افتتاح دفتر هپکو جهت اورهال ماشین آلات معدنی در محلات

علی جودکی نهم تیرماه در نشست مطبوعاتی به مناسبت گرامیداشت روز صنعت و معدن، با اشاره به عملکرد صنعت و معدن استان در سال ۱۴۰۰، اظهار کرد: استان مرکزی جزو معدود استان هایی است که در چهار بخش مولد اقتصادی شامل صنعت، معدن، کشاورزی و تجارت دارای مزیت است و در بخش تنوع تولید با ۷۹۰۰ کالای تولیدی و استقرار صنایع مادر رتبه اول را در اختیار دارد.

وی با بیان اینکه استان مرکزی توان تولید انواع محصولات از پوشک تا موشک را دارد، گفت: استقرار صنایع های تک و شرکت های دانش بنیان، وجود ۶۱۰ معدن که تولیدکننده کانی های خاص هستند، برخورداری از رتبه اول تولید سنگ تراورتن، رتبه اول پرورش و صادرات ماهیان زینتی و رتبه هشتم در حوزه تجارت خارجی و صادرات از جمله ظرفیت های اقتصادی استان مرکزی به شمار می رود و کنار هم قرار دادن این موارد نشان می دهد که استان در چهار عرصه مولد اقتصادی بسیار مستعد و دارای پتانسیل است.

جودکی تصریح کرد: در سال گذشته حجم سرمایه گذاری صورت گرفته در استان بالغ بر بیش از  ۵۸۸ هزار ۶۹۵ میلیارد ریال بوده است و ۷۱۶ فقره جواز تاسیس با ۳۸۲ هزار و ۷۴۴ میلیارد ریال سرمایه گذاری و ۳۸۵ فقره پروانه بهره برداری صادر شد که اراک بیشترین سهم را از این پروانه ها داشته است.

وی با اشاره به اینکه استان رتبه دوم کشور را در حوزه عملکرد ستاد تسهیل به خود اختصاص داد، افزود: ۸۶ درصد مصوبات سال گذشته این ستاد اجرایی شده است.

رییس سازمان صمت استان مرکزی با بیان اینکه در حوزه تسهیلات پرداختی رونق تولید در حوزه صنعت و معدن، در سال گذشته ۱۲ هزار میلیارد ریال پرداخت شد و در بحث تبصره ۱۸ سهم استان در سال گذشته کمتر از ۲۰۰ میلیارد تومان بود که امسال به دو هزار میلیارد تومان از منابع بانکی و دولت رسیده است. تمام واحدها نیازمند سرمایه در گردش هستند که این رقم تسهیلات توزیع خواهد شد و امسال نیز رقمی از این تسهیلات به اصناف اختصاص می یابد.

وی افزود: در حوزه تجارت رتبه هشتم در اختیار استان است. سال گذشته ۱.۲ میلیون دلار صادرات از این استان انجام گرفت که ۳۴ درصد نسبت به ۱۳۹۹ رشد داشت و امیدواریم که امسال بتوانیم به عدد ۱.۵ میلیون دلار صادرات برسیم هرچند که ظرفیت استان بیشتر از ارقام پیش بینی شده است.

جودکی تصریح کرد: در سال ۲۰۲۱ میزان واردات ۱۵ کشور همسایه ۱۲۰۰ میلیارد دلار بوده است، در همین زمان، سهم ایران حدود دو درصد از این رقم بوده است در حالی که کشور توان ۱۰۰ میلیارد دلار صادرات به کشورهای همسایه را دارد و قطعا می توان بازار بیشتری از کشورهای همسایه را در اختیار گرفت.

وی با بیان اینکه در حوزه واردات نیز ۴۹۵ میلیون دلار واردات صورت گرفته است که ۹۰ درصد آن مواد اولیه یا خط تولید وارداتی از چین، ترکیه، امارات و هند و آلمان بوده است، گفت: تقریبا هیچ استانی در کشور در حوزه واردات چنین نیست که بخش عمده ای از واردات آن صرف مواد اولیه و خط تولید شود و این نشان می دهد که واردات استان تولید محور شده است و در ادامه رونق صادرات را رقم می زند.

رییس سازمان صمت استان مرکزی با اشاره به اینکه رتبه اول تحقیق و پژوهش در میان سازمان های صمت کشور، به سازمان صمت استان با تولید ۱۸ مقاله اختصاص یافت، افزود: در حوزه بازرسی ها، با توجه به اجرای طرح عادلانه شدن یارانه ها، استنباط بر این بود که بازار تحت نظارت و بازرسی نیست در حالی که چنین نبود. در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۳۷ هزار و ۲۰۰ بازرسی توسط بازرسان سازمان انجام شد و در سه ماهه نخست امسال نیز بازرسی ها به ۸۲۰۰ مورد رسید و در جریان این اقدام، ۹۰۰ پرونده تخلف ثبت شد و عمدتا در زمینه گرانفروشی و عدم درج قیمت پرونده ها بود که به مراجع قضایی ارجاع شدند.

