۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Sunday, 1 August , 2021
امروز : یکشنبه, ۱۰ مرداد , ۱۴۰۰ - 23 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 393162
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۵۹ |

ازدواج ۱۰۰ میلیـونی!

وام ازدواج از ابتدای سال ۹۹ افزایش پیدا کرد؛ حالا هرکدام از عروس و دامادها نفری ۵۰میلیون و درمجموع صدمیلیون تومان در اختیار دارند که می‌توانند برایش برنامه‌ریزی کنند که آن را چطور و برای کدام هزینه اول ازدواج خرج‌کنند.

ازدواج ۱۰۰ میلیـونی!
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از جام جم، اما درست زمانی که این اتفاق خوشایند برای زوج‌های جوان در ابتدای روزهای زندگی مشترک‌شان افتاد، تفاوت‌ قیمت کالاها و مخارج ضروری عروسی با ماه‌های گذشته و افزایش محسوس آنها، توی ذوق عروس و دامادها زد. خب طبیعتا این افزایش قیمت کالاها و وسایل و مراسم لازم برای زندگی مشترک، فشار اقتصادی محسوسی را به جوان‌ها و خانواده‌هایشان وارد کرده‌‌است؛ فشاری که با افزایش مبلغ وام ازدواج کمی از شدت آن کاسته شد اما چطور می‌توانیم تعادلی بین هزینه‌های شروع یک زندگی مشترک با مبلغ وام ازدواج برقرار کنیم؟ درواقع پرسش این است که اگر وام هر دو نفر را روی هم در نظر بگیریم، با مجموع صدمیلیون تومان برای شروع زندگی مشترک، چه‌کارهایی می‌شود کرد؟

وقتی خبر افزایش وام ازدواج آمد، همه زوج‌های جوان که در آستانه آغاز یک زندگی مشترک بودند خوشحال شدند، اما بالارفتن ناگهانی قیمت‌ها و تفاوت‌های فاحش نرخ اجاره و خرید مسکن، نرخ لوازم خانگی و ملزومات برگزاری جشن برای آغاز یک زندگی مشترک نسبت به سال گذشته، اجازه نداد که از شیرینی افزایش وام ازدواج‌شان خیلی لذت ببرند؛ شاید چون انگار این افزایش مبلغ وام هم نتوانست مرهمی برای هزینه‌های ازدواج زوج‌های جوان باشد. فارغ از نگاه تجمل‌گرایی، خیلی از جوان‌ها هستند که می‌خواهند با برگزاری یک جشن خودمانی، تهیه وسایل ضروری و مهیا کردن یک خانه جمع‌وجور اما باصفا، زندگی مشترک‌شان را شروع کنند؛ خواسته‌ای که واقعا انتظار زیادی نیست اما در این روزها با چالش‌های زیادی روبه‌رو شده‌است. موضوع مهم این است که چرا با این‌که ظاهر مبلغ وام ازدواج مشترک عروس و دامادها، مبلغ نسبتا خوبی است، اما این مقدار هم پاسخگوی خیلی از خواسته‌های معقول عروس و دامادها در ابتدای زندگی مشترک‌شان نیست؟ این‌طور که معلوم است، انگار وام ازدواج و مبلغ و مقدار آن در جای درستی ایستاده‌است؛ چیزی که درست نیست، انبوهی از هزینه‌های غیرمعقول و غیرمنطقی پیش روی جوان‌ها است.  

 برای وسایل خانه

این‌که وسایل برقی خانه را ایرانی یا خارجی بخریم، کاملا به تصمیم دو طرف بستگی دارد که خب احتمالا بخش قابل‌توجهی از آن تصمیم از موجودی جیب‌شان نشات می‌گیرد؛ اما با توجه به قیمت بازار، به نظر می‌رسد کف هزینه خرید یک یخچال ایرانی دوقلو، هشت‌میلیون تومان است. حالا اگر ایرانی بودن یا نبودن و نوع و سایز یخچال را تغییر بدهیم، قیمتش می‌تواند تا چهارپنجم وام ازدواج یکی از زوجین هم افزایش پیدا کند.

حالا برای یک یخچال‌فریزر سایدبای‌ساید با بهترین مارک خارجی را که یک زوج دو سال پیش با قیمتی حدود ۱۰میلیون تومان می‌توانستند بخرند، امروز باید چیزی حدود ۴۰میلیون تومان هزینه کنند. سایر وسایل‌برقی آشپزخانه هم قیمت‌های متفاوتی دارند؛ ماشین‌لباسشویی از چهارمیلیون تا ۱۰میلیون تومان، ماشین‌ظرفشویی از چهارمیلیون تا ۱۲میلیون تومان، گاز از دومیلیون تا ۱۸میلیون تومان، مایکروویو از دومیلیون تا ۱۰میلیون تومان، پلوپز از ۵۰۰هزار تومان تا سه‌میلیون تومان و چای‌ساز از ۶۰۰هزار تومان تا دومیلیون و ۵۰۰هزار تومان متغیر است.

ظروف‌ مورد نیاز آشپزخانه هم به دلیل تنوع و تعدد وسایل، دایره قیمتی بسیار گسترده‌ای دارند.  حالا اگر از آشپزخانه و ملزومات خارج‌شویم، باید به این وسایل، قیمت سرویس‌های چوبی مبل و تختخواب را که معمولی‌ترین آنها حدود ۱۰میلیون تومان خواهد شد، اضافه کنیم. با این حساب، خرید ابتدایی‌ترین وسایل مورد نیاز برای شروع زندگی مشترک یک زوج جوان، در حدی بسیار معمولی و متوسط، چیزی حدود ۵۰ تا ۶۰میلیون تومان، یعنی به اندازه ‌۱۰ میلیون اضافه بر وام ازدواج‌ یکی از زوجین است.

