۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Saturday, 31 July , 2021
امروز : شنبه, ۹ مرداد , ۱۴۰۰ - 22 ذو الحجة 1442
شناسه خبر : 396245
  پرینت تاریخ انتشار : ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۴ |

پاسخ ربیعی به اظهارات وزیرخارجه آمریکا /مبارزه با دو ویروس کرونا و تحریم، مبارزه برای بقای ملی است

سخنگوی دولت با بیان اینکه مبارزه با دو ویروس کرونا و تحریم، مبارزه برای بقای ملی است، گفت: در تصمیم گیری‌های ما باید هم مراقبت از جان فرزندان در صدر اولویت‌ها قرار دهیم و هم امرآموزش تعطیل نشود.

پاسخ ربیعی به اظهارات وزیرخارجه آمریکا /مبارزه با دو ویروس کرونا و تحریم، مبارزه برای بقای ملی است
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

به گزارش خبرآنلاین، علی ربیعی روز سه شنبه در نشست خبری با با اصحاب رسانه، با بیان اینکه موضوع اجتماعی مطرح شده هفته جاری و گذشته در دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا، موضوع مدرسه آموزش و جوانان و کودکان سرزمین بود، گفت: ملت و دولت ما در حال مبارزه چند کرونایی هستند. پیچیدگی‌ها و دوگانه‌هایی در این مدت ایجاد شده و این دوگانگی به شکلی است که معمولا ایستادن در نقطه مفید را برای اداره کشور و توجه به سیاستگذاری‌ها را کمی با مشکل مواجه می‌کند.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با ساده ندانستن این مبارزه خاطرنشان کرد: مبارزه با تحریم و کرونا مبارزه برای بقای ملی است. باید هم آموزش و هم امر سلامت را پیش ببریم.

سخنگوی دولت با تاکید بر صدر قرار دادن مراقبت از جان فرزندان در تصمیم گیری ها، اظهارکرد:‌ در تلاشیم تا هم جان فرزندان را در صدر قرار دهیم و هم امر آموزش تعطیل نشود. همه دوگانه‌های جان و نان، جان و عزاداری، جان و آموزش، ‌آزمون‌هایی است که باید با همکاری هم و افزایش اعتماد از آن با موفقیت عبور کنیم و این یک آزمون ملی برای همه ما است.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایسنا و ایرنا بخوانید؛

*شرایطی که امروز همه کشورها با آن روبرو هستند منهای تحریم‌ها است اما با این وجود، امکان مقایسه را برای مردم ما با این کشورها فراهم کرده است.

*ویروس کرونا در یک حیات وحش جهش پیدا کرد و تحریم اقتصادی و تروریستی از مغز غلط آمریکا سرچشمه گرفت. این دو  در سیاستگذاری ما اثر گذاشته و نیاز به تفاهم عمومی، درک بیشتر و همکاری همگانی برای مقابله با این دو ویروس داریم.

 معلمان امروز در خط مقدم قرار دارند

* امروز معلمان زحمتکش در خط مقدم این پیکار قرار دارند و مناسبات میان معلمان و دانش آموزان و با اولیا و دولت وارد مرحله ای شده است که باید امسال آموزش را با این شرایط تجربه کنیم.

* ستاد کرونا درباره تصمیمات خود درباره مدارس همه ابعاد را در نظر گرفته است که از جمله آن می توان به آینده دانش آموزان، ضرورت تحرک و دریافت آموزش بهتر، تمرین اجتماعی شدن، تمرین شیوه استفاده از آموزش مجازی در سنین کودکی اشاره کرد.

هیچ ایرانی نباید از تحصیل باز بماند

*{درباره نگرانی‌های عمومی برای آغاز سال تحصیلی در کشور}: با تصمیمات مناسب در ستاد ملی کرونا هم به آموزش و عدالت آموزشی و هم به نگرانی‌های عمومی توجه شده است.

* موضوع دیگری در دولت درباره مدرسه و کودکان مطرح شد،  این بود که هیچ دانش آموزی نباید از تحصیل باز بماند. رییس جمهوری تاکید کردند که «هیچ ایرانی نباید از تحصیل باز بماند» وزارتخانه‌های  رفاه و آموزش پروش مکلف شدند با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه بازماندگی کودکان از تحصیل را در دوران ابتدایی به علل اقتصادی یا فرهنگی و یا به علت معلولیت ثبت نام نکرده اند دنبال کنند.

