۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Sunday, 7 March , 2021
امروز : یکشنبه, ۱۷ اسفند , ۱۳۹۹ - 24 رجب 1442
شناسه خبر : 397437
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۲ آبان ۱۳۹۹ - ۴:۱۷ |

لزوم پاسخگویی مدیران در خصوص واقعیت سقوط بورس/ سهامداران بمانند یا با ضرر خارج شوند؟

کارشناس بورس با حضور بر روی خط برنامه گفتگوی ویژه خبری به تحلیل وضعیت فعلی بازار سرمایه و سهامداران بورس پرداخت.

زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

علی اکبر عرب مازار

اقتصاد۲۴ –علی اکبر عرب مازار؛ استاد دانشگاه و کارشناس بورس هم گفت: بازار سرمایه دارای ظرفیت‌هایی است که دولت، سرمایه زیاد در ظرفیت پایین بورس را انتخاب کرد.

وی با اشاره رشد بورس از دی ماه ۹۸ افزود:از دی ماه که بازار سرمایه شروع به رشد کر، افرادی که وارد بازار سرمایه شدند اطلاعی از بازار نداشتند و حتی به دنبال تولید هم نبودند و تنها مقایسه سود این بازار در مقابل سود بانکی را داشتند.

این کارشناس بورس با تاکید بر هشدارهای مکرر کارشناسان به دولت در خصوص رشد بی دلیل بازار سرمایه خاطرنشان کرد: هشدار درباره کوتاه مدت و بلند مدت بودن بازار سرمایه توسط کارشناسان در اسفند ماه ۹۸ به دولت داده شد، ولی دولت توجهی نکرد.

ابزارها برای کنترل بورس محدود است!

عرب مازار در خصوص ریزش خارج از قاعده شاخص بورس در ماه های اخیر تصریح کرد: بازار سرمایه در این شرایط از حالت طبیعی خود خارج شد و البته ابزاری که بازار را کنترل کند دارای ظرفیت محدودی است.

وی با اشاره به “واقعیت سقوط بورس” با وجود تمام برنامه‌ها و دستورالعمل‌های تدوین شده از سوی سیاست گذار در ۳ ماه اخیر یادآور شد:اکنون سهامداران خرد و متضرر می‌خواهند بدانند که تکلیف چیست؟ واقعیت این است که این بازار ظرفیت چنین کاری را نداشته است. در شرایطی که میلیارد‌ها تومان پول روزانه به بورس وارد می‌شد، سیاست گذار توانایی مدیریت آن را نداشت.


بیشتر بخوانید:همه در وضعیت فعلی بورس نقش داریم!/ پالایش یکم منفی باز نمی شود


کارشناس بورس با تاکید بر نابسامانی در تصمیم گیری در مدت ریزش بازار گفت:در ماه های اخیر بازار به قدری سیاسی شده بود که وقتی شورای عالی بورس تصمیمی می گرفت،وزیر آن را لغو می کرد و این کار به آشفتگی بازار دامن می زد.این مساله نشان دهنده عدم استقلال این بازار در این مدت بوده است!سایر بازیگران بازار نیز در این شرایط بلاتکلیف بوده اند.

بازارگردان مستقل نداریم!

عرب مازار با تاکید بر این که “خریدهای دستوری حقوقی ها بازارگردانی نیست!” گفت:این که ما به حقوقی زنگ بزنیم و بگوییم بخر یا نخر بازارگردانی نیست! بازارگردانی در دنیا شکل خود را دارد و به این شکل نیست!

وی افزود:این نوع بازارگردانی راهگشا نیست و ممکن است با تبعاتی نیز همراه باشد.

سهامداران بمانند یا با ضرر خارج شوند؟

کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال گفت:وضعیت بازار متاثر از متغییرهای دیگر است،از طرفی سهامداران فعلی درگیر اغلب توانایی تحلیل نسبی یک سال آینده بازار را ندارند.از سوی دیگر بازارهای ارز و سکه نیز رشد زیادی کرده اند و با هر حرکت دولت ممکن است فروبریزند!

وی تصریح کرد:برای تصمیم گیری باید بدانیم که سایر ذینفعان بازار چه خواهند کرد؟!مدیریت بازار نیز نمی تواند نسبت به سهام در دست مردم بی تفاوت باشد و باید به دنبال معرفی ابزار جدید باشد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.