۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Tuesday, 15 June , 2021
امروز : سه شنبه, ۲۵ خرداد , ۱۴۰۰ - 6 ذو القعدة 1442
شناسه خبر : 394041
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۹ |

روزهای سخت تاجگردون؛ ماجرای پیچیده اعتبارنامه

تاجگردون شرایط دشواری برای ماندن در مجلس دارد. او باید کمیسیون تحقیق و نمایندگان مجلس را قانع کند که با رای امروز به نظر می‌رسد کار بسیار دشواری است. به نظر نمی‌رسد افکار عمومی به راحتی اجازه دهد مجلس اعتبارنامه منتخب گچساران را تائید کند.

روزهای سخت تاجگردون؛ ماجرای پیچیده اعتبارنامه
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

فرارو- با وجود اینکه اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون نماینده گچساران در شعبه تائید شده بود، اما صبح امروز نمایندگان مجلس در صحن علنی رای به ارجاع اعتبارنامه به کمیسیون تحقیق دادند. تاجگردون در اعتراض به این رای گفت که مجلس یازدهم به او ظلم می‌کند.

 

به گزارش فرارو، روز سه‌شنبه اعتبارنامه تاجگردون در شعبه ۱۲ مجلس یازدهم با ۹ رای موافق و ۷ رای مخالف به تصویب رسید. ظاهرا در جلسه دیروز محمد باقر قالیباف رییس مجلس و از اعضای شعبه ۱۲ به همراه یک نماینده دیگر در رای‌گیری غایب بودند.

با تائید اعتبارنامه در شعبه انتظار می‌رفت مجلس نیز آن را تصویب کند، اما در صحن علنی مجلس پس از قرائت گزارش شعبه ۱۲ علیرضا زاکانی در تذکری آیین نامه‌ای خواستار رای‌گیری مجلس درباره اعتبارنامه شد.

زاکانی گفت: «براساس اصل ۹۳ قانون اساسی، مجلس بدون شورای نگهبان اعتبار قانونی ندارد، مگر در تصویب اعتبارنامه نمایندگان. در این اصل به لفظ مجلس و تصویب اشاره شده است.»

او افزود: “کلمه مجلس در این اصل به معنای اظهارنظر دو سوم نمایندگان بوده و رأی فرد فرد نمایندگان موضوعیت دارد.” به گفته نماینده قم “در اصل ۸۵ قانون اساسی آمده است که سمت نمایندگی مگر در موارد خاص قائم به شخص نیست، بنابراین نمایندگان نمی‌توانند وظایف خود را به شعب واگذار کنند.”

پس از این تذکر زاکانی، محمدباقر قالیباف رییس مجلس اخطار او را وارد دانست و گفت: “از آنجایی که سمت نمایندگی قابل واگذاری نیست، اخطار اصل ۸۵ شما را وارد دانسته و آن را به رأی می‌گذارم.”

این در حالی است که روز گذشته علیرضا سلیمی عضو هیأت‌رئیسه مجلس گفته بود “طبق تصمیم هیأت رئیسه، اعتبارنامه‌های سه منتخب باقی‌مانده (منتخبین فریدن، گچساران و صومعه‌سرا) در جلسه علنی مجلس به رأی گذاشته نمی‌شود و فقط قرائت خواهد شد.”

لذا تصمیم قالیباف با اعتراض تاجگردون روبه‌رو شد. او خطاب به رییس مجلس گفت “انتظار داشتم که قبل از رأی‌گیری عنایتی داشته باشید، اما اراده شما به رأ‌ی گذاشتن اخطار بود که این موضوع برخلاف اظهارنظر سخنگوی هیأت رئیسه بوده است، اما تا امروز توکل به خدا کردم و حرفی نزدم.”

نماینده گچساران با بیان اینکه ” تاجگردون مظلومانه در مجلس بود”، افزود: «من داعیه بر ماندن و اصراری بر آن ندارم و کیفم را برمی‌دارم و از مجلس می‌روم، اما شما هستید در درگاه قیامت و آخرت قرار دارید.»

رئیس مجلس هم در پاسخ به تاجگردون گفت: “من و هیأت رئیسه قسم یاد کرده‌ایم ضمن اینکه از شما هم می‌خواهم آئین‌نامه و قانون اساسی را رعایت کنید. ” او خطاب به تاجگردون افزود: «شما وظیفه دارید قانون و آئین‌نامه را رعایت کنید.»

