۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Tuesday, 9 March , 2021
امروز : سه شنبه, ۱۹ اسفند , ۱۳۹۹ - 26 رجب 1442
شناسه خبر : 397248
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۲ |

عرضه‌های هیجانی شاخص را زمین گیر کرد! /عقبگرد ۲۵ هزار واحدی شاخص بورس

صبح امروز بورس تهران شاهد عرضه هیجانی در کلیت بازار بود که شاخص کل بورس را ۲۵ هزار واحد به عقب راند.

زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

ریزش

حمیده قاسمی، اقتصاد۲۴ – بورس که پس از ریزش‌های سنگین چند ماهه در انتظار خبر انتخاب ترامپ برای بازگشت به مسیر صعودی خود بود، صبح چهارشنبه در پی اعلام نتایج اولیه انتخابات آمریکا و شرایط مثبت کاندیدای محبوب خود در آغاز مسیری صعودی قرار گرفت.

اما از عصر روز چهارشنبه با چرخش اقبال از ترامپ به بایدن در شمارش آرای ایالت‌های مختلف آمریکا شروع به تجمیع هیجان منفی در بین سهامداران کرد.

با پیشی گرفتن بایدن از ترامپ در برخی ایالت‌های مهم و نزدیک شدن وی به تعداد آرای الکترال مورد قبول برای پیروزی، به تدریج عرضه دلار در بازار‌های رسمی و غیر رسمی شدت گرفت و نرخ این ارز را از ۲۹ هزار تومان تا زیر ۲۴ هزار تومان رسانید و بر شدت هیجان بورسی ها نیز افزود.

کاهش نرخ دلار سبب بروز یک رفتار هیجانی و بدون تعقل و بدون در نظر گرفتن واگرائی چند ماهه نرخ ارز و شاخص بورس شد،به طوری که افزایش عرضه‌ها در کلیت بازار سرمایه را از نخستین دقایق امروز را سبب شد.این عرضه ها شاخص بورس را تا لحظه تنظیم این خبر بیش از ۲۵ هزار واحد به عقب راند!

عرضه‌های هیجانی شاخص بورس را زمین گیر کرد! /بایدن ۸ صبح امروز به برجام بازگشته است؟

این در حالی است که طی ماه‌های گذشته ریزش سنگین شاخص بیشترین اصلاح ممکن را در این بازار رقم زده است و سهام دیگر جایی برای اصلاح قیمتی ندارند، به طوری که اکنون همه تحلیلگران، بورس را ارزان‌ترین و جامانده‌ترین بازار در بین سایر بازار‌های سرمایه گذاری می‌دانند.

اما آنچه عملا اتفاق افتاده است انتخاب بایدن برای تصدی سمت ریاست جمهوری آمریکاست که ممکن است اقدام به بازگشت به برجام کند و تحریم های ایران را تا حدی تعدیل کند!آن هم با قید و شرط هایی که چه بسا از ترامپ سختگیرانه تر باشد و به بازی های توییتری ختم نشود!


بیشتر بخوانید: انتخاب بایدن برای بورس ایران و آمریکا بهتر است!/ به مولفه دلار وزن بی‌دلیل ندهید/ کدام صنایع بورسی پیشتاز بازارند؟


حتی به فرض رخ دادن بهترین حالت دوستی بایدن با ایران، باز هم این اتفاق ساعت ۸ صبح امروز به وقت ایران امکان اجرایی شدن ندارد! پروسه انتقال قدرت در آمریکا در شرایط صلح و آرامش هم حدود ۷۷ روز پس از قطعی شدن نتیجه انتخابات طول می‌کشد! این در حالی است که ترامپ اکنون بنای پذیرش این شکست را هم ندارد و ممکن است این پروسه طولانی‌تر هم بشود!

پس از پیشخور کردن بیشترین اصلاح ممکن بورس، ریزش کنونی شاخص آن هم برای دستیابی به شرایط اما و اگر، غیر منطقی ترین روش سرمایه گذاری در بازار سرمایه است که باید با افزایش دانش بورسی سرمایه گذاران قبل از ورود به این بازار مورد بازنگری جدی قرار گیرد تا سبب نابودی سرمایه های دیگران و کسب و کارهای وابسته به بازار سرمایه نشود.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.