۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Saturday, 31 July , 2021
امروز : شنبه, ۹ مرداد , ۱۴۰۰ - 22 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 394224
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۷ |

تغییر نام فرودگاه مهرآباد؛ طرحی که صدای اصولگرایان را هم درآورد!

از زمان آغاز به کار مجلس یازدهم این چندمین جنجالی است که نمایندگان جدید مجلس ایجاد کرده‌اند. ماجرای پیشنهاد عجیب “ختم قرآن در صحن علنی” و طرح “اجباری شدن ازدواج” هم با واکنش افکار عمومی روبه‌رو شد. اما به نظر می‌رسد، طرح اخیر از همه جدی‌تر بوده و واکنش‌های بیشتری در پی داشته است.

تغییر نام فرودگاه مهرآباد؛ طرحی که صدای اصولگرایان را هم درآورد!
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

فرارو- مجلس اصولگرای یازدهم در هفته‌هایی که کار خود را آغاز کرده است، تلاش می‌کند نشان دهد مجلسی متفاوت با مجلس پیشین است. نمایندگان برای اینکه نشان دهند به دغدغه‌های رای‌دهندگان توجه نشان می‌دهند طرح‌های بحث برانگیزی را مطرح می‌کنند. آخرین طرح جنجالی تغییر نام فرودگاه مهرآباد تهران به فرودگاه شهید قاسم سلیمانی است که واکنش‌های زیادی درپی داشته است.

به گزارش فرارو، روز گذشته نماینده آباده در مجلس از تهیه طرح دو فوریتی مجلس برای تغییر نام فرودگاه بین المللی مهرآباد به فرودگاه بین‌المللی شهید سپهبد قاسم سلیمانی خبر داد.

گفته می‌شود بیش از ۲۰۰ نماینده این طرح را امضا کرده‌اند. در متن طرح گفته شده که بیشتر فرودگاه‌های بزرگ در پایتخت کشور‌ها به نام رهبران و قهرمانان تاریخ‌ساز و بزرگ ملی آن کشور است.

در این طرح با اشاره به اینکه فرودگاه مهرآباد پذیرای سران و مقامات خارجی است و به عنوان فرودگاه بین المللی شناخته می‌شود “اقدام تروریستی و ناقض مقررات بین المللی آمریکا در حمله به یک مقام ارشد سیاسی و میهمانان خارجی یک کشور در ورودی فرودگاه بغداد، بایستی تا ابد در اذهان ملل جهان باقی بماند.”

این طرح افزوده است: «هر گردشگر، مسافر و مقامی که قصد سفر به پایتخت ایران را داشته باشد، در اولین نگاه متوجه این شود که تهران دو فرودگاه دارد، یکی مزین به نام بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و دیگری مزین به نام قهرمان بین المللی و پرچمدار مبارزه با استکبار جهانی و فرمانده جبهه جهانی مقاومت که به فرمان شقی‌ترین رهبر خودکامه جهان ترور شده است.»

 

طرح دو فوریتی اصولا زمانی ارائه می‌شود که مجلس بخواهد درباره یک موضوع با اهمیت بالا تصمیم بگیرد. طرح‌های دو فوریتی باید حداکثر بعد از ۴۸ ساعت در دستور کار جلسه مجلس قرار بگیرد.

البته این طرح فعلا در مجلس اعلام وصول نشده است. با این وجود با انتقادات زیادی در شبکه‌ها اجتماعی روبه‌رو شد حتی فعالان سیاسی اصولگرا نیز آن را زیر سوال بردند.

 

پس از شهادت سپهبد قاسم سلیمانی در دی ماه سال گذشته، اماکن بسیاری در شهره های مختلف کشور به نام او نامگذاری شد. یکی از این اماکن فرودگاه اهواز بود. در تهران هم بزرگراه رسالت را به نام شهید قاسم سلیمانی تغییر دادند. در اکثر شهرهای کشور نیز تصمیمات مشابهی گرفته شد.

تغییر نام فرودگاه مهرآباد؛ طرحی که صدای اصولگرایان را هم درآورد!فرودگاه اهواز به نام شهید قاسم سلیمانی تغییر یافت 

واکنش‌ها

انتقادات آنقدر زیاد بود که امیرآبادی فراهانی نماینده قم و عضو هیات رئیسه مجلس وجود این طرح را کلا انکار کرد. این در حالی است که متن کامل آن از سوی خبرگزاری‌ها منتشر شد.