* این دستگاهها مکلف شدند با تک تک خانواده ها تماس بگیرند و صحبت کنند که هیچ فرزند ایرانی  از تحصیل بازنماند.

انتخابات دور دوم مجلس با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در زمان مقرر برگزار می‌شود

*{ با اشاره به مصوبات ستاد ملی کرونا درباره انتخابات دور دوم مجلس شورای اسلامی}: در ستاد کرونا تاکید شد که این انتخابات در زمان مقرر و با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار می‌شود، پیشنهاد وزارت کشور در این زمینه تصویب شد که سخنرانی نامزدها ممنوع است و تبلیغات و اطلاع‌رسانی در فضای مجازی انجام می‌شود.

* برای اینکه یک فرصت به داوطلبان نمایندگی داده شود از صداوسیما خواسته شد تا امکانات برابر تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی در حد متعارف – برای اینکه این افراد شناسایی و معرفی شوند- در اختیار نامزدها قرار داده شود. 

آخرین تصمیمات برای پیش برد طرح مسکن ملی

* همچنین در طرح ملی مسکن قرار شد که انگیزه ایجاد شود و تصمیم گرفته شد که پنجاه درصد از اراضی مازاد دستگاه‌ها که به وزارت مسکن برای خانه‌سازی واگذار می‌شود، به مسکن‌دارشدن کارکنان خود آن دستگاه‌ها بینجامد و تصور می‌کنیم که این کار در پیش‌برد طرح مسکن ملی اثر مثبتی دارد.

* این تحرکات دیپلماتیک نشانه دیگری از ناکامی ایالات متحده در پیش‌برد طرح های ویرانگری است که نه تنها نابودی برجام بلکه فراتر از آن تهاجم همه جانبه به چندجانبه گرایی و قانونمندی های بین المللی را در نظر داشت.

* اخیرا وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده که قصد اعمال تحریم های منسوخ شده شورای امنیت علیه ایران را دارد، همان تحریم هایی که اعضای شورای امنیت یکصدا با آن مخالفت کردند و هرگونه برگشت پذیری آن بدست آمریکا را ناممکن دانستند. ما بی اعتنا به این تهدیدها و نمایش‌های بی معنا، مصمم به تداوم تعامل توأم با احترام و حسن نیت با همه کشورهای جهان و سازمان‌های بین‌المللی هستیم تا در برابر این یاغی‌گری کم‌سابقه و در کنار ملت های جهان، از حاکمیت قانون و هنجارهای مشترک بین المللی دفاع کنیم.

* علاوه بر اعتمادسازی مستمر به عنوان زیربنای ارتقای روابط خارجی سازنده و موثر با جهان، تلاش برای توسعه روابط تجاری و کاهش موانع مربوط به مناسبات اقتصادی هم در مرکز توجه دور جدید از دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی است. هیچ دستاوردی خود به خود حاصل نمی‌شود. وزارت امور خارجه در خط مقدم نبردهای دیپلماتیک در ماه های اخیر، زحمات فراوانی را متحمل شد.

* این مسیر به عنوان خط مشی ثابت جمهوری اسلامی ایران در هفته ها و ماه های آینده نیز ادامه خواهد داشت و اطمینان داریم که بیش از این هم، شاهد خبرها و نشانه های امیدبخش دیگری در برابر اردوی تحریم، شرارت و نفرت پراکنی جهانی آمریکا باشیم.

تشبیه مدرسه و پادگان توسط رئیس‌جمهور برای انضباط در مدارس بود

*{ در پاسخ به سوالی درخصوص نحوه حضور دانش آموزان در مدارس و انتقادهای مطرح نسبت به تشبیه مدرسه و پادگان از سوی رئیس‌جمهور}: رئیس جمهور تاکید کرد که حضور در مدارس به هیچ عنوان اجباری نیست. از ابتدا هم قرار نبود حضور در مدارس اجباری باشد متاسفانه این روزها باب شده برخی به روش برجسته سازی آنچه را از هر متنی می‌خواهند استخراج و بازنمایی می‌کنند.

* بحث مهم این بود که در کنار موضوع سلامت دو مساله برای دانش آموزان اهمیت دارد. یکی موضوع عدالت اموزشی بود که دلسوزان و شخصیت های تاثیرگذار نیز نسبت به آن حساسیت نشان داده و این نگرانی وجود داشت که همه دانش آموزان نتوانند از امکانات و فضای مجازی جهت آموزش استفاده کنند و باید این طبقه از جامعه را حتما در نظر گرفت.

