۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Wednesday, 14 April , 2021
امروز : چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰ - 3 رمضان 1442
شناسه خبر : 397792
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰ |

خدمات ریز و درشت بیمه سلامت نیازمند بهره گیری بهتر

گچساران- شرکت کنندگان در میزگرد تخصصی بیمه سلامت که در دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی گچساران برگزار شد بر تشریح خدمات ریز و درشت بیمه سلامت برای جامعه هدف به منظور بهره وری و رفاه بهتر تاکید کردند.

خدمات ریز و درشت بیمه سلامت نیازمند بهره گیری بهتر
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

به گزارش ایرنا، بیمه سلامت یکی از دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت و دولت تدبیر و امید است که در اواخر سال ۹۲ به تصویب رسید و از اردیبهشت سال ۹۳ اجرایی شد.

بهره مندی بیش از ۱۳ میلیون ایرانی از خدمات بیمه ای که زیر پوشش هیچ بیمه ای نبودند از خدمات برجسته این بیمه است.
بیمه سلامت پنج صندوق بیمه‌ای شامل بیمه سلامت همگانی، بیمه سلامت ایرانیان، بیمه کارکنان دولت، بیمه روستاییان و عشایر و بیمه سایر اقشار است.

تعداد بیمه شدگان این سازمان در کشور تا پایان شهریورماه امسال ۴۱ میلیون و ۸۷۴ هزار و ۳۷۹ نفر است که بیمه شدگان صندوق روستاییان با ۲۰ میلیون و ۱۶۲ هزار و ۶۴۵ نفر بیشترین جمعیت آن را تشکیل می دهند.

دایره خدمات بیمه سلامت

کارشناس اداره کل بیمه سلامت کهگیلویه و براحمد در این میزگرد می گوید: این بیمه با پوشش بیمه ای برای ۴۳۶ قلم دارو ،۵۶ خدمت آزمایشگاهی و ۲۴ خدمت دندان پزشکی دایره خدمات گسترده اما کمتر شناخته شده ای به ویژه در مناطق روستایی دارد.

جعفر نجاتی اضافه کرد: فرانشیز خدمات رادیولوژی در مناطق روستایی ۱۵ درصد است (یعنی بیمه شده ۱۵درصد از هزینه آن را پرداخت می کند) در صورتی این میزان در مناطق شهری ۳۰درصد است.

وی فرانشیز ویزیت بیماران سرپایی را ۱۰درصد ذکر کرد و افزود: بیمه سلامت نقش قابل توجهی در کاهش هزینه های درمانی و رضایتمندی مردم دارد.

کارشناس اداره بیمه سلامت کهگیلویه و براحمد عنوان کرد:۶۳ مرکز بهداشتی درمانی روستایی با حضور ۱۳۴ پزشک و۹۱ ماما در مناطق روستایی کهگیلویه و بویراحمد خدمات رسانی می کنند که هزینه های خدمات این تیمهای را بیمه سلامت استان بصورت سرانه ای به دانشگاه علوم پزشکی استان پرداخت می کند.

نجاتی تصریح کرد: وجود این زیرساخت ها در مناطق روستایی نقش مهمی در کاهش سفر به مناطق شهری و کم شدن ضریب  سوانح رانندگی و همچنین کاهش هزینه های درمانی برای اهالی محترم دارد.

وی عنوان کرد:در بخش سرپایی از جمله دارو نیز پوشش بیمه به میزان ۷۰ درصد است که این میزان برای بیماران سرطانی، صعب العلاج و خاص رایگان یا تا سقف ۹۰ درصد است.

وی اظهار داشت: بیش از یکهزار و ۱۲۷ بیمار خاص اعم از تالاسمی، هموفیلی، کلیوی و دیالیزی  زیر پوشش بیمه سلامت است.

وی گفت: ۷۹۰موسسه خدمات درمانی در بخش خصوصی و دولتی طرف قرارداد بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد هستند که هزینه نسخه نویسی الکترونیکی پزشکان تا پایان آذر در بخش حصوصی پرداخت و این هزینه ها در بخش دولتی با پرداخت دوره سه ماهه به روز می شود.

نقش بیمه سلامت در کاهش هزینه ها

رئیس اداره بیمه سلامت گچساران با بیان اینکه پرداخت از جیب برای بیماران بستری ساکنان شهرها و روستاها ۱۰ درصد است اعتقاد دارد بیمه سلامت گام های بلندی برای ارتقای خدمات رسانی در حوزه سلامت و درمان برداشته است.

سید نجف مسعودی با یادآوری اینکه تعداد قابل توجهی از بیمه شدگان برای نخستین بار از طریق بیمه سلامت از خدمات بیمه ای بهره مند شده اند تاکید کرد: تلاش برای تحقق عدالت اجتماعی از دستاوردهای این بیمه است.

بیمه سلامت سربلند در آزمون کرونا

برداشتن آزمون وسع برای خدمات رایگان، حذف دفترچه فیزیکی درمان،خدمات مشاوره ای با سامانه تلفنی ۱۶۶۶ از برنامه های بیمه سلامت برای مهار بحران کرونا بوده است.

در یک اقدام یکپارچه که از سوی بیمه های سلامت استان های سراسر کشور در دوران انتشار کرونا انجام شد کارشناسان بیمه سلامت به صورت شیفتی به سوالات بیمه شدگان از طریق سامانه تلفنی ۱۶۶۶ پاسخ دادند تا حضور در اداره های این بیمه در دوران کرونا به حداقل برسد.

