۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Thursday, 15 April , 2021
امروز : پنج شنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۰ - 4 رمضان 1442
شناسه خبر : 397142
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۱ |

کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد در انتظار سخاوت آسمان

گچساران – این روزها که دشت ها و مزارع استان کهگیلویه و بویراحمد تشنه است کشاورزان استان چشم انتظار سخاوت آسمان و بارش باران برای انجام کشت محصولات زراعی پاییزه هستند.

کشاورزان کهگیلویه و بویراحمد در انتظار سخاوت آسمان
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

به گزارش ایرنا،اگرچه باران یکی از نعمت های ناب خداوندی است که آن را از آسمان ارزانی زمینیان می کند اما برای کشاورزان دیم کار، باران فراتر از شست وشوی زمین، زدودن آلودگی های زیست محیطی و تماشا از پشت شیشه پنجره است.

کشاورزان در قید و بند چتر و خیس نشدن نیستند برای آنان سیراب شدن مزارع با بارش باران بهترین مژده است.

این روزها بهره برداران محصولات زراعی در کهگیلویه وبویراحمدی رزق و روزی خود را در بارش باران جست و جو می کنند و برای نزول آن دست به آسمان می برند.

در حالی که ۴۵ روز از زمان شروع کشت پاییزه محصولات زراعی در استان گذشته تعداد زیادی از کشاورزان در انتظار بارش باران برای انجام کشت هستند.

آنان می گویند: با توجه به بالا بودن هزینه کشت شامل نهاده های کشاورزی و قیمت شخم با تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی نمی توانند ریسک کنند و تا باران نبارد دست به کاشت  بزنند.

کشاورزان کهگیلویه وبویراحمد با اشاره به تجربه تلخ سال های گذشته و نابودی هزاران تن محصول کشاورزی براثر دیرهنگام بودن بارندگی ها می گویند: باران نمی بارد و دست و دلمان به کشت نمی رود.

۲۷۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که ۱۶۰ هزار هکتار آن زراعی است  که از این میزان حداقل نیمی از آن به صورت دیم است.
بهره برداران کهگیلویه و بویراحمد سالانه ۹۱۰ هزار تن انواع محصول کشاورزی تولید می کنند که نیمی از آن محصولات زراعی است.

بارندگی نزدیک به صفر

به گفته هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد میانگین بارش باران در ۶ ایستگاه هواشناسی استان در سال آبی جاری (اول مهر امسال تاکنون) نزدیک به صفر است.

در حالی که میانگین بارش باران در مدت مشابه پارسال بیش از ۱۷ میلیمتر بود از ابتدای مهر ماه تا امروز در ایستگاه های هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد کمتر از نیم میلیمترباران باریده است.

پیش بینی باران

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به پیش بینی هواشناسی برای شروع بارش ها در دهه سوم آبان وتدوام آن در آخرین ماه پاییز و زمستان از کشاورزان استان خواست بدون نگرانی اقدام به کشت محصولات زراعی کنند.

شهرام عسکری افزود: دیم بودن بخش عمده ای از زمین های کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد دلیل نگرانی بهره برداران برای انجام کشت پاییزه محصولات زراعی است.

روند کشت محصولات زراعی

وی بیان کرد: تاکنون گندم در سه هزار هکتار،جو در یکهزار هکتار و کلزا در ۶۰ هکتار از مزارع استان کشت شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد از رفع مشکل تامین کود در استان خبر داد و افزود:نهاده های کشاورزی شامل کود،بذر و سم به اندازه کافی خریداری و ذخیره شده و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

وی عنوان کرد: کشت پاییزه گندم آبی و دیم،کلزا و جو آبی و دیم در ۱۳۰ هزار هکتار از مزارع استان پیش بینی شده است.

از ۱۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی پیش بینی شده برای کشت پاییزه گندم در کهگیلویه و ویراحمد تنها ۲۴ هزار هکتار آن آبی است.

ضد عفونی بذور

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: برای بهبود کیفیت محصولات کشاورزی چهار هزار و۵۰۰ تن بذر گندم ضدعفونی و در اختیار کشاورزان قرار داده شده است.

حسین لایقی مطلق افزود: ضدعفونی بذور گندم برای پیشگیری از بیماری و بروز آفت انجام می شود که منجر به بهبود کیفیت آرد تولیدی نیز می شود.

استان ۷۲۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد یک درصد مساحت ایران را در اختیار دارد.
این استان با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.