وی اضافه کرد: البته کمتر از ۱۰ درصد بازرسی ها منجر به تشکیل پرونده می شود و در واقع بیش از ۹۰ درصد اصناف استان فعالیتی سالم و به دور از تخلف دارند.

جودکی در خصوص وضعیت معادن استان اظهار کرد: استان دارای ۶۱۰ معدن است که ۲۷۵ پروانه اکتشاف وجود دارد، از این تعداد معدن، ۳۹۹ معدن فعال و ۲۱۱ معدن غیرفعال است.

وی علت غیر فعال بودن برخی از این معادن را نداشتن خریدار، درگیری با معارض و عدم امکان تولید و … دانست و گفت: برنامه سازمان این است که در سال جاری بتوانیم حداقل ۲۰ درصد معادن غیر فعال را فعال کنیم.

رییس سازمان صمت در خصوص دریافت حقوق دولتی معادن بیان کرد: در سال ۱۴۰۰ قریب به ۳۵۰ میلیارد تومان حقوق دولتی از معادن استان دریافت شد. طبق قانون باید از این رقم، ۱۵ درصد به جهت هزینه در توسعه زیرساخت ها به شهرستان محل استقرار معدن بازمیگشت که متاسفانه این امر محقق نشد.

وی با اشاره به انجام اقدامی نو برای اولین بار در کشور در حوزه صحت سنجی دریافت حقوق دولتی گفت: حقوق دولتی بر اساس میزان برداشت ماده معدنی اخذ می شود و همواره درخصوص میزان برداشت مناقشه بود، بر همین اساس معادن استان به شبکه مانیتورینگ وصل شده اند. از ۲۵ اسفندماه ۱۴۰۰ تا ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ دستور تعطیلی معادن داده شده است، از کل معادن استان عکسبرداری و فیلمبرداری پهبادی صورت گرفت. معادن مجددا در تیرماه معادن تعطیل می شوند و عملیات فیلمبرداری و پهبادی نیز تکرار خواهد شد. با آنالیز و قیاس این فیلم ها و عکس ها تهیه شده، میزان برداشت معادن رو سطحی کاملا مشخص می شود و براساس این برداشت، حقوق دولتی دریافت می شود.

جودکی در ادامه گفت:  قطعا سازمان، موافق خام فروشی نیست، اما عموما در بحث سنگ کوپ موضوع خام فروشی مطرح است که اگر شرایط بهره وری اعم از ورود ماشین آلات و خط تولید به روز به کشور و حوزه های سنگبری فراهم باشد، مسلما امتیاز بیشتری را در اختیار خواهیم داشت، اما مسلما نمی توان مانع صادرات سنگ گوپ به صورت کامل شد.

وی تصریح کرد: هپکو شرکت قدرتمندی است که در دوره خصوصی سازی از سال ۱۳۸۶ روند نزولی به خود گرفت، خوشبختانه با تلاش مسئولان امر، شرکت در حال احیا شدن است و می تواند در حد توان، نیاز معادن کشور را تامین کند، ماشین آلات معدنی کشور باید به روز شود و هپکو توان تولید دارد، بر همین اساس با معادن رایزنی شده است که بخشی از نیاز خود را از هپکو تامین کنند. همچنین هپکو می تواند به عرصه اورهال ماشین آلات معدنی ورود کند و هفته آینده دفتر محلات افتتاح و شرکت رسما وارد اورهال ماشین الات معدنی می شود.

جودکی در خصوص وضعیت صنایع بزرگ استان اظهار کرد: در کشور، امکان ایجاد شرکت های بزرگی مانند هپکو، ماشین سازی و آذراب و … وجود ندارد و باید این شرکت ها به روز شوند. مسلما سازمان صمت برای حفظ این کارخانجات به عنوان بیت المال کوشاست. شرکت آذرآب در فرایند سهامداری دچار چالش شده است، از سال گذشته تمام ارکان استان پای کار آمدند تا این شرکت که در واقع به کپسولی از تمامی مشکلات تبدیل شده بود احیا شود. در ستاد تسهیل تلاش شد تا مشکلات حل شود، اخیرا مشکلات مدیریتی حادث شده که قطعا با رفع آن به زودی می توان تولید را در آذراب شاهد بود و به قراردادهای خوبی در حوزه نیروگاهی و پالایشگاهی ورود کرد.