*همچنین بارها تاکید شد که آموزش و پرورش تنها بعد آموزشی ندارد و حضور در مدارس برای افزایش سیاست‌های اجتماعی و شکل گیری شخصیت فرزندان به خصوص دانش اموزان عزیز پایه اول بسیار مهم و موثر است. با این حال رئیس‌جمهور تاکید کرد که حضور در مدارس به هیچ عنوان اجباری نیست.

* در خصوص نظم در مدارس و تعبیر رئیس‌جمهور هم برخی مجدد بازنمایی کردند. اتفاقا ما هم نگران پادگانی شدن جامعه هستیم. نگران این هستیم که برخی بخواهند با همان نگاه پادگانی اینترنت و فضای مجازی را محدود و آزادی ها مشروع را محدود کنند. همیشه یکی از صفات نیروهای مسلح در نزد افکار عمومی نظم است و منظور رئیس‌جمهور نظم و انضباط در مدارس بود.

* به کار بردن واژه های دوگانه به ما کمک می کند که بتوانیم میان دوگانه های مختلف تعادل ایجاد کنیم و به ما کمک می کند از افراط و تفریط دوری کنیم. ‌عده ای ما را تا مرز تعطیلی کامل اقتصاد بردند. ما در نقطع تعادل سیاست‌گذاری می کنیم تا توامان جان حفظ شود و کار و عزاداری و صنعت حفظ شود و این در جلوگیری از افراط و تفریط برای ما موثر است.‌

*آخرین شاهد ما دوگانه دین و جان بود که به شکل تحسین آمیزی برگزار شد و شکل عزاداری مقام معظم رهبری الگویی بود که اصل عزاداری انجام شد. در مورد دوگانه جان و نان هم ما روزی ۱۷ درصد آمار مراعات پروتکل ها را داشتیم.

امسال از رکود اقتصاد خارج می‌شویم

*{ در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا آمار ابتلای ایرانیان به کرونا نشان‌دهنده موفقیت در زمینه‌ی برقراری تعادلی میان دوگانگی‌های موجود بوده یا خیر؟}: اتقافا برگزاری و ایجاد تعادل بین این دوگانه ها رمز موفقیت ما بوده است. برگزاری این دوگانه ها باعث جلوگیری از افراط و تفریط است. اتفاقا اینجا جای مقایسه با سایر کشورهای دیگر هم هست. کشورهای اروپایی دچار موج سوم شدند و برخی کشورها در فستیوال‌ها و اجتماعات نتوانستند مراعات کنند.

* اجازه بدهید آخرین موضوع برگزاری دین و جان را بگویم که شاهد بودیم که مردم در عزاداری‌ها تمام پروتکل ها را رعایت کردند. همکاران ما در وزارت بهداشت در گزارشی که ارائه کردند، نشن می‌داد که پروتکل های بهداشتی به اندازه مطلوبی مراعات شده است.

* در مورد دو گانه نان و جان ما از این مرحله عبور کردیم. از ۱۷ درصد رعایت پروتکل ها امروز گزارش ناظران وزارت بهداشت نشان می دهد در صنوف ۷۷.۵ درصد، در ادارات و بانکها ۹۰ درصد پروتکل ها رعایت شده است و تعطیلات کمی داشتیم.

*امروز به رشد اقتصادی رسیدم و رشد منفی کمی را تجربه کردیم و امسال خوشبختانه نشان می‌دهد از رکود خارج می شویم. هرگونه تحلیل شرایط بدون دیدن محدودیت های طاقت فرسا و نفس گیر تبیینی صادقانه نیست.

۲۰ سپتامبر هیچ اتفاقی جز انزوای بیشتر آمریکا نخواهد افتاد

*{در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه هر چند شورای امنیت با آمریکا همراهی نکرده اما آمریکا اصرار دارد که ۲۰ سپتامبر تمامی تحریم های بین المللی سازمان ملل علیه ایران را برمی‌گرداند، شما فکر می‌کنید ۲۰ سپتامبر چه اتفاقی خواهد افتاد؟}: همانطور که قبلاً بارها تکرار کرده‌ایم، آنچه ایالات متحده آمریکا به آن استناد  می‌کند از اساس مبنای حقوقی ندارد، این کشور عضو برجام نیست که بخواهد از یکی از بندهای برجام استفاده کند.

