۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Wednesday, 4 August , 2021
امروز : چهارشنبه, ۱۳ مرداد , ۱۴۰۰ - 26 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 394020
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۸ |

تشریح وضعیت بورس؛ لحظه شماری برای آغاز صعود جدید؟!

افضلیان کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه احتمال نوسان شاخص کل بورس بین محدوده ۹۵۰ هزار واحدی تا یک میلیون و ۵۰ هزار واحدی وجود دارد، ادامه داد: در این حوالی نماد‌ها باید یک کف حمایتی بسازند و به قولی شاهد سفت و محکم شدن قیمت‌ها در این حوالی باشیم، تا دوباره بازار سهام بتواند یک رالی صعودی دیگر را آغاز کند. این در حالیست که در هفته آینده یک بازار با ثبات که گاهی مثبت و گاهی منفی خواهد بود، را می‌توان پیش‌بینی کرد، اما در فصل تابستان می‌توان انتظار داشت شاخص کل تا محدوده یک میلیون ۴۰۰ هزار واحد نیز با رشد همراه شود.

زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

فرارو- بورس تهران در طی دو، سه روز اخیر روند نوسانی را تجربه کرده، این در حالیست که کارشناسان معتقدند در حال حاضر آزادسازی سهام عدالت بزرگترین ریسک بازار سرمایه قلمداد می‌شود و با توجه به این موضوع در کوتاه مدت نباید انتظار رشد شارپی در بورس همانند آنچه در فروردین و نیمه اردیبهشت رخ داد را داشت.

به گزارش فرارو، حمید میرمعینی کارشناس بازار سهام با اشاره به اینکه در یک بازه ماهانه سرمایه‌گذاران می‌توانند یک رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی را کسب کنند، به فرارو گفت: دیگر بورس از آن وضعیتی که صف‌های خرید سنگین شکل می‌گیرد فاصله گرفته و از رشد شارپی نیز خبری نیست، این در حالیست که بورس دیگر یک ریزش سنگین را تجربه نخواهد کرد، زیرا که تجربه برگشت بازار نشان داد، باید منتظر اصلاح بود، اما در این بین سرمایه‌گذاران باید توجه داشته باشند که چه سهامی را در چه قیمتی خرید می‌کنند.

وی با بیان اینکه در یک بازه زمانی شش ماه مردم می‌توانند یک بازدهی مناسب را به دست بیاورند، ادامه داد: این کار مستلزم آن است که مردم سهام شرکت‌های ارزنده را خریداری کنند و با سهام‌داری صبر داشته باشند و با هر منفی بازار اقدام به فروش سهام خود نکنند، از سوی دیگر نوسان‌گیری در این بازار از ریسک بالایی برخوردار است و افراد باید به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشند.

 

زمان آغاز رالی جدید صعود بورس؟روند کلی بورس صعودی است
مهدی افضلیان کارشناس بورس در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه سهام عدالت بزرگترین ریسک بورس به شمار می‌رفت، گفت: با توجه به اینکه در حال حاضر دولت توجه بسیار زیادی بر روی بورس دارد، می‌توان گفت، روند کلی صعودی است، در این رابطه با توجه به اینکه دولت در قالب سه صندوق ETF سهام خود در شرکت‌های مختلف را عرضه کرده، این امر باعث می‌شود که نقدینگی به بورس هدایت شود.

وی افزود: از طرفی به دلیل اینکه هنوز صندوق پالایشگاهی و فلزی و خودرویی عرضه نشده است، می‌توان پیش‌بینی کرد نقدینگی همچنان به بازار روانه شود، از طرف دیگر آزادسازی سهام عدالت نیز هر چند که در ابتدا نگرانی‌هایی را بابت عرضه این سهام ایجاد کرد، اما در کل به نظر می‌رسد با توجه به سبد سهام عدالت که همگی آن‌ها شرکت‌های تاپ بورس هستند، دولت همچنان برای افزایش قیمت سهام آن‌ها از بورس حمایت خواهد کرد و از این بابت جای نگرانی نیست.

