۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Saturday, 31 July , 2021
امروز : شنبه, ۹ مرداد , ۱۴۰۰ - 22 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 394373
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۳ تیر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۵ |

تصمیم سختی که عادل فردوسی پور باید بگیرد

هفته پیش خبری در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه قرار است عادل فردوسی پور در یک برنامه اینترنتی دوباره کار اجرا و برنامه سازی در حوزه فوتبال ایران را شروع کند

تصمیم سختی که عادل فردوسی پور باید بگیرد
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

هفته پیش خبری در فضای مجازی منتشر شد مبنی بر اینکه قرار است عادل فردوسی پور در یک برنامه اینترنتی دوباره کار اجرا و برنامه سازی در حوزه فوتبال ایران را شروع کند

عادل فردوسی پور بر سر دو راهی؛ آنتن یا آنلاین؟

هفته پیش خبری دهان به دهان گشت که ممکن است عادل فردوسی پور در یکی دو پلتفرم آنلاین، بازی آرسنال – منچستر سیتی را گزارش کند. این خبر در حالی منتشر شد که خبر آمد یکی دو آی پی تی وی هم برای پخش مستقیم بازی با گزارش عادل فردوسی پور اعلام آمادگی کرده بودند اما نکته عجیب خبر اینجا بود که آی پی تی وی ها یا همان تلویزیون های اینترنتی زیر نظر سازمان صدا و سیما قرار دارند و گزارش عادل فردوسی پور برای این شبکه های تلویزیونی اینترنتی، باید با مجوز سازمان صدا و سیما باشد.

ضمن اینکه پلتفرم های آنلاین معروف که فیلم و سریال بارگذاری و پخش می کنند مجوز پخش زنده نداشتند و به همین دلیل، به نظر نمی رسید این خبر چندان جدی باشد اما برخلاف تصورها، خبر جدی بود و عادل تا آستانه گزارش مستقیم برای این پلتفرم ها رفته بود و در آخرین لحظات زمانی که مجوز نهایی صادر نشد. قرار بود فردوسی پور برای دو پلتفرم معروف بازی را گزارش کند. البته برنامه دو هفته پیش فوتبال ۱۲۰ به تهیه کنندگی عادل فردوسی پور که مخصوص فوتبال خارجی است، تقریبا یک ساعت اول برنامه را  با حال و هوای برنامه نود و مرور جام جهانی ۲۰۱۸ و گفت و گو با امید ابراهیمی لژیونر تیم ملی اختصاص داد و حتی بخش گفت و گو با لژیونرهای سابق را در هم در دستور کار قرار داده و در برنامه اخیر با رحمان رضایی گفت و گو کرده است.

برخی گمانه زنی کردند که این کار واکنش او به اتفاقات دوشنبه شب دو هفته پیش بوده که نام او در برنامه برده شد و مجری برنامه فوتبال برتر غیر مستقیم او را سپر رسانه ای فدراسیون فوتبال خطاب کرده است. البته مطمئنا عادل فردوسی پور از آن برنامه و حتی برنامه هفته بعد که قاضی زاده هاشمی به صورت غیرمستقیم به مصاحبه او با اینفانتینو برای کمک به ماندگاری بازنشستگان فدراسیون فوتبال، اشاره کرده است، دلگیر شده که چنین واکنشی را داشته است.

خبر مهم چهارشنبه شب چه بود؟

 پس از اینکه مجوز گزارش او برای دو پلتفرم معروف صادر نشد، چهارشنبه شب، خبری در فضای مجازی منتشر شد. سایت یا رسانه ای به نام صبح سینما در خبری اختصاصی نوشت که عادل فردوسی پور تهیه کننده و مجری یک برنامه اینترنتی می شود و البته در این برنامه اجرا هم خواهد کرد. این رسانه در خبرش نوشته بود:« پس از گذشت دو سال از تعطیلی برنامه«نود» عادل فردوسی پور با یک برنامه اینترنتی به عرصه اجرا بر می گردد. تهیه کنندگی این برنامه بر عهده شخص فردوسی پور خواهد بود و به صورت هفتگی پخش می شود.

او پس از تعطیلی برنامه «نود» ویژه برنامه«کلاسیکو» را با اجرای پژمان جمشیدی در بستر سامانه های VOD تهیه کرد و در چند سری مستند از جمله مستند «مارادونا»،«شکست ناپذیران» و «لیورپول وعده کلوپ»در بستر اینترنت به عنوان گوینده حضور داشت. بازگشت او به اجرا پس از اتفاقات برنامه «نود» می تواند خبر مهمی برای دوستداران فردوسی پور باشد و یک چالش بزرگ برای تلویزیون.» در هر حال فردوسی پور با برنامه کلاسیکو که گفته می شد برآورد مالی بسیار خوبی برای یک برنامه اینترنتی داشته و میهمانانی مثل علی دایی، وریا غفوری و امیرمهدی ژوله با اجرای پژمان جمشیدی، با محور پرداختن به بازی بارسلونا و رئال مادرید و حضور طرفداران ایرانی رئال مادرید و بارسلونا، توجه ها را به خود جلب کرد.