امیرآبادی فراهانی در توئیتی نوشت: «این روز‌ها برخی‌ها طرح‌هایی را منتشر می‌کنند که هدف تخریب مجلسی که مردم به آن امیدوارند. مسئول طرح‌ها در هیئت رئیسه بنده هستم. طرح‌هایی مثل ازدواج اجباری یا تغییر نام فرودگاه مهرآباد تحویل نگردیده. ضمن این که مسئول نام گذاری فرودگاه‌ها وزارت راه است.»

برخی اصولگرایان می‌گویند این طرح‌ها از سوی نفوذی‌ها و نان به نرخ روز‌خورها مطرح می‌شود و می‌تواند به تخریب مجلس بیانجامد. علی جعفری فعال دانشجویی اصولگرا و دبیر اسبق جنبش عدالتخواه دانشجویی در این باره نوشته است: “رحیم زارع که پیشنهاد تغییر نام فرودگاه مهرآباد را داده، خالق شعر معروف در مدح روحانی است که جعفری ایمن‌آبادی در مجلس خواند. این پدیده سوپر حزب‌اللهی که می‌بینید، ۶سال وکیل‌الدوله حامی روحانی و برجام بود و حالا نان را در بازی با اسم شهید سلیمانی دیده؛ مال بد بیخ ریش صاحبش.”

 

اما برخی اصولگرایان نیز از زاویه دیگری طرح را نقد می‌کنند. مهدی نصیری از نظریه‌پردازان اصولگرا طرح مجلس را “افراطی” دانست و در توئیتی در این باره نوشت: “طرح دوفوریتی تغییر نام مهرآباد به شهید سلیمانی یعنی تقدم انقلابیگری بر عقلانیت. تبدیل افراطی نام‌هایی که اقشار بیشتری را زیر یک چتر گرد می‌آورد به نام‌های انقلابی و حتی دینی به تعمیق دوقطبی خسارت بار اجتماعی موجود در کشور می‌انجامد. نتیجه، تضعیف بیشتر انقلاب و دین خواهد بود.”

توئیت نصیری بازتاب وسیعی داشت.

فرشاد مهدی‌پور، مدیر مسئول روزنامه صبح نو نزدیک به قالیباف هم این موضوع را خارج از حیطه وظایف مجلس توصیف کرده است.

عبدالله گنجی مدیرمسئول و سردبیر روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران هم انتقادی نسبتا تندی داشته و با بیان این که این طرح “خیلی نگران کننده است”، نوشته: «واقعا برای تغییر نام یک فرودگاه طرح دوفوریتی لازم است؟ مجلس باید ورود کنند؟ اولویتی دارد؟ توقع سردار شهید از مجلس این است؟ خیلی نگران کننده است. ان شاالله خبر دهند نماینده ایده شخصی خود را گفته و ربطی به ۲۸۹ نفر دیگر ندارد.»

تغییر نام فرودگاه مهرآباد؛ طرحی که صدای اصولگرایان را هم درآورد!

سردار شهید قاسم سلیمانی در دی ماه سال گذشته در فرودگاه بغداد به شهادت رسید

انتقادات دیگری هم به این طرح شده است. بسیاری از کاربران به این موضوع اشاره کرده اند تغییر نام مکان‌هایی که اسمشان جا افتاده است کاملا بی فایده است و مردم آن مکان را با نام قبلی اش می‌شناسند. یکی از کاربران در این باره نوشته است: “در کرمانشاه میدانی هست که نام رسمی پیش از انقلابش شاه بود و حالا کاشانی. ولی تا نگویید میدان مصدق، نه کسی می‌فهمد کجا می‌خواهید بروید نه تاکسی سوارتان می‌کند.”

برخی کاربران هم می‌گویند که طرح مجلس جدید نمونه‌ای از “کارآیی” و “عزم” مجلس برای حل مشکلات مردم است.

کاربری نوشته است “جناب نماینده شما بخاطر سردارسلیمانی یه طرح برای رهایی مردم از این اوضاع اقتصادی مطرح کن، تغییر اسم فرودگاه پیشکش … “

 

از زمان آغاز به کار مجلس یازدهم این چندمین جنجالی است که نمایندگان جدید مجلس ایجاد کرده‌اند. ماجرای پیشنهاد عجیب “ختم قرآن در صحن علنی” و طرح “اجباری شدن ازدواج” هم با واکنش افکار عمومی روبه‌رو شد. اما به نظر می‌رسد، طرح اخیر از همه جدی‌تر بوده و واکنش‌های بیشتری در پی داشته است.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.