۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Thursday, 26 November , 2020
امروز : پنج شنبه, ۶ آذر , ۱۳۹۹ - 11 ربيع ثاني 1442
شناسه خبر : 395970
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۲ |

۳۰۰ چاه غیرمجاز با دستور قضایی در کهگیلویه و بویراحمد پلمب شد

یاسوج- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: در سال‌های اخیر ۳۰۰ چاه غیرمجاز در این استان با دستور قضایی پلمب شده که ۹/۲۵ میلیون متر مکعب در منابع آبی استان صرفه جویی شده است.

۳۰۰ چاه غیرمجاز با دستور قضایی در کهگیلویه و بویراحمد پلمب شد
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

رسول فرهادی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سه هزار و ۳۳۸ حلقه چاه مجاز در این استان وجود دارد که سالانه ۲۵۲ میلیون متر مکعب آب از آنها  برداشت می شود.

وی افزود: مسدود کردن چاه های غیرمجاز با هدف تحقق بخشیدن به طرح احیا و تعادل بخشی منابع  آبی زیرزمینی استان صورت گرفته است.

فرهادی ادامه داد: برداشت‌های فراتر از میزان مشخص در پروانه بهره‌برداری موجب افت سطح و کاهش کیفیت آب‌زیرزمینی می شود که این موضوع توسط شرکت آب منطقه‌ای رصد و با انجام اقدامات قانونی مانع از این برداشت ها می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: رعایت نکردن الگوی مصرف آب توسط بهره برداران بخش کشاورزی از مواردی است که در صورت ادامه شاهد افت محسوس منابع آب زیر زمینی در دشت های استان خواهیم بود.

فرهادی ابراز داشت: اطلاع رسانی و آگاه سازی افکار عمومی، تقویت و استقرار گروه‌های گشت و بازرسی و  ایجاد تشکل‌های آب بران از پروژه هایی هستند که نقش مهمی در کنترل، نظارت و بهره‌برداری از منابع آب زیر زمینی دارند. 

وی عنوان کرد: حفظ منابع آب زیر زمینی در قالب برنامه سازگاری با کم آبی در کهگیلویه و بویراحمد ضروری بوده و باید امانتدار خوبی در حفظ منابع آب برای نسل های آینده باشیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: طرح احیا و تعادل بخشی از طرح های بسیار موفقی بوده که توسط وزارت نیرو و شرکت مدیریت منابع آب ایران در حال اجراست که جلوگیری از افت در آبخوان ها یکی از اهداف مهم این طرح است.

به گفته معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد اجرای طرح نصب تجهیزات هوشمند روی چاه های کشاورزی در قالب تعادل بخشی با هدف نظارت بر فرایند مصرف آب چاه های کشاورزی و صیانت از منابع آب های زیرزمینی آغاز شد.

آرش مصلح افزود: برنامه های کاهش حفر چاه در استان اجرای پروژه های طرح احیا و تعادل بخشی از قبیل اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و فرهنگ سازی، نظارت گروه های صحرائی گشت و بازرسی، پر و مسلوب المنفعه نمودن چاه های غیر مجاز و اجرای برنامه های عملیاتی سازگاری با کم آبی در استان است.

آرش مصلح افزوده که سالانه ۲۵۲ میلیون متر مکعب آب از چاه های مجاز این استان برداشت می شود.

بیش از یکهزار و ۴۴ حلقه چاه آب غیرمجاز در دشت های این استان حفر شده است.

۵۵۹ هزار مترمکعب آب سال گذشته از پر و مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز و اجرای طرح اصلاح و تعدیل پروانه‌های برداشت آب در استان صرفه‌جویی شد.

اصلاح و تعدیل پروانه‌های بهره برداری چاه های موجود در دشت های این استان از مهمترین برنامه های در دست اجراست.

این استان با یک درصد از خاک کشور ، ۱۰ درصد از روان آب‌های کشور را در اختیار دارد.

وضعیت مصارف آب در کهگیلویه و بویراحمد به ترتیب در کشاورزی ۸۵ درصد، شرب ۱۲ درصد و صنعت ۳ درصد است.

براساس برآوردهای جهاد کشاورزی، این استان به ۲ میلیارد متر مکعب آب جهت مصرف آب کشاورزی در افق بلند مدت نیاز دارد.

طول رودخانه‌های دائمی و فصلی کهگیلویه وبویراحمد یک هزارو ۴۰۰ کیلومتر است و هم اکنون ۲ سد با ظرفیت ۵۸۹ میلیون متر مکعب در این استان وجود دارد.

در سال های ۹۸ به ترتیب ۱۱ حلقه چاه غیرمجاز با حجم صرفه جویی ۰/۰۵ cm، سال ۹۷ حدود ۱۶ حلقه چاه با حجم صرفه جویی ۲۴/ cm و سال ۹۶ ۱۲ حلقه چاه غیر مجاز با حجم صرفه جویی ۴۱/ مسدود شده است.

 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.