* در همان بند قطعنامه و بندهای مرتبط در برجام (بندهای ۳۶ و ۳۷)، اشاره شده که تمامی راه های حل و فصل اختلافات باید طی شده باشد، در صورتی که هیچ کدام از آنها طی نشده است. از نظر ما و دیگر اعضای شورای امنیت و جامعه بین المللی، در ۲۰ سپتامبر هیچ اتفاقی نخواهد افتاد جز تداوم زورگویی های نامشروع و شکست خورده و البته انزوای بیشتر آمریکا.

* همانطور که اعضای شورای امنیت با صدایی بلند به آمریکا گوشزد کردند، این کشور هیچ حقی در بازگرداندن تحریم های پیشین ندارد و از این پس نیز تلاش آمریکا هیچ معنایی غیر از سرکشی در برابر خواست و اراده جامعه بین المللی نخواهد داشت.

* تحریم‌های مرتبط با قطعنامه های ملغی شده پیشین شورای امنیت، در ذات خود ت

*حریم های چندجانبه و بین المللی بودند و تلاش برای اعمال یکجانبه آن کاملاً بی معنا و مضحک بوده و فاقد هرگونه اثرگذاری است.

بانک مرکزی با اجرای عملیات بازار باز، در حال کنترل نقدینگی و تورم است

*{ در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد به دنبال طراحی مسیری هستیم که به واسطه آن بتوانیم تورم را کنترل و هدف‌گذاری کنیم، در این خصوص به چه ساز و کاری رسیدید؟}: در واقع منظور رییس کل بانک مرکزی استفاده از تجربیات مختلف حتی در بانک های مرکزی کشورهای پیشرفته در اجرای سیاست های نوین پولی است که «عملیات بازار باز» محور اساسی این سیاست برای کنترل تورمی است.

* این سیاست با هدف گذاری تورمی تلاش می کند از طریق عملیات بازار باز با خرید و فروش اوراق اسلامی خزانه در سود بین بانکی تاثیر گذاشته و از آن طریق بر نرخ تورم تاثیر داشته باشد.

* روش ۶۰ سال گذشته در کشورمان این سیاست نبوده است. طی چند ماه گذشته این سیاست در بانک مرکزی اجرایی شده است و بانک مرکزی با اجرای بخش‌هایی از آن در حال کنترل نقدینگی و تورم است.

*{در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اعلام آمادگی ایران برای ساخت واکسن کرونا با همکاری روسیه آیا شاهد چنین همکاری بین ایران و روسیه در زمینه ساخت واکسن کرونا خواهیم بود؟}: در کشور خوشبختانه گروه‌های مختلف در ساخت واکسن کار می‌کنند.

* با کشور روسیه هم مذاکراتی داشته‌ایم و بعضی کشورهای دیگر که تبادل اطلاعات می‌شود. همچنین در مورد خرید واکسن از منابعی که احتمالا موفق خواهند شد پیگیری می‌شود.

برنامه‌های نقشه راه اقتصادی بر بازار سرمایه، تورم و اشتغال اثرگذار خواهد بود

*{ در پاسخ به این سوال که آقای روحانی قرار است نقشه راه اقتصادی یک سال باقی مانده به قرن جدید را با مردم درمیان بگذارد، این نقشه راه چه تغییری به نفع مردم ایجاد می‌کند؟}: این برنامه اقتصادی از چند جهت تدوین شده است، یکی تداوم بخشیدن و سرعت بخشیدن به برنامه هایی است که در این ماه‌ها انجام شده است. سیاست‌های تکمیلی برای موثرتر بودن تداوم آن برنامه هاست. لحاظ کردن تحولات بین المللی بر ظرفیت های همسایگان و شرایط داخلی اقتصاد کشور، تهدیدهای آمریکا و فرصت‌ها و قوت‌ها، برنامه‌های در نظر گرفته شده است.

* مجموعه اقداماتی در قالب پروژه هایی که در یکسال پایان خواهند یافت در برنامه یکساله هست. بی‌تردید این مجموعه برنامه ها در بازار سرمایه، تورم و اشتغال اثرگذار خواهد بود. همچنین بخشی از برنامه در زمینه معیشتی است بنابراین به صورت مستقیم و غیرمستقیم تاثیر خود را خواهد داشت.

