۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Friday, 26 February , 2021
امروز : جمعه, ۸ اسفند , ۱۳۹۹ - 15 رجب 1442
شناسه خبر : 396075
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۶ |

گریز موفق تراکتور با جام / بیر، ایکی، اوچ؛ پایان خوش یک درام عاشقانه!

قهرمانی تراکتور در جام حذفی برای هواداران این تیم فراتر از یک قهرمانی معمولی بود، این قهرمانی، پاداشی بود برای صبر و حمایت طولانی مدت آنها.

گریز موفق تراکتور با جام /  بیر، ایکی، اوچ؛ پایان خوش یک درام عاشقانه!
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

به گزارش ورزش سه، تراکتور با غلبه بر استقلال، فاتح جام حذفی فوتبال ایران در فصل ۹۹-۹۸ شد. این قهرمانی در حالی برای تراکتور به دست آمد که در سال های اخیر، هواداران این تیم فراز و فرودهای بسیاری را دیده بودند و چنین موفقیتی برای قدردانی از صبر و حمایت طولانی مدت آنها به شدت نیاز بود. در این یادداشت سه مقطع زمانی مهم برای تراکتور را مورد بررسی قرار داده ایم، مقاطعی که نشان می دهد، هواداران تراکتور حسابی پای عشق شان سوختند و ساختند تا اینکه طعم شیرین موفقیت را چشیدند.

 

 

بیر/ ۱۵ بهمن ۹۵؛ آغاز آزمون معیار!

 

تراکتور با هدایت قلعه نویی در لیگ برتر ۹۶-۹۵ هدفی جز قهرمانی را دنبال نمی کرد. این تیم با کسب نتایج بسیار خوب، جزو مدعیان اصلی قهرمانی به شمار می رفت. به محض آغاز نقل و انتقالات زمستانی، سرخ پوشان فوتبال آذربایجان چند بازیکن شاخص به خدمت گرفتند تا پرستاره تر از دور رفت، وارد مسابقات شوند. هاشم بیگ زاده، سجاد شهباززاده، احمد نوراللهی و امید عالیشاه چهار بازیکن شاخصی بودند که قلعه نویی به تیم خود اضافه کرده بود. به این ترتیب، تراکتور تا خشاب آخر مجهز شده و آماده عملی کردن یک رویای بزرگ بود. همه چیز به خوبی در حال پیش رفتن بود که در تاریخ ۱۵ بهمن ماه، خبری عجیب روی خروجی رسانه ها قرار گرفت. بخشی از متن خبر یاد شده به شرح زیر بود:

 

 “باشگاه تراکتورسازی تبریز از فعالیت در بازار نقل و انتقالات زمستانی محروم شده است. تراکتورسازان زمانی متوجه این اتفاق شدند که دیشب و در آخرین ساعات پنجره نقل و انتقالات زمستانی  برای دریافت کارت ITC سجاد شهباززاده از سیستم TMS استفاده کردند. قرمزهای تبریزی پس از اینکه از این سیستم بین‌المللی خواستار صدور کارت بازی شهباززاده شدند، متوجه شدند که از سوی فیفا اجازه فعالیت در بازار زمستانی را ندارند.”

 

بنابر حکمی که فیفا اعلام کرده بود تراکتور از دو پنجره نقل و انتقالاتی محروم شد و از ابتدای سال ۲۰۱۷ تا پایان پنجره نقل و انتقالاتی تابستان حق جابجایی بازیکن از این باشگاه سلب شد. این یک تراژدی تمام عیار بود. چهار خرید تراکتور در نقل و انتقالات زمستانی از حضور در این تیم بازماندند و تراکتوری که برای کسب عنوان قهرمانی خیز برداشته بود در پایان فصل با ده امتیاز کمتر نسبت به پرسپولیس و پایین تر از استقلال، به رتبه سوم قناعت کرد. این یک پایان تلخ برای قلعه نویی نیز بود. او که امید زیادی به موفقیت با تراکتور در آن مقطع داشت، با شوک بزرگی که به تیم وارد شد، از رسیدن به هدف خود بازماند و هواداران تراکتور وارد آزمونی خطرناک شدند، آزمونی که معیاری بود برای سنجش میزان عشق شان به تراکتور!

 

 

 

 

ایکی/  لیگ برتر ۹۷-۹۶؛ تحقیر…

تراکتورِ فصل ۹۷-۹۶ هم تیمی بود که از یک مدعی قهرمانی به تیمی معمولی تبدیل شده بود. در پایان فصل ۹۶-۹۵ تعداد زیادی از ستاره ها این تیم را ترک کرده بودند و با توجه به محرومیت از حضور در نقل و انتقالات، جایگزینی برای این بازیکنان به خدمت گرفته نشده بود. اوضاع به قدری وخیم بود که یحیی گل محمدی که تراکتور فصل را با هدایت او آغاز کرده بود، برای پر کردن لیست تیمش، سراغ تیم های پایه رفت و ترکیب تراکتور را با بازیکنان جوانی پر کرد که هیچ گاه فکرش را هم نمی کردند به این راحتی ها سر از تیم بزرگسالان در بیاورند. شرایط بد تراکتور به این موارد منتهی نشد و این تیم درطول آن فصل، نتایجی اسفناک را بر جای گذاشت. شکست برای تراکتور دیگر عجیب نبود، این تیم به معنای واقعی کلمه با برد بیگانه شده بود.