پس از آن رای گیری در صحن علنی مجلس انجام شد و ۱۶۰ نماینده رای به ارجاع اعتبارنامه تاجگردون به کمیسیون تحقق دادند.

 

بیشتر بخوانید:


روزهای سخت تاجگردون؛ ماجرای پیچیده اعتبارنامهگفت‌وگوی تاجگردون و قالیباف 

چرا کار تاجگردون به اینجا رسید؟

ماجرای تاجگردون پیش از برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی داغ شد. زمانیکه در شبکه‌های اجتماعی او را متهم به “رانتخواری”، “باند بازی” و “فامیل بازی” کردند. ادعا‌های زیادی علیه این نماینده مجلس مطرح شد. بسیاری تصور می‌کردند او توسط شورای نگهبان رد صلاحیت می‌شود. اتفاقی که ابتدا رخ داد اما با اعتراض تاجگردون شورای نگهبان رای خود را تغییر داد و او را تائید صلاحیت کرد.

تاجگردون در زمان تبلیغات انتخاباتی با تشکیل کمپینی بزرگ و ریخت و پاش‌های عجیب و غریب خبرساز شد و موج منفی گسترده‌ای علیه او ایجاد گردید، اما همه این‌ها باعث نشد که مردم گچساران به او رای ندهند. او نزدیک به ۴۰ هزار رای کسب کرد که البته رای زیادی نبود، اما برای سومین پیروزی تاجگردون در انتخابات مجلس کافی بود.

حالا بحث تائید اعتبار نامه تاجگردون از سوی اصولگرایان مطرح شده بود. چهره‌های شاخص این جریان از جمله علیرضا زاکانی نماینده قم به همراه چند نماینده مشهور تهران تلاش خود را برای رد اعتبارنامه منتخب گچساران آغاز کردند.

 

اعتراض آنها به اعتبارنامه به همان گزارش تخلفات، “رانتخواری”، “فامیل بازی” و … باز می گشت. 

اعتبار نامه ابتدا در شعبه بررسی شد و به همراه اعتبار نامه دو نماینده دیگر رد شد. پس از آن اسناد اعتراض به اعتبارنامه‌ها به شورای نگهبان ارسال گردید. پس از گذشت چند روز شورا نظر خود را به مجلس داد، شعبه ۱۲ دوباره اعتبارنامه جنجالی تاجگردون را در جلسه‌ای چند ساعته بررسی کرد و نهایتا آن را تائید کرد. اما همانطور که گفته شد در صحن علنی رای کافی را نگرفت. اعتبارنامه دو نماینده دیگر مورد تائید شعبه و نمایندگان قرار گرفت.

روزهای سخت تاجگردون؛ ماجرای پیچیده اعتبارنامهعلیرضا زاکانی نماینده قم علیه تاجگردون اخطار داد 

چالش مهم تاجگردون

تاجگردون در افکار عمومی مخالفان زیادی دارد. درست است که نماینده‌ای اصلاح طلب محسوب می‌شود، اما عملا بدنه اصلاح‌طلبان با او مشکل دارند و این اصلاح‌طلبان بودند که اسنادی علیه او منتشر کردند. اصولگرایان هم انگیزه‌هایی برای رسوا کردنش دارند به همین دلیل منتخبان اصولگرای مجلس هفته‌هاست که از رد اعتبارنامه تاجگردون در مجلس سخن می‌گویند. در واقع فضایی ایجاد شد که تائید اعتبار نامه این نماینده به اولین آزمون مجلس اصولگرای یازدهم بدل گردید. مجلسی که منتخبان آن مدام شعار مبارزه با فساد و عدالت محوری می‌دهند.

در نتیجه انتظار در افکار عمومی شکل گرفته است اعتبارنامه تاجگردون رد شود. افکار عمومی از نمایندگان می‌خواهند به وعده خود عمل نمایند. این فضای سنگین موجب شد پس از تائید اعتبار نامه تاجگردون در شعبه واکنش‌های منفی زیادی برانگیخته شود.

