آورده و جنگل‌های زاگرسی را به بیابان شدن نزدیک می‌کند. کارشناسان جنگل ابتدای سال‌جاری هشدار داده بودند که جنگل‌های زاگرسی در فصول گرم امسال با آتش‌سوزی‌ گسترده مواجه می‌شوند.

 فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها نیز دیروز اعلام کرد، طی هفته گذشته ۱۱۰مورد آتش‌سوزی در جنگل‌های جنوب و زاگرس رخ داد. این میزان عدد قابل توجهی در ابتدای فصل گرما است و نگرانی از آتش‌سوزی جنگل‌ها در تابستان گرم را بیشتر می‌کند.

رویشگاه‌های زاگرسی ترمیم نمی‌شوند 

جنگل‌های زاگرسی به‌دلیل منبع ارتزاق و معیشت روستاییان، وضعیتی شکننده دارند. روستاییان منطقه وابسته به جنگل هستند و شخم زدن یک میلیون هکتار از زیراشکوب درختان در رویشگاه‌های زاگرسی به‌منظور کشاورزی و حضور قابل توجه دام در این عرصه نشان از وابستگی معیشت روستاییان به این جنگل‌ها دارد. همین فشارها وضعیت زاگرس را آسیب‌پذیر و شکننده کرد و آفات و خشکیدگی‌های وسیع به همراه آورد.

۲میلیون هکتار از وسعت ۶هکتاری رویشگاه‌های زاگرسی کشور گرفتار زوال و نابودی شده‌اند و وقتی فشارهای ناشی از تغییر اقلیم نیز به آن افزوده شود، اکوسیستم زاگرس را نیازمند مراقبت بیشتر می‌کند. اما بی‌توجهی‌ها وسعت ۶میلیون هکتاری جنگل‌های زاگرس را به بیابان تبدیل می‌کند. به تمام این فشارها، ‌آتش‌سوزی‌های متعدد هم که افزوده شود، دیگر جنگل‌های زاگرسی توان ترمیم ندارند.

وقتی جنگل‌های زاگرسی که ۴۰درصد آب شیرین کشور را تامین می‌کنند از بین بروند، بخش قابل‌توجهی از آب شیرین کشور تامین نخواهد شد و از بین رفتن درختان نیز فرسایش شدید خاک را به‌دنبال دارد و جذب ۷۰تن گردوغبار که از کارکردهای یک هکتار جنگل است با خدشه روبه‌رو می‌شود.  

کارشناسان جنگل معتقدند، حرارت ۶۰ تا ۱۰۰درجه سانتی‌گراد اگر به لایه زیرین پوست درختان سرایت کند، لایه زاینده را از بین می‌برد و درخت نابود می‌شود. در آتش‌سوزی‌های شدید برخی رویشگاه‌های جنگلی، بعد از چندین دهه درختان دوباره ترمیم می‌شوند که بین ۵۰ تا ۱۰۰سال زمان می‌برد. این اتفاق اما در مورد جنگل‌های زاگرسی ایران بسیار بعید است. چون این محدوده تحت فشارهای مضاعف قرار دارد و نمی‌توان به بازگشت دوباره درختان امید داشت.

بلوط پارسی در معرض نابودی

درختان بلوط، حدود ۸۰درصد درختان جنگل‌های زاگرسی را به‌خود اختصاص داده‌اند. بلوط ایرانی یا بلوط پارسی گونه انحصاری جنگل‌های زاگرسی است که با آتش گرفتن این جنگل‌ها، بلوط منحصر به فرد و خاص ایران نیز از بین می‌رود  که به گفته‌ کارشناسان، جنگل‌های بلوط ایران گونه‌های جانوری مرتبط همچون سنجاب ایرانی هم وجود دارند که با آتش گرفتن و از بین رفتن درختان بلوط این گونه ارزشمند و اکوسیستم مرتبط با آن هم از دست می‌رود که دیگر قابل جبران نیست.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.