۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Sunday, 1 August , 2021
امروز : یکشنبه, ۱۰ مرداد , ۱۴۰۰ - 23 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 393265
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۲ |

اندیشه امام خمینی در فرایند صلح افغانستان می‌تواند راهگشا باشد

سخنگوی سابق شورای عالی صلح افغانستان گفت: جمع کردن گروه های فکری و سلیقه های سیاسی بر محور منافع ملی بهترین ابتکار امام در مکتب سیاست نوین بود.

اندیشه امام خمینی در فرایند صلح افغانستان می‌تواند راهگشا باشد
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

خبرگزاری مهرگروه بین الملل: «اسدالله زائری» سخنگوی سابق شورای عالی صلح افغانستان در گفتگوی خود با مهر به این موضوع اشاره کرد که رهبران کنونی افغانستان می توانند از ابتکار امام خمینی مبنی بر جمع کردن همه گروه های متنوع فکری و سلیقه های سیاسی بر محور منافع ملی بهترین استفاده را ببرند.

به گفته این استاد دانشگاه در کابل؛ انقلاب امام خمینی تولد یک اندیشه بود که پیام های متنوعی داشت، از جمله وحدت و همگرایی در جهان اسلام.

زائری به این گفته امام اشاره کرد: به گفته امام خمینی اسلام مرز ندارد، مسلمان ها باید اتفاق و برادری خود را حفظ کنند، در سختی ها و مشکلات در کنار همدیگر باشند، از هم پشتیبانی و حمایت کنند تا بتوانند از این طریق به صلح و زندگی مسالمت آمیز برسند.

به گفته این شخصیت سیاسی افغانستانی، امام وقتی می گویند اسلام مرز ندارد به این معنا است که تمام مسلمان ها باید برای رسیدن به وحدت تلاش کنند.

به گفته زائری گفته و عمل امام برای رسیدن به وحدت بین مسلمانان یکی بود، ایشان هم در گفتار و هم در عمل همیشه برای رسیدن به وحدت تلاش داشتند.

زائری در این ارتباط گفت: امام خمینی در عمل هم اقدامات خوبی را انجام داد، به عنوان نمونه هفته وحدت در زمان ایشان شکل گرفت و همچنان روز جهانی قدس و از سویی راهبرد و اندیشه تقریب مذاهب از عملکردهای خوب ایشان حکایت می کند.

زائری ادامه داد: در مجموع اندیشه ها و شخصیت ایشان این مفهوم را در بین مسلمانان افغانستان به ویژه در شرایط کنونی می رساند که اگر مردم می خواهند عزت و سعادت را در کشور خود داشته باشند باید وحدت و برادری را حفظ کنند. از نظر ایشان اختلاف مانند سمی است که جوامع اسلامی را با شکست مواجه می کند، امام همیشه از پیامدهای اختلاف و تفرقه به مسلمانان هشدار می دادند.

زائری در پایان گفت: بنا بر این رهنمود ایشان در جریان فرایند صلح و داشتن جامعه ای بدون خشونت می تواند کارگشا باشد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.