۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Thursday, 5 August , 2021
امروز : پنج شنبه, ۱۴ مرداد , ۱۴۰۰ - 27 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 190046
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۵ |

سید موسی خادمی، عصای روحانی

اما سید موسی به واسته تجربه چند ساله کار اجرایی، تدریس در محافل دانشگاهی و ارتباطات خوب سیاسی و بی حاشیه بودن و همچنین نزدیکی به بهرام تاجگردون و مجموعه دولت اصلاحات توانست در کسوت معاون استاندار بوشهر به خدمات خود در دولت اصلاحات ادامه دهد….

سید موسی خادمی، عصای روحانی
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

فرید محمدی

شاید بعد از حضور کریم شورانگیز دومین استاندار دولت خاتمی ، کمتر کسی از تمدید نشدن مدیریت سید موسی خادمی در کسوت معاون برنامه ریزی و پشتیبانی استانداری دولت اصلاحات خبر داشت . حتی بعدها نیز دانشجویان دانشکده فنی دانشگاه یاسوج و آزاد یاسوج هم دیگر سید موسی را ندیدند.

سید موسی با آمدن کریم شورانگیز ( که عمدتا دارای روحیاتی نسبتا ضد لر و مدیریت بومی بودند ) کنار گذاشته شد…

اما سید موسی به واسته تجربه چند ساله کار اجرایی، تدریس در محافل دانشگاهی و ارتباطات خوب سیاسی و بی حاشیه بودن و همچنین نزدیکی به بهرام تاجگردون و مجموعه دولت اصلاحات توانست در کسوت معاون استاندار بوشهر به خدمات خود در دولت اصلاحات ادامه دهد….

روزمه معاونت دو استاندار کلیدی دولت خاتمی ( علی اکبر اولیا و اسماعیل تبادار ) در کنار توافق مجمع نمایندگان مجلس نهم در استان با وزارت کشور امتیازی بود که موسی خادمی توانست همه گمانه زنی های دیگر را در خصوص سکان هدایت استان کهگیلویه و بویراحمد، عقیم سازد.

گرچه اصلاح طلبان تشکیلاتی گزینه های غیره از سید موسی داشتند اما هرگز چوب لای چرخ دولت نگذاشتند و علیرغم داشتن نظرات متفاوت و بعضا انتقادات هرگز مقابل موسی خادمی نایستادند  و بلکه با رویه حمایت انتقادی از ایشان دولت را یاری رسانیدند و سید موسی خادمی نیز توانست علیرغم همه محدودیتها تعامل سازنده ای با اصلاح طلبان تشکیلاتی از خود بروز دهد.

سید موسی خادمی نه تنها با اصلاح طلبان تعامل سازنده بلکه با اصولگرایان تشکیلاتی و روحانیت شاخص استان نیز تعامل نشان داد و سعی داشت مدیریت خود را بدون حاشیه بر محور کار و توسعه متمرکز سازد.

جذب اعتبارات

سید موسی خادمی مهترین شاخص ارزیابی مدیران خود را تلاش و رایزنی برای جذب اعتبارات اعلام کرد و در سه سال گذشته البته با تعامل نمایندگان و توجه ویژه ریس کمیسون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی توانست – در شرایطی که دولت با بحران مالی و کاهش محسوس اعتبارات رو به رو بود – اعتبارات استان تحت مدیریتش را چند برابر سازد.

امنیت

بافت اجتماعی و ساختار فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد همواره آبستن تنش های قومی و نزاع های دسته جمعی و پتانسیل های خاص امنیتی بوده بطوری که حوادث پسا انتخاباتی حوزه های گچساران در مجلس ششم و کهگیلویه در مجلس هفتم و همچنین غائله بزنین در اوایل دولت آقای احمدی نژاد در یاسوج خود موید این نگرانی ها در حوزه امنیتی بودند….

اما در دوره سه ساله مدیریت سید موسی خادمی استان کهگیلویه و بویراحمد دوران آرامی را سپری کرد …

بطوری که بعد از ۳۷ سال پیروزی انقلاب اسلامی اولین ریس پلیس استان ، بومی انتخاب شد. اتفاقی که شاید خواص و نکته سنج ها به آن دقت داشتند. استانی که در زمره استانهای نا امن( با توجه به بافت عشایری  و قبیله ای) تداعی می شد ، در دوره مدیریت سید موسی خادمی چنان تصویری امن و بی حاشیه از آن تداعی گردید که فرماندهی ارشد انتظامی کشور در کنار ریس کل دادگستری استان از خوب بودن امنیت و سلامت در بحرانی ترین شرایط انتخابات ۷ اسفند ۹۴ از آن یاد کردند.

