۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Sunday, 24 January , 2021
امروز : یکشنبه, ۵ بهمن , ۱۳۹۹ - 11 جماد ثاني 1442
شناسه خبر : 396163
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۴ |

هاشمی‌طبا:آنها که خود را دلسوز انقلاب نشان می‌دهندو به رئیس جمهور توهین می‌کنندهمان نفوذی‌هاهستند/مجلس برنامه ندارد و همینطور برخورد سیاسی ادامه دارد

روزنامه آرمان ملی نوشت: مصطفی هاشمی طبا در گفت‌وگو با روزنامه آرمان ملی اظهار داشت: مجلسی ها هر چند که اگر هم موفق شوند و دولت را در اختیار بگیرند هیچ‌برنامه‌ای برای اداره کشور ندارند و صرفا همین شعارهای پوپولیستی، شعارها و حرف‌هاست و با بودن آنها یقینا و به تدریج مسائل کشور حادتر خواهد شد. مجلس راه و روشی برای ارائه برنامه به دولت بلد نیست.

هاشمی‌طبا:آنها که خود را دلسوز انقلاب نشان می‌دهندو به رئیس جمهور توهین می‌کنندهمان نفوذی‌هاهستند/مجلس برنامه ندارد و همینطور برخورد سیاسی ادامه دارد
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

در گزیده ای از گفت وگوی روزنامه آرمان ملی با سیدمصطفی هاشمی‌طبا فعال سیاسی و معاون رییس‌جمهوری در دولت سازندگی، آمده است: برای بررسی علل تخریب‌ها علیه دولت، عملکرد مجلس و آنچه در سپهر سیاست کشور می‌گذرد، «آرمان ملی» با سید مصطفی هاشمی‌طبا فعال سیاسی و معاون رییس‌جمهوری در دولت سازندگی به گفت‌وگو پرداخته است که می‌خوانید. ‌ 

**آیا صرفا دولت در وقوع مسائل نقش داشت یا رویکردهای دیگر از سوی سایر دستگاه‌ها و جریانات نیز دخیل بود؟

بخشی از اینها به‌عنوان عدم تطابق سیستم‌های مدیریتی با ضرورت‌های روز جامعه باعث این امر شده است. اما کلیات امر این است که به هر حال آنچه را که ترامپ به‌دنبال آن بود تا حد زیادی در ایران پیاده شده به علاوه چیزی که به این مساله دامن زده این است که وقتی حجم اقتصادمان کوچک، مراودات‌مان با خارج و فروش ارزمان کم می‌شود مسلما توقعات مردم و شکل بهره‌مندی اجتماع از اقتصاد جامعه باید کمتر شود. در حالی که دیگرانی که تریبون داشتند و مخالف آقای روحانی بودند بر طبل معیشت و زندگی بهتر می‌کوبیدند. در حالی که این دو با هم سازگاری ندارد.

**برخی هر آنچه که به سبب تحریم‌های بین‌المللی یا اتفاقات داخلی رخ داده را با علم به اینکه دولت شاید تقصیری نداشته باشد از چشم رئیس‌جمهور می‌بینند و به دولت حمله می‌کنند؛ اساسا این نوع رویکردها از چه رو است؟

در حقیقت اینها در زمین آقای ترامپ بازی می‌کنند. من معتقدم این مساله نفوذ که مقام معظم رهبری نیز چند بار به آن اشاره کردند به هر حال وجود دارد. کما اینکه از ابتدای انقلاب نیز بوده است. من معتقدم کشوری که این همه مورد تعرض قرار می‌گیرد نباید از نظر داخلی تا این حد دچار تشتت شود و رئیس‌جمهورش اینهمه مورد تهمت، آزار و تخریب قرار گیرد. من در فضای مجازی می‌بینم کسانی که خود را ظاهرا دلسوز انقلاب می‌دانندگاه الفاظ بسیار زشت و زننده‌ای به رئیس‌جمهور نسبت می‌دهند. اینها همان کسانی هستند که احتمال می‌رود نفوذی باشند. از جمله آنچه که برخی گروه‌ها در مورد مرحوم آیت‌ا… هاشمی رفسنجانی حرف می‌زنند. ایشان جزء نزدیک‌ترین اشخاص به مقام معظم رهبری بوده است. از طرفی رئیس‌جمهور کسی است که مورد تایید رهبری است، تنفیذ شده و مقام معظم رهبری باز هم اعلام کرده‌اند که دولت باید تا آخر دوره بماند و در همه مراسمات رئیس‌جمهور در کنار رهبری است. وقتی رئیس‌جمهور را اینگونه منکوب می‌کنند در حقیقت به کشور ضربه می‌زنند. انتقاد خوب است اما برخورد اینگونه با مقامات حکومتی زیان‌آور است.

