روستاییان منتظر گوشه چشم سازمان برنامه هستند

۱۰ روز قبل بود که اکبر نیکزاد ـ رییس بنیاد مسکن خبر داد به دنبال ایجاد وقفه در نوسازی واحدهای روستایی، رییس‌جمهور به مسئولان سازمان برنامه و بودجه دستور داد نسبت به پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن روستایی اقدام کند که سازمان برنامه هم موافقت کرده است.

این موافقت ضمنی پس از پی‌گیری‌های مکرر رسانه‌ای و مسئولان بنیاد مسکن صورت گرفت. آن‌طور که نیکزاد گفت احتمالا تا پایان هفته آخر خردادماه دستورالعمل پرداخت این وام به بانک‌ها ابلاغ می‌شود. اما بررسی‌ها از بنیاد مسکن نشان می‌دهد هنوز این موضوع محقق نشده است.

حدود هفت ماه از مصوبه ۲۵ آبان سال ۱۴۰۰ درخصوص وام ۲۰۰ میلیون تومانی ساخت مسکن روستایی با نرخ سود ۵ درصد می‌گذرد. گفته می‌شود مشکل اصلی پرداخت این تسهیلات، مابه‌التفاوت نرخ سود آن است. تسهیلات مسکن روستایی ۵ درصد است که دولت باید مابه‌التفاوت آن تا رقم ۱۸ درصد را تضمین کند. این مبلغ حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان می‌شود که تامین آن در شرایط فعلی دشوار است.

با این حال برخی روستاییان در تماس‌های مکرر با رسانه‌ها از افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی ابراز نگرانی می‌کنند. در حال حاضر وام روستایی ۱۰۰ میلیون تومان است که به گفته روستاییان، رقم قابل توجهی از هزینه‌های ساخت را پوشش نمی‌دهد. حتی بنا به اذعان مسئولان بنیاد مسکن وام ۲۰۰ میلیون تومانی هم حدود ۵۰ درصد هزینه‌های ساخت را در برمی‌گیرد.

تعلل در پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی در حالی اتفاق افتاده که نرخ تورم سالیانه نهاده‌های ساختمانی بر اساس اعلام مرکز آمار در زمستان گذشته به ۵۵ درصد رسیده است. هم‌چنین سه ماه از فصل مناسب ساخت و ساز به پایان رسیده و اگر تابستان هم تمام شود در بسیاری از مناطق کشور انجام ساخت و ساز امکان‌پذیر نیست. در شرایط فعلی روستاییان حدود سه ماه زمان دارند تا واحدهای خود را به مرحله فونداسیون و اسکلت برسانند که با اوضاع کنونی بعید به نظر می‌رسد وام به‌موقع به دست آنها برسد.

 

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.