 

هواداران تراکتور به خوبی آن دوران را به خاطر می آورند چرا که به نظر نمی رسد به این زودی ها قرار باشد بار دیگر تراکتوری به بدی تراکتور آن دوران ببینند. خریدهای بی کیفیت در نقل و انتقالات زمستانی و پس از دوری از دو پنجره نقل و انتقالاتی دیگر نقطه تاریک آن فصل برای تراکتور بود. خریدهای سرخ پوشان نه تنها کار را برایشان بهتر نکرد بلکه بدتر هم کرد و تراکتور در مقاطعی از هفته های پایانی، در ردیف تیم هایی قرار گرفت که خطر سقوط، تهدیدشان می کرد! این یک “تحقیر” به تمام معنا بود. تحمل چنین شرایطی برای هوادارانی که در سال های اخیر همواره تیم شان را جزو مدعیان قهرمانی می دیدند یک فاجعه بود. در نهایت تراکتور آن فصل را با رتبه دهم به پایان رساند در شرایطی که ۱۲ باخت متحمل شده و تنها موفق به کسب ۸ برد شده بود! اما نکته کلیدی این بود که پایان داستان تراکتور  متفاوت بود .

 

 

 

 

اوچ/  ۱۳ شهریور ۹۹؛ پاداش وفاداری

بعد از پشت سر گذاشتن فصل کابوس واری که به شرح آن پرداختیم، تراکتور در فصل ۹۸-۹۷ به بخش خصوصی واگذار شد. محمدرضا زنوزی، مالک متمول آذربایجانی که کارنامه ای درخشان در باشگاه گسترش فولاد تبریز بر جای گذاشته بود، به عنوان مالک جدید باشگاه تراکتور، پروژه ای هیجان انگیز را کلید زد. او بلافاصله پس از به دست آوردن مالکیت باشگاه تراکتور، طی صحبت هایی که شنیدنش هم برای هواداران تراکتور جذاب بود، از ساختن تیمی صحبت کرد که خیلی زود خواهد توانست در قامت قهرمان آسیا خود را نشان دهد. هواداران تراکتور پس از دو فصل ناکامی، آرام آرام در حال تسکین یافتن بودند. آنها امیدوار بودند که با زنوزی همه چیز به روال گذشته بازگردد و تیم محبوب شان بار دیگر برای قهرمانی بجنگند نه برای بقا!

 

جذب ستاره های بزرگ اولین پروژه زنوزی برای احیای تراکتور بود. مسعود شجاعی، احسان حاج صفی و اشکان دژاگه سه بازیکنی بودند که حتی خوشبین ترین هواداری هم تصور نمی کرد، روزی آنها را به صورت همزمان در یک تیم باشگاهی ایرانی ببیند. این اتفاق در فصل ۹۸-۹۷ رخ داد و تراکتور با سه کاپیتان تیم ملی، قرارداد امضا کرده و با به خدمت گرفتن چند بازیکن بزرگ دیگر، به یک تیم کهکشانی تبدیل شد. عدم ثبات مدیریتی و فنی اما تراکتور را از کسب جام در آن فصل محروم کرد تا آزمون صبر تی تی ها همچنان پابرجا بماند.

 

 

 

 

لیگ نوزدهم در شرایطی آغاز شد که به نظر می رسید دیگر کاسه صبر هواداران تراکتور لبریز شده باشد. آنها سه سال متوالی با سرخوردگی لیگ را به پایان رسانده بودند و حاصل حمایت هایشان چیزی جز اعصاب خردی، ناراحتی و افسوس نبود. شروع توفانی در لیگ ۹۹-۹۸ همه توجهات را به سمت تراکتور جلب کرد اما در میانه های نیم فصل به یک باره ورق برگشت و تراکتور در یک سراشیبی تند قرار گرفت؛ سراشیبی که در نهایت تراکتور را در شرایطی قرار داد که با وجود خروج از آن، به دلیل به وجود آمدن فاصله امتیازی زیاد با صدر، قهرمانی در لیگ برتر را برایش به غیرممکن تبدیل کرد. این پایان کار نبود و مسیر جام حذفی، مسیری ایده آل برای پایان دادن به این اوضاع بود. تراکتوری ها به خوبی از قرعه مناسب شان استفاده کرده و به فینال جام حذفی رسیدند.

 

رویارویی با استقلال در مشهد، سکانس پایانی، داستان عاشقانه تی تی ها با تیم محبوب شان بود. آنها در یک شب به یادماندنی موفق شدند استقلال را با نتیجه سه بر دو شکست داده و قهرمان جام حذفی شوند. این قهرمانی فراتر از یک موفقیت معمولی بود و طعم آن را فقط هواداران تراکتور می توانند به طور کامل احساس کنند. این قهرمانی به موقع ترین اتفاقی بود که می توانست برای تراکتور و هوادارانش رخ داده و آنها را بار دیگر به آن چه می خواستند باشند، تبدیل کند.

 

سعید عبدی

برچسب ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.