**با وجود گذشت ۲ ماه از عملکرد مجلس که به نوعی پیشانی عملکرد مجلس است نمایندگان بیش از اینکه به سراغ طرح‌ها و برنامه‌های مشخص برای حل مشکلات جامعه و ریل‌گذاری برای دولت حرکت کنند به سمت و سوی فرافکنی و تخریب دولت رفته‌اند، این عملکرد مجلس را چگونه می‌بینید؟

مجلس در جهت تخریب دولت گام برمی‌دارد و صراحتا هم به این موضع اذعان داشتند. چنانکه بحث استیضاح و سوال از رئیس‌جمهور نیز مطرح بود و دیدیم که به آقای ظریف چگونه در مجلس حمله شد. این‌هم که می‌خواستند رئیس‌جمهور به مجلس بیاید درصدد حمله و تخریب رئیس‌جمهور بودند نه اینکه صرفا رئیس‌جمهور برای پاسخگویی به سوالات به مجلس برود. از جمله مصوباتی هم که داشتند متاسفانه قیر مجانی بوده که نشان داد این مجلس کار مهمی نمی‌تواند انجام دهد و برنامه جامع ندارد. همینطور برخورد سیاسی ادامه دارد و فکر می‌کنند که خودشان می‌توانند دولت و ریاست جمهوری را نیز در دست بگیرند. هر چند که اگر هم موفق شوند و دولت را در اختیار بگیرند هیچ‌برنامه‌ای برای اداره کشور ندارند و صرفا همین شعارهای پوپولیستی، شعارها و حرف‌هاست و با بودن آنها یقینا و به تدریج مسائل کشور حادتر خواهد شد. مجلس راه و روشی برای ارائه برنامه به دولت بلد نیست. چه بگویند؟ اصلا فرض بگیریم که مساله سیاسی مطرح نکنند و دلشان بخواهد که با دولت همفکری کنند اما بازهم هیچ ‌طرح و روشی ندارند. ما در برنامه ششم ۳ ماده ۳۵،۳۶ و ۳۷ را راجع به آب کشور داریم. آقای قالیباف که به خوزستان رفت، متاثر شد و گفت که آب اینجا هست اما مدیریت وجود ندارد راست می‌گوید؛ اما هیچ یک از مجالس ما نسبت به برنامه‌های توسعه‌ای حساسیت نشان ندادند و برعکس هزینه‌های جاری بودجه را همینطور بالا بردند. فرقی هم نمی‌کند مجلس گذشته یا همین مجلس. اکنون نیز آقای قالیباف به چند روستا سر زده اما اگر فشار هم بگذارند و این مسائل را حل کنند مگر مسائل کلا حل می‌شود؟ برای مواد ۳۵،۳۶ و ۳۷ برنامه ششم امکانات فراهم کنید بسیاری از مسائل حل شدنی است. البته شاید بگویند شرایط اقتصادی به‌نحوی است که نمی‌توانیم اینها را اجرا کنیم. وقتی چنین جوابی بدهند در خوزستان نیز بی‌آبی مردم ادامه خواهد داشت. هرچند که بی‌آبی فقط در خوزستان نیست و سیستان و بلوچستان را نیز شامل می‌شود.

۲۱۶۲۱۶

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.