 برای جشن عروسی

هزینه برگزاری مراسم عروسی در یک تالار معقول در منطقه مرکزی شهر تهران، با ۳ نوع غذا ( زرشک‌پلو با مرغ، باقالی‌پلو با گوشت و جوجه‌کباب) و بدون سلف سرویس، برای چهارصد نفر مهمان، چیزی حدود ۵۰ میلیون تومان است؛ یعنی مبلغی به اندازه کل مقدار وام ازدواج یکی از زوجین.  اینطور که به نظر می‌رسد وام آقای داماد باید کاملا صرف هزینه مراسم عروسی و تالار شود.

البته فراموش نکنید این مبلغ، بدون در نظر گرفتن هزینه‌های حاشیه‌ای مانند لباس عروس، دسته گل و ماشین عروس، آرایشگاه، عکاسی و آتلیه است که احتمالا در جریان هستید که هرکدام از اینها، خودشان به تنهایی به بخش زیادی از مبلغ وام ازدواج با این نرخ از قیمت‌ها نیاز دارند.

 برای طلا

واقعیت این است که یکی از اصلی‌ترین خریدهای ازدواج، خرید حلقه عروس و داماد و سرویس طلا برای عروس‌خانم است اما تخمین هزینه این بخش کار سختی است؛ آن‌هم در شرایطی که قیمت هر گرم طلا دائما در حال تغییر است و روز به روز بیشتر می‌شود. از طرف دیگر، هر سرویس طلا می‌تواند با توجه به نوع سنگ، مدل و وزنش قیمت‌های متفاوتی داشته باشد؛ اما به هر حال  اگر قیمت هر گرم طلا را ۷۲۰ هزار تومان در نظر بگیریم، یک سرویس طلای ۲۵ گرمی که تقریبا برای سرویس وزن معقولی است، چیزی حدود ۱۸ میلیون تومان می‌شود که این مبلغ با کمی بالا و پایین وزن و اجرت، قیمتی متفاوت خواهد داشت. می‌ماند حلقه که یک رینگ ساده کمتر از ۲ گرم وزن ندارد که آن هم می‌توانیم بین ۲ تا ۳ میلیون تومان در نظر بگیریم. یعنی هزینه یک سرویس طلا و حلقه در ساده‌ترین حالت، بیشتر از نصف وام ازدواج یکی از زوجین است.

 برای خانه

اگر در وضعیتی معقول و معمولی(نه بسیار بالا و نه بسیار پایین)، یک خانه ۵۰ متری در محله متوسط شهر تهران را برای شروع زندگی مشترک یک زوج جوان در نظر بگیریم، تقریبا باید حداقل قیمت را ۳۰ میلیون تومان برای ودیعه و ماهی دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای اجاره خانه در نظر بگیریم که رهن کامل این خانه، حدود ۱۲۰ میلیون تومان، یعنی بیست میلیون بیشتر از مجموع وام ازدواج عروس و داماد خواهد بود.

حالا اگر اوضاع خیلی بهتر باشد و زوج جوان، به فکر خرید خانه باشند، برای خرید خانه‌ای با امکاناتی حداقلی( طبقه چهارم بدون آسانسور و سال ساخت تقریبا قدیمی) در همین منطقه، حداقل قیمت چیزی حدود ۸۰۰ میلیون تومان است که یعنی یک هشتم مبلغ کل خانه را می‌توانند روی وام ازدواجشان که خرج جهیزیه و عروسی و طلا نشده است، حساب کنند.    

خلاصه مخارج

همه‌مان می‌دانیم حساب و کتاب روی کاغذ با آن‌چیزی که در عمل انجام می‌شود، تفاوت‌های محسوسی دارد؛ اما نشدنی نیست. حالا با همین اوصاف و با صرف‌نظر کردن از خیلی از موارد اصلی و فرعی، اگر خرید حداقلی‌ترین وسایل خانه را ۶۰ میلیون تومان، هزینه جشن عروسی را ۵۰ میلیون تومان، هزینه خرید طلا را ۲۰ میلیون تومان و مبلغ ودیعه خانه اجاره‌ای را ۳۰ میلیون تومان و بدون در نظر گرفتن همه خرج‌های حاشیه‌ای، عروس و داماد مجموعا به ۱۶۰ میلیون تومان برای اساسی‌ترین نیازهایشان برای شروع زندگی مشترک نیاز دارند که با احتساب یکصد میلیون وام ازدواج، هنوز ۶۰ میلیونی کم دارند.

طبیعتا روش عاقلانه این است که همه‌چیز را در حد معقول و منطقی پیش ببریم و اصل هدف ازدواج را با مسائل حاشیه‌ای فراموش نکنیم و از یاد نبریم، اما نمی‌شود منکر این موضوع شد که عروس و داماد و خانواده‌هایشان، در حین خرید و انجام مراسم ازدواج، با کالاها و قیمت‌هایی در بازار روبه‌رو می‌شوند که با مبلغ وام ازدواج دریافتی زوجین اصلا همخوانی و سنخیت ندارد و این موضوع با ویژگی‌های یک جامعه آرمانی فاصله دارد.  البته هم ما و هم شما می‌دانیم که عروس و دامادها از خیلی از خرج‌ها و هزینه‌ها نمی‌‌توانند بگذرند و مبلغ تخمینی‌مان، احتمالا فاصله مشهودتر و وسیع‌تری با وام ازدواج زوج‌های جوان دارد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.