۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Sunday, 19 September , 2021
امروز : یکشنبه, ۲۸ شهریور , ۱۴۰۰ - 12 صفر 1443
شناسه خبر : 395140
  پرینت تاریخ انتشار : ۲۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۱ |

مثنوی هفتادمن مافیای پسماند

برخی سودجویان از طریق گودهای جدید زباله‌گردی در تهران راه قانونی شهرداری را دور می‌زنند.

مثنوی هفتادمن مافیای پسماند
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، به‌غیر از تعداد انگشت‌شمار مراکز تفکیک زباله در مناطق که بسیاری از آنها هم تعطیل هستند، تهران تنها یک مرکز بزرگ تفکیک پسماند دارد. آرادکوه و گودهای بزرگش که روزانه چیزی در حدود ۷هزار تن زباله به آنجا منتقل می‌شود، تنها مرکز رسمی تفکیک پسماند است. گودها و حصارهایی که بدون هیچ ضابطه‌ای به مرکز تجمع افراد زیادی ازجمله کودکان تبدیل شده و وضعیت بهداشت افراد در این محل‌ها فاجعه‌بار است، مشکلات را دوچندان کرده است. با اینکه پیروز حناچی،شهردار تهران ۲‌ماه پیش و همزمان با روز جهانی منع کار کودک از اراده شهرداری برای حمایت از کودکان و پایان‌دادن به به‌کارگیری و سوءاستفاده از آنها خبر داد و ابلاغیه‌ای برای منع به‌کارگیری کودکان زباله‌گرد داشت، اما افزایش گودهای غیررسمی در اطراف تهران نشان از این دارد که به این راحتی‌ها نمی‌شود جلوی مافیای زباله را گرفت و کودکان همچنان در این محل‌های زیرزمینی در بدترین شرایط به‌کار گرفته می‌شوند؛ موضوعی که سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران هم آن را تأیید و از تشکیل حصارهای جدید زباله‌گردی در حاشیه‌های شهر انتقاد کرد. 

اینطور که پیداست مقابله با این باندها به این راحتی‌ها نیست و اراده قوی‌تر از سوی همه دستگاه‌ها لازم است. به همین‌خاطر، سیدمالک حسینی، در ادامه ورود استانداری تهران به این موضوع را خواستار شد و به سرانجام ابلاغیه شهردار تهران مبنی بر عدم‌استفاده از کودکان زباله‌گرد از سوی پیمانکاران شهرداری اشاره و تأکید کرد: «به‌صورت روزانه وضعیت شهر و نحوه فعالیت پیمانکاران شهرداری را رصد و پایش می‌کنیم.»

دورزدن دستورالعمل‌ها

اما این همه ماجرا نیست. چراکه رصد مراکز رسمی شهرداری بخشی از کار به‌حساب می‌آید و مشکل اصلی جای دیگری است. افزایش قارچ‌گونه گودهای زباله‌گردی در حواشی شهر که به‌صورت غیررسمی کودکان را در بدترین شرایط بهداشتی به‌کار می‌گیرند، راه فرار سودجویان و مافیای زباله است که با استفاده از حربه‌ها و راه‌های فرار مختلف، کار خود را می‌کنند و به راحتی قوانین را دور می‌زنند.

سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران یکی از چالش‌هایی که باعث تشدید زباله‌گردی کودکان می‌شود را افزایش گودهای زباله‌گردی در اطراف تهران عنوان کرد و ادامه داد: «پیمانکاران شهرداری درخصوص عدم‌به‌کارگیری کودکان در زباله‌گردی جدای از بحث جرائم سنگینی که درصورت عدم‌رعایت این موضوع در انتظارشان هست، از منظر مسئولیت اجتماعی و بحث اخلاقی نیز قانع شده‌اند که همراهی کنند؛ اما در سطح شهر همچنان کودکانی را می‌بینیم که اصطلاحا تحت عنوان کتفی به زباله‌گردی مشغولند. این بدان معناست که به‌رغم نظارت خوبی که سازمان بازرسی شهرداری تهران اعمال می‌کند، با وضع مقبول فاصله داریم.»