بررسی لایحه جامع انتخابات در اولویت مجلس باشد

*{ در پاسخ به سوالی مبنی براینکه «شما در نشست‌های قبلی گفته بودید که دولت همچنان بر لایحه قبلی اصلاح قانون انتخابات، که به مجلس دهم ارائه شده بود، اصرار دارد. برای تصویب این لایحه چه رایزنی‌هایی با مجلس یازدهم انجام گرفته است؟ آیا ممکن است از سوی دولت تغییراتی در این لایحه داده شود؟»}: هنوز هم بر صحبت قبلی باقی هستیم، لایحه تقدیمی لایحه ای جامع است، این لایحه نتیجه تجربه انباشته دستگاه‌های مختلف که در امر انتخابات دارای مسئولیت هستند، است.

*این لایحه با مشارکت کارشناسان وزارت کشور، صاحب نظران و شخصیت‌های علمی و دانشگاهی، استانداران ادوار، نمایندگان مجالس گذشته، احزاب و کنشگران سیاسی تهیه شده و در کمیسیون سیاسی، دفاعی دولت مورد رسیدگی دقیق، مفصل و مبسوط قرار گرفته و کمیته منتخب دولت با لحاظ سیاست‌های کلی نظام انتخابات یک بار دیگر آن را دیده و اظهار نظر کرده‌ است. در دولت چندین جلسه بحث شده است، به هر حال از جامعیت خوبی برخوردار است، دولت با فوریت آن را به مجلس تقدیم کرد، البته با وصف پیگیری های مکرر معاونت پارلمانی رییس جمهور در مجلس قبلی متاسفانه اعلام وصول آن به طول انجامید و در مجلس دهم طرح نمایندگان مقدم بر لایحه دولت قرار گرفت و رسیدگی نشد.

* این لایحه به مجلس یازدهم محول شد که از جمله لوایحی که دولت از مجلس یازدهم درخواست اولویت رسیدگی کرده لایحه جامع انتخابات است که امیدوارم در کمیسیون های تخصصی مجلس مورد رسیدگی قرار گیرد. معاون پارلمانی رئیس‌جمهور از طریق رئیس و هیات رییسه محترم مجلس پیگیر لایحه در مجلس هستند.

* لایحه پیشنهادی دولت فقدان وحدت رویه در فرآیندهای انتخابات را مورد توجه قرار داده و حیطه اختیارات هیات های اجرایی و نحوه حضور نامزدها را مشخص کرده و استفاده از فناوری های نوین، نظام مالی شفاف و دقیق فعالیت های تبلیغاتی در انتخابات را پیش بینی کرده است.

سیاست‌های آمریکا اصلاح نشود، زمینه‌ای برای مذاکره وجود ندارد

*{ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تحلیل شما از سفر وزیر خارجه سوییس و صحبتش در مورد تلاش برای راه انداختن حداقل گفتگو با امریکا چیست؟}: ایران و سوئیس دارای روابط تاریخی و دوستانه با یکدیگر هستند. دیدار رئیس جمهور سوییس از ایران در سال ۱۳۹۴ و دیدار رئیس‌جمهور ایران از سوییس در سال ۱۳۹۷، اوج روابط دو طرف بود. دو کشور دارای نقشه راه روابط در ابعاد گوناگون، رایزنی سیاسی، امور اقتصادی و مالی، حمل و نقل، کشاورزی، گردشگری، علوم وپژوهش، محیط زیست و ایمنی هسته ای غیر نظامی هستند که در سفر سال ۹۴ رئیس‌جمهور سوییس به ایران ترسیم شده است.

* آنچه در خصوص کانال مالی بین ایران و سوئیس قابل توجه است، اینکه این کانال بعد از ۲۰ ماهه تعلل از سوی طرف آمریکایی، در خرداد ماه گذشته بطور رسمی عملیاتی شد.

* این کانال برای واردات اقلام ضروری دارویی و غذایی که از نظر قوانین بین المللی مشمول تحریم نمی شوند طراحی شده است. ما تردیدی در حسن نیت دولت سوئیس برای راه اندازی کانال نداریم ولی در مورد کارکرد آن با توجه به بد عهدی های دولت آمریکا تردید داریم.

* تا کنون دو تراکنش مالی با حجم نه چندان رضایت بخش، برای تامین داروهای بیماران سرطانی و بیماران پروانه ای از این کانال صورت گرفته است. امیدواریم با تامین مبالغ لازم، این کانال فعال‌تر عمل کند.

