مصون سازی ۸۳ روستای خوزستان در برابر تنش آبی کرخه

محمدرضا کرمی نژاد روز سه‌شنبه در حاشیه آیین بهره برداری خطوط انتقال و پمپاژ آب از تاسیسات آبرسانی شهید هاشمی به شهدای جهاد و سید الشهدا(ع) افزود: آبرسانی به روستاهای خوزستان با طرح های ضربتی و جهادی در حال اجرا می باشد که بخشی از این طرح ها مصون سازی روستاهای آبگیر رودخانه کرخه در برابر تنش آبی این رودخانه است.

وی ادامه داد: آبرسانی به مناطق هدف به منظور سازگاری با کم آبی به ویژه در روستاهای آبگیر رودخانه کرخه پیش بینی شده که با سرعت در حال اجرا است.

مدیرعامل آبفا خوزستان افزود: با عملیاتی شدن طرح های مختلف تاکنون، آبرسانی به ۹ روستای سیدالشهداء، چهار روستای مجتمع شهدای جهاد، ۴۴ روستای مجتمع آبرسانی سپیده در هویزه و ۱۹ روستای جنوب هویزه بهره برداری شده است و طرح هفت روستای علاونه‌ حمیدیه نیز تا سه روز دیگر وارد مدار بهره برداری می شود. 

کرمی نژاد ادامه داد: با وارد مدار شدن سه روستای باقی مانده تا چند روز آینده، طرح آبرسانی به ۸۳ روستای دشت آزادگان تکمیل و ضمن مصون سازی این روستاها در برابر تنش آبی، برای همیشه مشکل کمبود آب این روستاها از لحاظ کمی و کیفی  برطرف می شود.

وی با اشاره به آبرسانی ۱۴ روستا از طریق تاسیسات شهید هاشمی ‌گفت: در این طرح که با همکاری سپاه حضرت ولی عصر(عج) و سازمان بسیج سازندگی سپاه اجرایی شده ۱۸ کیلومتر خط انتقال با اعتبار ۲۶ میلیارد تومان اجرایی شده است.

مدیر عامل آبفا خوزستان عنوان کرد: این پروژه آبرسانی بیش از ۲ هزار و ۴۰۰ خانوار را از نعمت آب شرب با کیفیت و پایدار بهره مند می کند و جمعیت تحت پوشش این طرح ۹ هزار و ۹۸۹ نفر می‌باشد. 

کرمی نژاد با اشاره به اهتمام جدی دولت سیزدهم برای حل مشکل آب گفت: یک هزار و ۲۶۰ روستای خوزستان از ابتدای روی کار آمدن دولت سیزدهم تاکنون آبرسانی شده است.

گفتنی است آیین بهره برداری خطوط انتقال و پمپاژ آب از تاسیسات آبرسانی شهید هاشمی به تاسیسات های شهدای جهاد و سید الشهدا(ع) با حضور سردار فدوی جانشین فرمانده کل سپاه، دکتر جوانبخت معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و سردار شاهوار پور فرمانده سپاه حضرت ولی عصر (عج) برگزار شد.

کاهش چشمگیر بارندگی ها برای دومین سال پیاپی، آورد سدهای خوزستان نسبت به سال های گذشته را با چالش مواجه کرده است که بالاترین سطح تنش آبی مربوط به سد و رودخانه کرخه است.

با توجه به پیش بینی خشک شدن کامل کرخه و ایجاد تنش جدی برای روستاهای آبگیر رودخانه کرخه از حمیدیه به بعد، مصون سازی این روستاها با استفاده از جایگزینی منبع تامین اب از دز و کانال طرح غدیر به جای رودخانه کرخه در چند ماه گذشته در دستور کار قرار گرفته است که به سرانجام رسید.

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.