وی اضافه کرد: شرکت ماشین سازی به مانند آذراب درگیر مجموعه ای از چالش ها نیست، باید از ظرفیت های باقی مانده آن استفاده کرد چراکه مادر شرکت های نفت و گاز استان است، اخیرا شایعاتی مطرح شده است که باید گفت، هیچ دخالتی از دولت و حاکمیت در مدیریت ماشین سازی صورت نگرفته است و این شرکت با برنامه تر می تواند به مسیر تولید خود ادامه دهد.

رییس سازمان صمت استان مرکزی افزود: شرکت واگن پارس با توجه به سهامداری مپنا شرایط پایداری دارد و میتواند با عقد قراردادهای بزرگتر تولیدات خود را توسعه بخشد.

وی در خصوص شرایط اقتصادی کنونی جامعه اظهار کرد: ایران تنها کشوری در جهان است که به واردکننده یارانه می داد، باید مسیر اصلاح می شد که دولت آبروی خود را در کف دست گرفت و جراحی اقتصادی را در دستور کار قرار داد، از طرفی واقعیت این است که به مردم فشار می آید و این فشار امری کتمان ناپذیر است، اما باید این کار انجام می شد و چاره ای جز جراحی نداشتیم و باید با همکاری، دوره نقاهت را کوتاه کنیم.

جودکی در خصوص وضعیت نیروی کار در استان گفت: در شهر اراک که نرخ بیکاری حدود ۱۱ درصد است واحدهای تولیدی مشکل کمبود نیروی انسانی ماهر دارند و این به معنی عدم تربیت نیروی ماهر از سوی دانشگاه هاست، در مراکز آموزش عالی هنوز دروسی تدریس می شود که کاربرد لازم را در صنایع ندارد، بر همین اساس تلاش بر این است که پایان نامه ها همسو با نیاز صنایع تهیه شود، همچنین با همکاری سازمان فنی و حرفه ای تلاش می شود که تربیت نیروی کار براساس نیاز صنایع باشد.

وی افزود: در ساوه، دلیجان و زرندیه مشکل نیروی کار وجود دارد و این نشان می دهد که در سال های اخیر در تربیت و هدایت نیروی کار ماهر اشتباه کرده ایم و اگر تربیت نیرو درست انجام گیرد با توجه به ظرفیت صنعتی استان نیروی انسانی بیکار نخواهیم داشت.

رییس سازمان صمت استان در خصوص قطعی برق صنایع بیان کرد: مسلما این قطعی برق آسیب زاست، امیدواریم با ایجاد نیروگاه های جدید این وضعیت قطع برق را در سال آتی نداشته باشیم. بزرگترین تولیدکننده پنل های خورشیدی کشور در خمین فعال است و باید از این ظرفیت برای توسعه نیروگاه های خورشیدی استفاده کرد.

وی در خصوص اثرگذاری تحریم ها بر تولید تصریح کرد: تحریم ها واقعیت موجود کشور است، اما واحدها مننتظر نماندند که تحریم برطرف شود تا کار کنند بلکه از تهدید تحریم، فرصت تولید ایجاد شد، اگرچه آسیب دیدند، اما روند تولید را ادامه دادند، البته اقتصاد کشور به رفع تحریم ها گره نخورده است و دولت ضمن تلاش برای توسعه روابط اقتصادی با دنیا، پیگیر رفع تحریم هاست.

جودکی در خصوص وضعیت کارگری استان با تاکید بر اینکه با متخلف باید برخورد شود، گفت: سازمان صمت رویکرد برخورد با کارگر را ندارد، به همین دلیل در حوزه کارگری و مشکلات به وجود آمده در شرکت آذرآب برخوردها پیشگیرانه بود و مشکل خاصی وجود ندارد. جامعه کارگری استان سلامت است و کارگران، کارخانجات را به مانند فرزندان خود دوست دارند و اعتراضات آنها صرفا برای رشد و بالندگی این صنایع است.

رییس سازمان صمت استان مرکزی، در خصوص طرح راهیان پیشرفت گفت: این طرح مخاطبان بسیاری دارد، اما مهمترین مولفه و بازخورد این طرح این است که واحدهای صنعتی از دیگر واحدهای صنعتی بازدید داشته باشند چراکه باید در کنار ظرفیت های خارجی، طرفیت های داخلی را دید و در واقع یکی از اهداف این طرح معرفی واحدهای صنعتی به یکدیگر و شناسایی ظرفیت های موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.