و استان کهگیلویه و بویراحمد برای اولین بار طعم مدیریت بومی پلیس را با حلاوت و خوشرویی چشید.

انتخابات

برگزاری انتخابات ۷ اسفند و نتایج حاصل از آن گرچه همه انتظارات اصلاح طلبان و حامیان روحانی را برآورده نکرد اما همان که یک نماینده شاخص اصلاح طلب که کنترل نبض تصمیم گیری و تصمیم سازی کشور(کمیسیون برنامه و بودجه) را در دست دارد.

و دو نماینده دیگر که یکی نیز اصولگرای اعتداگرا و حامی دولت است و دیگری نیز اصولگرایی که فعلا در اندیشه آبادانی دیار خود  و تاکنون به وادی سیاست ستیز و یا مخالفت با دولت پا ننهاده….

این نتایج حداقل نگرانی عقلای اصلاحات و اصولگرا را از راهیابی چهره های تند مخالف دولت مرتفع نمود.

انتخاباتی که به تعبیر مقام ارشد قضایی استان یکی از امن ترین و سالم ترین انتخابات ها بوده است.

مدیریت زنان و توجه به بانوان

در طول چند دولت گذشته و مدیریت استانداران مختلف شاید تنها دوره ای که بیشترین بانوان در استان پا به عرصه مدیریت گذاشتند در دوره سه ساله سید موسی خادمی بود . ریس آموزشکده فنی خواهران ، ریس شبکه بهداشت و درمان گچساران، مدیرکل کتابخانه های استان. مدیرکل امور بانوان ، ریس حراست اداره کل آموزش و پرورش استان ، معاون آموزش و پرورش گچساران ، ریس سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان و …. تنها بخشی از عرصه های مجال یافتن بانوان در حلقه مدیریت استان به عنوان یک تجربه ارزشمند و مثبت مدیریتی جدید است .

رسانه های جمعی و روزنامه نگاران

تعامل و توجه خاص دکتر خادمی به اصحاب رسانه های جمعی و سایتها و خبرنگاران مطبوعات بهتر از همه دوره ها بود.

نشست های متعدد خبری با خبرنگاران و توجه به دغدعه های آنها و شفاف سازی در تمامی زمینه های چهره ای موجه از فعل و انفعالات استانی تداعی کرد.

مدیران اجرایی

دوره سه ساله مدیریت سید موسی خادمی در استان با همراهی ژنرالهای اجرایی اش همچون جهاد کشاورزی ، آبفاب شهری و روستایی، برق و گاز و راه و شهرسازی ، مدیریت و برنامه ریزی و ژنرال های آموزشی اش همچون آموزش و پرورش ، بهداشت و درمان  راه را برای جذب اعتبارات و عملیاتی نمودن اقتصاد مقاومتی هموار تر می نمود.

گرچه تیم مدیریتی ایشان از درون استانداری تا مدیران اجرایی نیاز به ترمیم و یک جراحی کوچک برای تحقق حداکثری مطالبات مردمی و سیاست های دولت تدبیر و امید دارد.اما من حیث المجموع کابینه خادمی نسبت به سایر استانهای همجوار مقبول تر و پذیرفتنی تر به نظر می رسد.

فرهنگ و مذهب

تعامل سازنده مدیریت عالی دولت در استان با اهالی فرهنگ و هنر و توجه خاص به دغدغه های دینی و مذهبی مردم استان و عنایت خاص به جامعه ایثارگری و خانواده های معظم شهدا ، جانبازان ، آزادگان و رزمندگان از نقاط قابل توجه تجربه مدیریت بومی در این دوران است.

مدیریت دکتر سید موسی خادمی گرچه همزمان با بدترین شرایط اقتصادی دولت روحانی و ناهمسویی مجلس نهم همراه بود اما تجربه ای موفق از توانمدی و درایت فرزندان شایسته استان کهکیلویه و بویراحمد را به اثبات رسانید. و سید موسی به مثابه عصای دولت تدبیر و امید توانست مسیر سخت پستی ها و بلندی های توسعه و مدارا را طی نماید.

نویسنده : فرید محمدی
برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.