حذف ارزیابی وسع

مدیرکل بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد نیز در این میزگرد گفت: در حالی که تا پیش از شیوع ویروس کرونا، انجام ارزیابی وسع برای پوشش بیمه‌ای در صندوق بیمه سلامت همگانی اجباری بود پس از انتشار این ویروس در کشور، بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، ارزیابی وسع که توسط وزارت رفاه انجام می‌شود متوقف شد.

غلامرضا کاظمی با بیان اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد رتبه های برتر در نسخه پیچی الکترونیک و  نسخه نویسی الکترونیکی را دارد می گوید: الکترونیکی شدن نسخه و دفترچه ها تحول بزرگی در بخش سلامت محسوب می شود.

مزایای حذف دفترچه فیزیکی

وی گریزی به اثرات الکترونیکی شدن دفترچه های درمانی می زند و تاکید می کند: حذف دفترچه های فیزیکی گامی برای کاهش انتشار ویروس کروناست.

کاظمی یادآوری می کند سالانه حدود ۲۵۰ میلیارد تومان تنها صرف تامین کاغذ دفترچه های درمانی در کشور می شود که با الکترونیکی شدن دفترچه ها این منابع صرف مسائل مربوط به سلامت می شود.

کاظمی می گوید: نسخه های الکترونیکی علاوه بر دقتی که دارند زمان و مکان را نیز حذف می کنند. آنچنان که بیمار می تواند با ارایه کد ملی و کد رهگیری به پزشک معالج خود، پرونده پزشکی خود را در اختیار وی قرار دهد.

یکی از مشکلاتی که همواره در زمینه نسخه نویسی وجود داشته بد خطی برخی پزشکان است که گاهی همین خطوط ناخوانا باعث نسخه پیچی های اشتباه در داروخانه ها نیز شده است که مدیر کل بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد تاکید می کند: نسخه الکترونیکی این مشکل را نیز برطرف می کندو اشتباهات این چنینی را کم می کند.

خدمات بیمه سلامت به روایت آمار

کاظمی ابراز داشت: در دوره شیوع بیماری ناشی از کرونا ۱۰۰ هزار دفترچه بیمه پایه سلامت رایگان روستایی و همگانی  بدون الزام به ارزیابی وسع در استان صادر و در اختیار مشمولان قرار گرفت.

وی اظهار داشت: همچنین افرادی که تاکنون دفترچه بیمه سلامت دریافت نکرده اند و یا اعتبار دفترچه آنها به اتمام رسیده می‌توانند بدون اجرای طرح ارزیابی وسع و به صورت رایگان تا پایان سال صاحب دفترچه شوند.

کاظمی ادامه داد: این اقدام  به منظور پوشش بیمه‌ ای همه افراد جامعه در شرایط سخت کنونی صورت گرفته و دارندگان این نوع بیمه می‌توانند از خدمات درمانی دولتی استفاده کنند.

گستره جامعه هدف بیمه سلامت

مدیرکل بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: هم اکنون ۳۴۴ هزار نفر روستایی، ۹۷ هزار نفر از کارکنان دولت و ۳۳ هزارو ۳۶۴  نفر از سایر اقشاردر استان  از بیمه سلامت استفاده می کنند.

کاظمی گفت: همچنین بیش از ۴۷ هزارو ۲۶ نفر از جمعیت استان از بیمه سلامت همگانی و یکهزار و ۷۲۱ نفر از بیمه ایرانیان استفاده می کنند.

وی ابراز کرد: ۴۳ دفتر پیشخوان در مناطق مختلف این استان کار صدور و تعویض دفترچه و سایر خدمات مورد نیاز بیمه شدگان را انجام می‌دهند.

رئیس اداره بیمه سلامت گچساران اظهار داشت: ۳۵ هزار و ۶۳۹ روستایی، ۱۰ هزار و ۸۷۲ نفر از کارکنان دولت، ۹ هزار و ۱۶۹ تن بیمه همگانی، سه هزار و ۴۷۷ نفر از سایر اقشار و ۱۰۸ نفر بیمه ایرانیان در این شهرستان از خدمات بیمه سلامت بهره‌مند هستند.

وی تصریح کرد: افزود: ۶۹ مؤسسه تشخیصی درمانی دولتی و خصوصی در گچساران طرف قرارداد این سازمان است و پنج مرکز بهداشتی درمانی روستایی برای خدمات به روستاییان قرارداد دارند.

میزان اعتبارات حوزه بیمه سلامت

مدیرکل بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد گفت  سالیانه یکهزار و۸۰۰ میلیارد ریال برای حوزه بیمه سلامت در استان هزینه می شود.
مدیر کل بیمه سلامت کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیش از ۵۲۰ هزار نفر از جمعیت استان معادل ۷۰ درصد زیر پوشش بیمه سلامت هستند.

وی افزود: این تعداد افراد زیر پوشش صندوق بیمه کارکنان دولت، روستایان و عشایر، سلامت همگانی، بیمه ایرانیان و سایر اقشار هستند.در پایان مدیر کل بیمه سلامت استان تحقق عدالت اجتماعی را هدف متعالی این سازمان عنوان کردو گفت رضایتمندی بیمه شدگان عزیز برای ما بسیار مهم است وامیدواریم بتوانیم درراستای رضایت بیمه شدگان گامهای اساسی برداریم.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.