۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Wednesday, 27 January , 2021
امروز : چهارشنبه, ۸ بهمن , ۱۳۹۹ - 14 جماد ثاني 1442
شناسه خبر : 395924
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۱ |

آزمایش آنتی‌بادی خیال شما را از کرونا راحت می‌کند؟

تست‌های آنتی‌بادی با جست‌وجوی آنتی‌بادی‌ها در خون شما به ‌دنبال پاسخ این سؤال است که آیا شما مبتلا به عفونت ویروس کووید-۱۹ هستید یا خیر.

آزمایش آنتی‌بادی خیال شما را از کرونا راحت می‌کند؟
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری،  آنتی‌بادی‌ها پروتئین‌هایی هستند که به بدن کمک می‌کنند تا به مقابله با عفونت‌ها بپردازد. آنها همچنین می‌توانند از بدن در برابر ابتلای دوباره به بیماری محافظت کنند. آنتی‌بادی هر ویروس مختص همان ویروس است. در واقع اگر شما سرخک گرفته باشید و آنتی‌بادی آن در بدن شما وجود داشته باشد، آنها از ابتلای مجدد شما به سرخک جلوگیری می‌کنند اما این آنتی‌بادی‌ها نمی‌توانند از شما در برابر اوریون محافظت کنند. 

 چرا برای تشخیص، آزمایش ویروسی انجام می‌شود؟

به‌طور معمول از آزمایش‌های آنتی‌بادی برای تشخیص عفونت کووید-۱۹ استفاده نمی‌شود. چرا که ممکن است حدود یک تا ۳ هفته زمان ببرد تا آنتی‌بادی‌های کووید-۱۹ در بدن ساخته شود. در این حالت، اگرچه فرد مبتلا به کروناست اما آزمایش آنتی‌بادی این موضوع را تأیید نمی‌کند. بنابراین از آزمایش‌های ویروسی برای آگاهی از ابتلای افراد به ویروس استفاده می‌شود. آزمایش‌های ویروسی، نمونه را از دستگاه تنفسی شما مانند قسمت داخلی بینی جمع‌آوری می‌کنند و ‌کار آزمایش و تشخیص را انجام می‌دهند.

  نحوه انجام آزمایش آنتی‌بادی

در این نوع از آزمایش، از شما نمونه خون گرفته می‌شود تا وجود یا نبود آنتی‌بادی در آن بررسی شود. تصمیم‌گیری در مورد آزمایش آنتی‌بادی توسط بخش بهداشت و درمان، ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی و پزشک متخصص انجام می‌شود. آزمایش آنتی‌بادی برای ویروس کووید-۱۹ نیز از طریق بیمارستان‌ها و آزمایشگاه‌ها انجام می‌شود. حتماً با پزشک متخصص خود برای انجام آزمایش آنتی‌بادی، مشورت کنید و با تأیید او این آزمایش را انجام دهید.

  اگر تست مثبت باشد

اگر نتیجه آزمایش آنتی‌بادی شما مثبت اعلام شود، به این معناست که ممکن است در بدن شما آنتی‌بادی‌های ناشی از عفونت با ویروس کووید-۱۹ وجود داشته باشد. اما احتمال دیگری نیز وجود دارد. اینکه در بدن شما تنها آنتی‌بادی‌های ناشی از عفونت با ویروسی از خانواده کروناویروس ساخته شده باشد مانند مواردی که باعث سرماخوردگی می‌شود.

گفته می‌شود که داشتن آنتی‌بادی مقابله‌کننده با ویروس کووید-۱۹، از بدن در برابر ابتلای مجدد محافظت می‌کند. اما اطلاعات دقیقی در این خصوص وجود ندارد که این آنتی‌بادی‌ها به چه میزان از بدن در برابر ویروس محافظت می‌کند و این محافظت ممکن است تا چه مدت دوام داشته باشد. اگر تست آنتی‌بادی مثبت باشد، شاید با صلاحدید پزشک متخصص لازم باشد که شما نوع دوم آزمایش آنتی‌بادی را انجام دهید تا از دقت آزمایش اولیه اطمینان حاصل شود.

به خاطر داشته باشید که مثبت بودن تست شما به ‌معنای مراقبت شدید از خود و دیگران در برابر ویروس است. حتماً از تجهیزات کامل مراقبت شخصی استفاده و از تماس با دیگران خودداری کنید. اما اگر نشانه‌ای از بیماری و ناراحتی در شما وجود ندارد و نتیجه آزمایش همچنان مثبت است، این به معنی آن است که شما یک ناقل بدون نشانه هستید که می‌تواند به راحتی ویروس را به دیگران منتقل کند.

 اگر تست منفی باشد

اگر نتیجه آزمایش شما منفی باشد، احتمالاً ویروس کووید-۱۹ در بدن شما وجود ندارد. اما با وجود این نتیجه نیز، احتمال این وجود دارد که ویروس در بدن شما نفوذ کرده باشد و هنوز آنتی‌بادی آن ساخته نشده باشد. زیرا همانطور که پیش‌تر گفته شد، به‌طور معمول یک تا ۳ هفته پس از ورود ویروس به بدن زمان می‌برد تا آنتی‌بادی آن ساخته شود.

 بنابراین این احتمال وجود دارد که فرد بدون آنکه آزمایش آنتی‌بادی از آلوده بودن او بگوید، بیمار باشد و ویروس را در سطح جامعه گسترش دهد. علاوه بر اینکه ساخت آنتی‌بادی در بدن بعضی افراد حتی از این مدت نیز بیشتر طول می‌کشد. همچنین، بدن برخی از افراد آلوده ممکن است هرگز آنتی‌بادی ایجاد نکند. واقعیت این است که صرف‌نظر از اینکه نتیجه آزمایش آنتی‌بادی شما مثبت یا منفی باشد، نتایج به تنهایی نمی‌توانند تأیید کنند که آیا شما آلوده به ویروس کووید-۱۹ هستید یا خیر. تا زمانی که اطلاعات دقیقی به دست آید، به محافظت از خود و دیگران ادامه دهید.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.