این مدیر ارشد شهرداری تهران با بیان اینکه وضعیت بهداشتی در این گودها بسیار نامناسب است و ساکنین آنها از حداقل امکانات بهداشتی نیز برخوردار نیستند، تصریح کرد: «بعضا دیده شده ۱۰۰نفر ساکن در یک گاراژ که کودکان نیز میان آنها هستند از یک سرویس بهداشتی استفاده می‌کنند؛ حمام ندارند و به‌دلیل شدت و حجم کار از تغذیه مناسبی نیز برخوردار نیستند. ما ضمن شروع ارائه برخی از این خدمات مثل تغذیه و ویزیت‌های دوره‌ای از ماه‌های پیش که تا‌کنون نیز ادامه دارد، برای مباحث بهداشتی در حال تدارک سیستم‌های خدمات سیار هستیم.»

سیدمالک حسینی این را هم گفت که برخی از این کودکان ارتباط کاری با پیمانکاران شهرداری ندارند و حتی ممکن است با همراهی پدر و یا یکی از اعضای خانواده به این کار مبادرت کنند. البته برای نحوه مواجهه با این پدیده هم باید با همکاری نهادهایی مثل بهزیستی چاره‌اندیشی کرد.»

اهرم نظارت مردمی برای زباله‌گردی 

چاره‌اندیشی در این زمینه همانطور که پیش‌تر هم بیان شد، همکاری و کمک همه دستگاه‌ها را می‌طلبد و شهرداری تهران با توجه به مشکلات، مسائل و وظایفی که در حوزه‌های پردردسر شهری مثل تهران به‌ویژه بعد از شیوع کرونا دارد، به‌تنهایی نمی‌تواند کتاب مافیای پسماند را به صفحات آخر برساند. از بخش‌هایی که در این زمینه به‌عنوان بازوی کمکی شهرداری عمل می‌کنند، سازمان‌های مردم نهاد هستند؛ موضوعی که سیدمالک حسینی هم بر آن تأکید دارد و معتقد است اطلاعاتی که سمن‌ها می‌توانند در این زمینه ارائه دهند، با همکاری دیگر دستگاه‌ها برای حل مشکل مؤثر خواهد بود. او در این‌باره گفت: «براساس اطلاعاتی که سازمان‌های مردم‌نهاد همکار با ما به‌دست آورده‌اند، شاهد شکل‌گیری محل‌های جدید تفکیک زباله هستیم. حتی برخی از زمین‌های کشاورزی ظرف ماه‌های اخیر به سایت تفکیک زباله تحت عنوان حصار تبدیل شده است. امیدواریم استانداری و فرمانداری‌های برخی شهرستان‌های اطراف تهران، به‌طور جدی و متمرکز به این مسئله ورود و از توسعه چنین فضاهای غیرقانونی جلوگیری کنند.»

به‌غیر از مسئولان شهرداری، فعالان و سمن‌های حقوق کودک هم معتقدند شهرداری به‌تنهایی نمی‌تواند معضل زباله‌گردی کودکان را حل کند. بلکه این سازمان باید بر همکاری سایر نهادهای ذیربط به‌عنوان یک مطالبه عمومی پافشاری کند؛ موضوعی که فرشید یزدانی، مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان هم بر آن تأکید دارد: «طی فرایندی باید سیستم حمایت اجتماعی از کودکان شکل بگیرد که این، کار شهرداری به‌تنهایی نیست؛ بلکه سازمان بهزیستی و وزارت رفاه هم باید به میدان بیایند و شهرداری باید روی این موضوع و درگیرکردن سایر نهادهای ذیربط پافشاری کند. نقش سمن‌ها (سازمان‌های مردم‌نهاد) هم همین است. در واقع سازمان‌های مردم‌نهاد موضوع زباله‌گردی را در عرصه عمومی به‌عنوان یک مسئله مهم مطرح کردند و به‌نظر خوب است که برای ساماندهی به این کار شهرداری به آنها برنامه بدهد و با مشارکت NGOها این برنامه استخراج شود تا نقاط ضعف ساماندهی به وضعیت کودکان زباله‌گرد مشخص شود.»

این فعال حقوق کودکان خاطرنشان کرد: «موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد، بخش نظارت سیستماتیک سمن‌هاست که هم وجه اجتماعی دارد و هم وجه پیشگیرانه. در واقع سمن‌ها هم در بخش سلبی می‌توانند فعالیت کنند و هم در بخش ایجابی و از سوی دیگر این نهادها در اجرای حمایت‌های اجتماعی هم می‌توانند به‌عنوان بازوی کمکی شهرداری عمل کنند.»

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.