فردوسی پور در آن برنامه با دعوت از دو چهره فوتبالی یعنی وریا غفوری و علی دایی که تلویزیون را تحریم کرده اند و چهره ممنوع التصویری چون امیرمهدی ژوله، هم پیام ویژه ای فرستاد و هم ظرفیت فضای مجازی را برای تولید و برنامه سازی محک زد. برنامه ای که گفته شد آمار خوبی از جهت دیده شدن به صورت زنده در حین پخش و البته وایرال شدن داشته است. اما آیا واقعا قرار است فردوسی پور، برنامه اینترنتی بسازد؟

عادل هارد تاک می سازد؟

برخی خبرها حاکی از آن است که طرح فردوسی پور برای برنامه سازی اینترنتی پر سر و صدا و پر هزینه، روی آنتن بردن یک هارد تاک است و می خواهد به شیوه خودش با میهمانان ویژه ای که دعوت می کند گفت و گوهای چالشی را  روی آنتن ببرد. البته در کنار هارد تاک فردوسی پور، برنامه سازی به شیوه نود را هم در دستور کار دارد و دارد به این فکر می کند که این کار را انجام بدهد یا نه.

ضمن اینکه پلتفرم ها در حوزه پخش غیرزنده، مجوزشان را از وزارت ارشاد می گیرند و فقط در صورت پخش زنده است که به مجوزهای سازمان صدا و سیما نیاز دارند اما آیا او این کار را می کند؟ ایده هارد تاک عادل با ستاره های قدیمی و بازنشسته و ستاره های کنونی فوتبال مطمئنا هم خوب دیده می شود و هم خوب وایرال می شود اما نکته اینجاست اگر عادل فردوسی پور بخواهد این کار را انجام دهد، مطمئنا باید قید کار کردن در صدا و سیما را بزند و از سازمان صدا وسیما برود و به همین دلیل او در دو راهی عجیبی قرار گرفته است. حتی این کار ممکن است باعث شود برنامه فوتبال ۱۲۰ هم از او گرفته شود. این برنامه که قراردادش تا هفته سوم خرداد امسال است تا پایان تیرماه که لیگ های خارجی به پایان می رسند، ادامه خواهد داد و پس از پایان لیگ های خارجی معلوم نیست که آیا قرارداد فوتبال ۱۲۰ با سازمان تمدید می شود یا نه. همین ماجراها و اینکه فردوسی پور نمی خواهد تیم فوتبال ۱۲۰، سرنوشتی مثل تیم نود پیدا کنند باعث شده او در گرفتن تصمیم برای خداحافظی از سازمان صدا و سیما تردید کند.

ضمن اینکه او می داند که مخاطبان اینترنتی جای مخاطبان تلویزیونی را نمی گیرند و تلویزیون رسانه بسیار فراگیر از پلتفرم های اینترنتی است. هر چند او پس از ماجراهایش با شبکه سه، تلویزیون را رها نکرده و در تلویزیون حضور دارد و هم تهیه کننده شبکه ورزش برای برنامه فوتبال ۱۲۰ است و هم اینکه در چند مستند شبکه مستند حضور داشته و صدای او روی آیتم های برنامه فوتبال برتر هم سانسور نمی شود و بازیهایی که او گزارش کرده همچنان در بخش هایی از آیتم های فوتبال برتر پخش می شود واین در حالی است که با صدای مزدک میرزایی، برخورد حذفی می شود که با توجه به حضور او در شبکه ماهواره ای مخالف با منافع ایران، طبیعی به نظر می رسد.

فردوسی پور در دو راهی آنتن و آنلاین

به نظر می رسد پس از ماجراهای شبکه سه و عادل فردوسی پور، این مجری و گزارشگر رفسنجانی، سعی کرده با سیاست سکوت وصبوری، همچنان خودش را فرزند رسانه نشان داده و معقول رفتار کرده است. او فعلا فوتبال ۱۲۰ را در اختیار دارد، برنامه ای که البته به اندازه نود، بیننده ندارد اما هنوز او را با سازمان صدا و سیما متصل نگاه داشته است.

صدای گزارش هایش همچنان پخش می شود و البته روی مستندها نریشن می خواند و صدایش از شبکه های رادیویی و تلویزیونی پخش شده است. فردوسی پور می داند اگر مرتکب اشتباه شود، ممکن است برایش سنگین تمام شود. عادل فردوسی پور در واقع امیدوار به بازگشت است و منتظر است تا اتفاقاتی بیفتد.

هر چند اینکه گزارش نکردنش دارد کم کم دارد به یک سال و نیم می رسد اما او فعلا حرکت انتحاری نزده و مقاومت کرده است اما اگر بخواهد به سمت کارها و پروژه های اینترنتی برود، راههای بازگشتش به عرصه گزارش و برنامه سازی دشوار می شود. به نظر می  رسد او دوست دارد در شرایطی خاص و ویژه بازگردد اما می داند با حضور در عرصه آنلاین، آنتن را از دست می دهد و جدایی عادل از صدا و سیما، اتفاق می افتد و راههای برگشت به گزارش و برنامه سازی در حوزه فوتبال ایران برایش دشوار می شود.

در واقع اگر فوتبال ۱۲۰ را از فردوسی پور بگیرند، آن وقت حضور عادل در عرصه آنلاین جدی خواهد بود اما اگر این اتفاق نیفتد، تردیدهای عادل برای حضور در عرصه آنلاین بیشتر و بیشتر می شود. او خوب می داند که آنلاین قدرت آنتن را ندارد و به همین دلیل است که در حال سیاست ورزی و ارزیابی است تا ببیند که چه اتفاق هایی خواهد افتاد.باید دید در روزهای آینده چه اتفاقاتی رخ می دهد و تصمیم عادل فردوسی پور چه خواهد بود.

گردآوری:گروه ورزش سیمرغ
seemorgh.com/sport
منبع: footballi.net

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.