کاربران زیادی از این سخن گفتند که مجلس جدید هم فقط شعار می‌دهد و راه دیگری را می‌رود. برخی حتی مجلس جدید را هم متهم به فساد کردند. یکی از فعالان رسانه‌ای اصولگرا در این باره نوشت: “مجلس نشان داد فساد سیستماتیک است. سیستم نمی‌خواهد خودش را اصلاح کند، اما برای نمایش ترمیم و اصلاح بازی می‌کند.”

کاربران زیادی توئیت کردند که این مجلس مدعی شفافیت آرا است پس در گام اول اعلام کنند موافقان و مخالفان اعتبارنامه تاجگردون در شعبه ۱۲ چه کسانی بودند. فردی در این باره نوشت “حالا که اعتبارنامه تاجگردون تایید شد. کاش شفافیت آرا بود تا بدانیم آن ۹ نفر موافق و ۷ نفر مخالف چه کسانی هستند؟ “

یا یک کاربر اصولگرا تویئت کرده است: «از برادر بزرگوار آقای موسوی لارگانی رئیس محترم شعبه ۱۲ و منتخب فراکسیون نیرو‌های انقلاب در هئیت رئیسه مجلس خواهشمندم رای خود به اعتبارنامه تاجگردون را شفاف کنند.»

نهایتا به نظر می‌رسد ارجاع اعتبارنامه تاجگردون به کمیسیون تحقیق نتیجه فشار سنگین افکار عمومی بود.

اما در شبکه‌های اجتماعی همچنان سوال‌هایی مطرح است از جمله اینکه قالیباف در جلسه دیروز شعبه ۱۲ غایب بوده است، آیا او می‌خواسته در این ماجرا مقابل تاجگردون و یا افکار عمومی قرار نگیرد؟

پیشتر محسن پیرهادی از نمایندگان نزدیک به قالیباف در این باره توئیت کرده بود: «پیرامون بررسی اعتبارنامه‌ها و نظرات مختلف نمایندگان، با دکتر قالیباف صحبت کردم. ایشان ضمن تأکید بر دقت در روند رسیدگی به اعتبارنامه‌ها طبق آیین نامه داخلی، اعلام کردند اکثریت انقلابی مجلس، هر نظری در این‌باره داشته باشند، نظر ایشان هم همان است.»

 

همین توئیت هم نشان می‌دهد قالیباف نمی خواسته نظر شخصی خود را در شعبه اعلام کند. 

روزهای سخت تاجگردون؛ ماجرای پیچیده اعتبارنامه

عاقبت تاجگردون چه می‌شود؟

حالا باید منتظر ماند و دید نظر کمیسیون تحقیق چیست؟ رییس مجلس در این باره به تاجگردون توضیح داد: «پرونده شما به کمیسیون تحقیق می‌رود و ۱۵ روز وقت است و شما می‌توانید نظرت خود را به آن‌ها بگویید؛ کمیسیون تحقیق یا اعتبارنامه شما را تایید می‌کند و یا رد، اما اگر این اعتبارنامه رد شد موضوع مجددا به صحن می‌آید و شما در صحن وقت دارید اظهارنظر کنید سخنگوی شعبه هم می‌تواند اظهار نظر کند.»

 

علی اصغر خانی رییس کمیسیون تحقیق مجلس هم در مورد این‌ که اگر این کمیسیون اعتبارنامه تاجگردون را تایید کند، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ گفت: “در هر صورت گزارش کمیسیون تحقیق چه درباره تایید و چه درباره رد اعتبارنامه آقای تاج‌گردون به صحن مجلس شورای اسلامی ارائه خواهد شد، گزارشی تخصصی که می‌تواند کمک‌کننده باشد. در هر دو صورت هم باید نمایندگان رای خود را درباره گزارش کمیسیون تحقیق اعلام کنند یعنی چه در صورت تایید و چه در صورت رد اعتبارنامه در این کمیسیون تصمیم‌گیری نهایی با صحن مجلس و نمایندگان خواهد بود.”

البته این ماجرا پیچیدگی و جزییات زیادی دارد که در روال کار روشن می‌شود. به هر ترتیب تاجگردون شرایط دشواری برای ماندن در مجلس دارد. او باید کمیسیون تحقیق و نمایندگان مجلس را قانع کند که با رای امروز به نظر می‌رسد کار بسیار دشواری است. به نظر نمی‌رسد افکار عمومی به راحتی اجازه دهد مجلس اعتبارنامه منتخب گچساران را تائید کند. 

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.