رضا درمیشیان: درخواست تمدید پروانه نمایش «لامینور» سه ماه پیش داده شده است

هنروتجربه: رضا درمیشیان اعلام کرد که درخواست پروانه نمایش جدید برای فیلم «لامینور» سه ماه پیش داده شده است.

به گزارش سایت هنروتجربه، در پی اظهارات مدیر کل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی مبنی بر عدم برنامه‌ریزی درخواست تمدید پروانه فیلم «لامینور» ساخته داریوش مهرجویی، رضا درمیشیان تهیه‌کننده این فیلم متنی را منتشر کرد.

متن رضا درمیشیان بدین شرح زیر است:

«برخلاف‌ اظهارات نادرست در خصوص عدم درخواست تمدید پروانه نمایش ‫«لامینور»‬، این‌ درخواست از سه ماه پیش به سازمان سینمایی ارائه شده و هیچ گونه تاخیری صورت نگرفته و باتوجه به سه بار بازبینی مجدد فیلم در یک هفته اخیر و بازبینی فیلم توسط جناب وزیر و ریاست سازمان سینمایی در انتظار تمدید پروانه نمایش هستیم.»

حبیب ایل‌بیگی: «لامینور» و «علف‌زار» مشکلی برای اکران ندارند

همجنین امروز حبیب ایل‌بیگی معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی ظهر امروز یکشنبه ۱۵ اسفندماه در پاسخ به خبرنگاران در موزه سینما درباره وضعیت اکران‌های نوروزی گفت: انتخاب فیلم‌های اکران نوروزی برعهده سازمان سینمایی است و سازمان برای اکران فیلم‌های نوروزی با توجه به جمیع شرایط تصمیم می‌گیرد و در جمع‌بندی نهایی برای اکران نوروزی، فیلم‌های «لامینور» و «علف‌زار» قرار نداشت. تاکید می‌کنم که هیچ دلیلی مانند مساله ممیزی برای قرار نگرفتن این فیلم‌ها در اکران نوروزی وجود نداشت. اینها فیلم‌هایی هستند که مجوز نمایش را دریافت کرده و مشکلی هم برای اکران ندارند.

وی در پاسخ به این پرسش که شنیده می‌شود از آنجایی که «لامینور» درباره موسیقی است با اکران آن در ماه رمضان مخالفت شده است هم توضیح داد: چنین مساله‌ای وجود ندارد و ماه رمضان ماه شادی است، این حرف‌ها صحت ندارد. سازمان سینمایی پارامترهای مختلفی را برای اکران نوروزی در نظر می‌گیرد که براساس پارامترهای موجود لیست مورد نظر انتخاب می‌شود. بی شک در اکران نوروزی به تنوع فیلم‌ها توجه شده و هم فیلم کودک، دفاع مقدس، کمدی و اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است.

ایل بیگی در پاسخ به اینکه آیا فیلم‌های «لامینور» و «علف زار» هیچکدام از پارامترهای اکران نوروزی را نداشته‌اند؟ گفت: اصلاً اینگونه نیست. بحث اکران نشدن فیلم «لامینور» وجود ندارد، بلکه مساله در حال حاضر اکران نوروزی است، قرار بود ۷ فیلم انتخاب شود که این انتخاب از بین ۲۱ فیلم متقاضی صورت گرفته است.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با آرزوی سلامتی برای داریوش مهرجویی گفت: حتماً سلامتی و توجه به پیشکسوتان اهمیت دارد، البته این گله را از دوستانی که بدون هماهنگی «لامینور» را در فهرست اکران نوروزی قرار داده‌اند، دارم. طی چند روز گذشته با آقای درمیشیان تهیه کننده «لامینور» صحبت کردم و به دنبال دیدار با آقای مهرجویی بودیم که شرایط آن فراهم نشد، آقای درمیشیان به ما گفت آقای مهرجویی کمی کسالت دارد اما نگفت که این کارگردان در بیمارستان بستری است. ما باید در یک فرآیند درست و منطقی و برای حمایت از کلیت سینما و مراقبت از اجزای سینما همه جوانب را در نظر بگیریم که این جوانب در نظر گرفته شده است. در حال حاضر بحث بر سر انتخاب است. البته اسامی اکران نوروزی به شورای صنفی نمایش اعلام شده و این اسامی به زودی رسانه‌ای می‌شود.

معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی همچنین درباره مشکل قوه قضاییه با فیلم «علف‌زار» هم توضیح داد: صدور پروانه نمایش برعهده سازمان سینمایی است، شاید نهادهای مختلفی در کشور روی فیلم‌ها نظر داشته باشند اما در نهایت تصمیم گیری صدور پروانه نمایش برعهده شورای صدور پروانه نمایش سازمان سینمایی است. یک زمانی فیلم درباره موضوع خاصی بوده و با نهادی مانند قوه قضاییه مشورت کرده است، در همین راستا نهاد مربوطه علاقه مند است تا نظر تخصصی آنها در فیلم استفاده شود. برای علف زار نیز تنها مساله، توجه به نکات تخصصی است که می‌تواند شامل نحوه بیان درست قانون در فیلم باشد و باید چنین اصلاحاتی در فیلم صورت گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.