 


بیشتر بخوانید:

 

افضلیان با تاکید بر اینکه نباید انتظار رشد‌هایی که در نیمه دوم سال ۹۸ تا نیمه اردیبهشت ماه رخ داد را داشت، اظهار کرد: از این به بعد باید نسبت به رشد قیمت‌ها واقع بین بود و انتظار صعود شارپی را نداشت، اما همان‌طور که عرض کردم روند بازار صعودی خواهد بود، اما این امر منطقی، متعادل و در بستر زمان خواهد بود، از سوی دیگر به دلیل اینکه در حال حاضر بازار‌های موازی جذابیت بورس را ندارند، نمی‌توان انتظار داشت که نقدینگی از بازار خارج شود، اما اگر شرایطی فراهم شود که بازدهی بازار‌های رقیب از بورس بیشتر شود، امکان خروج نقدینگی نیز وجود دارد.

این کارشناس بازار سهام با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود بازار سرمایه یک روند روبه رشدی را تجربه کند، اضافه کرد: پتانسیل رشد در بازار دیده می‌شود، اما در چند روز آینده می‌توان گفت، بازار در محدوده‌های فعلی در نوسان خواهد بود، به بیان دیگر بورس دوره‌ای با ثبات را پشت سر می‌گذارد، این در حالیست که اگر انتظار داشته باشیم، شاخص کل به محدوده بالاتری از یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد صعود کند، باید قیمت‌ها در این محدوده کف‌سازی کنند و ثبات داشته باشند.

 

زمان آغاز رالی جدید صعود بورس

بورس تهران این روزها حالت نوسانی را پشت سر می گذارد

 

برای آغاز رالی صعود باید قیمت‌ها کف سازی کنند
این مدرس بازار سرمایه با بیان اینکه احتمال نوسان شاخص کل بورس بین محدوده ۹۵۰ هزار واحدی تا یک میلیون و ۵۰ هزار واحدی وجود دارد، ادامه داد: در این حوالی نماد‌ها باید یک کف حمایتی بسازند و به قولی شاهد سفت و محکم شدن قیمت‌ها در این حوالی باشیم، تا دوباره بازار سهام بتواند یک رالی صعودی دیگر را آغاز کند. این در حالیست که در هفته آینده یک بازار با ثبات که گاهی مثبت و گاهی منفی خواهد بود، را می‌توان پیش‌بینی کرد، اما در فصل تابستان می‌توان انتظار داشت شاخص کل تا محدوده یک میلیون ۴۰۰ هزار واحد نیز با رشد همراه شود.

وی تصریح کرد: اما در کوتاه مدت نمی‌توان این پیش‌بینی را داشت که شاخص از سطح فعلی خیلی بالاتر رود، از سوی دیگر از رشد دست جمعی شرکت‌ها نیز خبری نخواهد بود، بلکه شاهد خواهیم بود که نقدینگی در بین صنایع مختلف جابه‌جا شود، از سوی دیگر اخبار موثر می‌تواند وضعیت گروه‌های مختلف را بهبود ببخشد، به طور مثال شاهد قطع ارز ۴۲۰۰ تومانی شرکت‌های دارویی بودیم، هرچند که این موضوع می‌تواند هزینه تولید آن‌ها را بیشتر کند، اما آن‌ها با افزایش نرخی که دریافت می‌کنند، حاشیه سودشان نیز افزایش می‌یابد و این در عمل باعث رشد قیمت سهام آن‌ها در بازار خواهد شد.

افضلیان خاطر نشان ساخت: همچنین در این بین تک سهم‌هایی خواهند بود که از طریق افزایش سرمایه ناشی از تجدید ارزیابی دارایی‌ها مورد توجه و اقبال اهالی بازار سهام قرار می‌گیرند و این موضوع سبب می‌شود قیمت سهام آن‌ها نیز با رشد روبه رو شود، این در حالیست که در روز‌های اخیر دو گروه فلزات اساسی و پالایشگاهی تبدیل به لیدر بازار شده‌اند و روند کلی بازار را این دو گروه تعیین می‌کنند، اما اهمیت گروه بانکی و لیدر محوری آن‌ها از بین رفته است.

این کارشناس بورس گفت: بازار سهام برای انجام یک حرکت رو به جلو نیاز به استراحت دارد از طرفی بازی معاملات طی روز‌های آینده در نماد‌های کوچک بیشتر از نماد‌های بزرگ خود را نشان می‌دهد، همچنین به نوعی می‌توان شاهد یک تعادل در معاملات باشیم.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.