۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Thursday, 26 November , 2020
امروز : پنج شنبه, ۶ آذر , ۱۳۹۹ - 11 ربيع ثاني 1442
شناسه خبر : 397425
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۹ |

جزئیات مذاکرات ترسیم مرزی؛ دست طرف لبنانی روی خطوط «ما بعد حیفا»

تیم مذاکره کننده لبنانی در واکنش به طرح رژیم صهیونیستی در جریان مذاکراتِ ترسیم مرزهای مورد مناقشه، دامنه خطوط مرزیِ درخواستی خود را تا ما بعد حیفا نیز گسترش داده است.

جزئیات مذاکرات ترسیم مرزی؛ دست طرف لبنانی روی خطوط «ما بعد حیفا»
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه لبنانی «الأخبار» با انتشار مطلبی اعلام کرد: عواملی وجود دارند که تهدیدی برای پرونده ترسیم مرزها میان لبنان و رژیم صهیونیستی محسوب می شوند. از جمله این عوامل، در واقع مواضع طرف مذاکره کننده اسرائیلی در «الناقوره» است. پیشنهادات طرف لبنانی در جریان ۲ جلسه اخیر مذاکرات موجب خشم و ناراحتیِ فراوان طرف اسرائیلی شده است.

روزنامه لبنانی الاخبار در این مطلب تأکید کرده است: این خشم و ناراحتی باعث شده تا طرف اسرائیلی به صورت تلویحی، لبنانی ها را به اتخاذ گزینه های غیرقانونی، تهدید کند. طرف لبنانی در جریان مذاکرات اعلام کرده است که علاوه بر ۸۶۰ کیلومتر سابق در خطوط مرزی، می خواهد هزار و ۴۳۰ کیلومتر دیگر نیز جزء خطوط مرزی لبنان به رسمیت شناخته شود. این بدان معناست که طرف لبنانی نیمی از میدان نفتی «کاریش» را می‌خواهد.

این روزنامه در ادامه آورده است: با این حال، آخرین اخبار و گزارش ها حاکی از آن هستند که طرف اسرائیلی نیز خطوط مرزی جدیدی را در واکنش به طرح لبنان، پیشنهاد کرده است. این پیشنهاد جدید در واقع تمامی خطوطی را که پیشتر دو طرف ترسیم کرده بودند، زیر پای می گذارد. این درحالی است که دو طرف پیشتر تنها در رابطه با ۸۶۰ کیلومتر مربع مذاکره می کردند. با این حال، خط مرزی جدیدی که اسرائیلی ها ترسیم کرده اند به منطقه «صیدا» در شمال نیز می رسد!

الاخبار همچنین اعلام کرده است: بدون شک خودِ اسرائیلی ها نیز می دانند که این خطِ مرزی نمی تواند مبنایی برای مذاکرات ترسیم مرزی باشد. در واقع، طرف اسرائیلی از مطرح کردن چنین پیشنهادی نوعی سیاست اعمال فشار را بر لبنانی ها در پیش گرفته است. وضعیت به گونه ای شده است که شاید روند مذاکرات میان دو طرف در هر لحظه متوقف گردد. لبنان خواستار مذاکره در رابطه با خطوط مرزی است که «میشل عون» رئیس جمهور این کشور به تیم مذاکره کننده تفویض کرده است. لبنان این خطوط مرزی را قانونی می داند.

در ادامه مطلب آمده است: لبنان نیز در واکنش به طرح اسرائیل برای کشاندن خطوط مرزی به ما بعد از صیدا، پیشنهادی را ارائه کرده است که خطوط مرزی آن را به ما بعد از حیفا می رساند و میدان نفتی «تنین»، و بخشی از میدان نفتی «تمار» را از آنِ بیروت می کند.

الاخبار در پایان تأکید کرده است: در نهایت باید گفت که احتمال موفقیت یا عدم موفقیت مذاکرات غیر مستقیم ترسیم مرزها میان لبنان و رژیم صهیونیستی برابر است. علیرغم اینکه دو طرف با هدف مذاکره بر سَر ۸۶۰ کیلومتر مربع از مناطق مورد مناقشه وارد مذاکرات و گفتگوهای دوجانبه شدند اما می بینیم که در جریان مذاکرات هر دو طرف خطوط مرزی جدیدی را مطرح کرده اند که دیگری را خشمگین ساخته است.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.