۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Saturday, 31 July , 2021
امروز : شنبه, ۹ مرداد , ۱۴۰۰ - 22 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 393423
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۸:۱۹ |

هنر امام بودن

انقلاب اسلامی چه موافقش باشیم و چه مخالف،بزرگترین رخداد تاریخ معاصر ایران و جهان است. و امام خمینی برجسته ترین شخصیت تاریخ معاصر.

هنر امام بودن
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

امام نه فقط  ایدئولوژی های پر قدرت دوران خودش را به چالش کشاند،که با اسلام و فقه شیعه نیز به چالش برخاست. امام قرائتی از دین را زنده کرد که قرنها در بین مسلمانان و بزرگان دین،مهجور بود. او دینی را می جست که نه فقط در مسجد و خانه رهرو داشته باشد، بلکه بتوان جامعه را با آن اداره کرد. بپذیریم یا نه، سنگ بزرگی بود که امام برداشته بود و پیشینیانش چنین جراتی نکرده بودند.

امام، فقیهی بزگ بود و حتی آنها که راهش را نمی پسندیدند و یا سنگ جلوی پایش می انداختند به بزرگی او در علم دین اعتراف داشتند. بعلاوه امام برخلاف بسیاری از مجتهدان همعصر خود، یک فیلسوف و عارف هم بود و  این ویژگی به همراه شناخت او از دنیا، باعث می شد عینکی که او از آن به جهان می نگریست، تفاوتهای اساسی با دیگران داشته باشد.

بعلاوه ، امام از موفقترین عالمانی است که می توانست خلعت فقیه اصولی و جامه متفکر فلسفی را وقتی در برابر مردمان عادی قرار می گیرد،کنار بگذارد و با زبان عامه سخن بگوید. شاید کمتر مرجع دینی را بتوان سراغ کرد که تا این حد در برابر مردم راحت باشد و مخاطبانش بدون زحمت ، حرفش را بفهمند.

گزافه نیست اگر بگوییم بخشی از آنها که امام را دوست داشتند، بخاطر جایگاهش در نظام سیاسی و دینی کشور نبود.شخصا در ایام ارتحال ایشان، افرادی را در مراسم عزاداری شان می دیدم که نه تنها با انقلاب همراه نبودند که تقید سفت و محکم به آداب دین هم نداشتند. وجوه برجسته شخصیت امام آنقدر گسترده بود که هرکسی ولو بیگانه با او، دست کم می توانست عاشق یکی از آنها شود.

می توان ادعا کرد هنوز امام در میان ما ناشناخته است. شاید دلیل اینکه هرکسی از ظن خود، یار او می شود ناشناخته ماندن اوست. آیندگان فرصت بیشتری خواهند یافت که امام را بشناسند. و به این کته پی ببرند که حاج آقا روح الله چه هنرهایی داشت که امام شد؟

۱۷۱۷

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.