۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Thursday, 9 December , 2021
امروز : پنج شنبه, ۱۸ آذر , ۱۴۰۰ - 5 جماد أول 1443
شناسه خبر : 401757
  پرینت تاریخ انتشار : 23 مهر 1400 - 16:37 |

امام خمینی، اولین مسئول جمهوری اسلامی که اموالش را اعلام کرد + لیست اموال امام

پایگاه خبری جماران؛ در بخشی از کتاب خاطرات آیت اللّه سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی آمده است: ‌‌«وقتی قرار شد طبق اصل قانون اساسی مسئولین صورت دارایی‌‎ ‎‌خود را بدهند، اول کسی که صورت دارایی خود و متعلقین خود را ارائه داد‌‎ ‎‌امام بود و تمام موجودیش را نوشت و فرستاد‌‎.‎‌ که الحمدللّه هم موجودی‌‎ ‎‌درست وحسابی و […]

امام خمینی، اولین مسئول جمهوری اسلامی که اموالش را اعلام کرد + لیست اموال امام
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

پایگاه خبری جماران؛ در بخشی از کتاب خاطرات آیت اللّه سیدعبدالکریم موسوی اردبیلی آمده است: ‌‌«وقتی قرار شد طبق اصل قانون اساسی مسئولین صورت دارایی‌‎ ‎‌خود را بدهند، اول کسی که صورت دارایی خود و متعلقین خود را ارائه داد‌‎ ‎‌امام بود و تمام موجودیش را نوشت و فرستاد‌‎.‎‌ که الحمدللّه هم موجودی‌‎ ‎‌درست وحسابی و چیزی نداشت. ما اقدام نکردیم و از امام نخواستیم ولی‌‎ ‎‌امام خودش اول کسی بود که اقدام کرد.‌»

‌‌***‌

 

دارایی حضرت امام (ره) به اعلام معظم له

نام: روح اللّه – نام خانوادگی: مصطفوی معروف به خمینی – شمارۀ شناسنامه ۲۷۴۴ – محل صدور: خمین – سمت روحانی ۱ـ 

دارایی غیر منقول (با ذکر مشخصات):      ۱ـ یک باب منزل مشتمل بر بیرونی و اندرونی در قم، محله باغ قلعه که معروف است.      ۲ـ قطعه زمینی است ارث پدری است و به حسب اطلاع حضرت آقای پسندیده مشاع است بین اینجانب و معظم له و ورثه مرحوم اخوی آقای هندی، که اجاره سهمیّه اینجانب از قرار اطلاع آقای اخوی سالی چهار هزار ریال است که داده نمی شود.

۲ـ  دارایی منقول اعم از نقدی، موجودی یا سپرده بانکی، سهام و اموال غیرمنقول دیگر با ذکر قیمت تقریبی:

 ۱ـ وجه مختصری است که در تهران نذورات و هدایای شخصی است. 

۲ـ اثاث منزل ندارم. مختصر اثاثی است در قم و تهران ملک همسرم می باشد. دو قطعه قالی در منزل است داده اند که اگر خواستم بابت خمس حساب کنم، و مال اینجانب و ورثه نیست باید به سادات فقیر بدهند.

چند جلد کتاب، بقیه کتبی است که در زمان شاه مخلوع به غارت رفت و نمی دانم چقدر است و چند جلد کتاب که در مدتی که در تهران هستم از طرف مؤلفین هدیه شده است که قیمت تقریبی آنها را نمی دانم، ولی قدر قابلی نیست، اثاثی که در منزل مسکونی فعلی در تهران است ملک صاحبان منزل است، احمد اطلاع دارد.

۳ـ کلیه وجوهی که در بانکها یا در منزل یا نزد اشخاص است که آقای پسندیده مطلع هستند، به استثناء وجه مختصری که اشاره شد، وجوه شرعیه می باشد و ملک اینجانب نیست و ورثه اینجانب در آنها حقی ندارند و تکلیف آنها را به حسب وصیت تعیین نموده ام.

تاریخ ۲۴ دی ماه ۱۳۵۹ ۷ربیع الاول ۱۴۰۱

***

اعلام میزان داراییها، توسط حضرت امام خمینیس براساس قانون اساسی صورت گرفته است که علاوه بر وضعیت زندگی ساده و بی پیرایه معظم له، نشانۀ تقیّد ایشان به اجرای مفاد قانون نیز می باشد.

 

منبع: خاطرات آیت الله العظمی سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، صفحات ۱۸۰ و ۱۸۱

برچسب ها
به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.