* همانطور که پیش از این هم تصریح شده، این سفر ربطی به روابط ایران و آمریکا ندارد. جمهوری اسلامی ایران بارها موضع رسمی خود را نسبت به گردن‌کشی‌های رژیم ترامپ اعلام کرده است و تغییری در آن‌ ایجاد نشده است. به نظر نمی‌رسد که تغییری در رویکردهای نادرست و مخرب واشنگتن ایجاد شده باشد. تا وقتی شاهد اصلاح رویه در سیاست‌های خصمانه آمریکا نباشیم، زمینه ای برای از سرگرفتن گفتگوهای موثر و سازنده نیز وجود نخواهد داشت.

* اما اگر تغییرات مورد انتظار در سیاست های آمریکا تحقق یابد، بدون نیاز به میانجی گری و پیام رسانی و بر اساس ساختار مذاکراتی از پیش موجود در گروه ۵+۱، آمریکا می تواند به میز گفتگوها بازگردد. این موضع جمهوری اسلامی ایران از مدت ها قبل اعلام شده و همچنان به قوت خود باقی است.

یک درصد دارایی صندوق توسعه برای تثبیت بازار سرمایه استفاده می‌شود

*{در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا شما و بقیه دولتمردان این روزها به بازار رفته‌اید و از قیمت‌ها خبر دارید؟}: اینکه یک مقام مسئول صادقانه گفته که همسرش خرید انجام می دهد آیا کار اشتباهی است؟ آیا درست بود که در این خصوص دروغ گفته شود یا مثلا گفته شود در محله ما قیمت‌ها ارزان است؟

* دقیق ترین گزارش‌ها در خصوص قیمت ها و تحولات بازار را به خصوص در مورد ۱۰۰ قلم کالاهای ضروری و مهم دستگاه‌هایی چون وزارت اطلاعات، کشور، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی بطور نوبه ای تهیه و در اختیار رییس جمهور و اعضای دولت ارائه می‌کنند. باید بدانیم تا زمانی که تنش قیمت ارز که ناشی از تحریم بوجود آمده را نتوانیم به سامان برسانیم این مشکلات را شاهد خواهیم بود.

*علیرغم حرکات جدید آمریکایی ها و فشارهای بین المللی و تکرار آن توسط رسانه های خارجی که روان جامعه را هدف قرار داده اند تلاش می کنیم تکانه های ارزی را به ثبات برسانیم.

*کاهش تورم را بانک مرکزی و ستاد اقتصادی دنبال کرده اند. امیدواریم مسیر نرخ تورم در کانال های هدف گذاری شده قرار خواهد گرفت. اما مشخصا خودم قیمت برخی کالاها را که می‌خرم می دانم.

تصمیمات ستاد اقتصادی دولت درباره بورس

* امروز صبح در جلسه ستاد اقتصادی بحث بورس را داشتیم. از سال ۹۴ یک مجوز قانونی وجود داشت که صندوق توسعه ملی یک درصد از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سپرده گذاری کند. تاکنون این موضوع ابهام داشت و اجرا نشده است، اخیراً ابهام آن رفع شده و اینجا اعلام می‌کنم از اول هفته آینده این سپرده‌گذاری صورت خواهد گرفت.

* کارشناسان معتقدند که این اقدام موجب پایداری بورس خواهد شد. امروز در ستاد اقتصادی دولت بحث و تصمیماتی اتخاذ شد که پشتوانه‌های خوب خواهد داشت. بخشی از گلایه ها نسبت به حضور حقوقی ها بود که حقوقی ها متناسب با ضوابط شورای عالی بورس ملزم هستند حداکثر همکاری را انجام دهند و تصمیمات قاطعی در این زمینه اتخاذ شد.  شورای عالی بورس همه این تدابیر را در نظر گرفته و همین پنج شنبه جلسه فوق العاده ای در نظر گرفته شده است که بتوانند دو موضوعی که گفته شد و برخی از مسائل دیگر را بررسی کنند.

*حمایت از بازار سرمایه سیاست ماست ولی فراز و نشیب ذات بورس است و نگاه دراز مدت به بورس را توصیه می کنیم. در کوتاه مدت مشاوره خوب به کار گرفته شود. برخی از رقبا برای زمین زدن دیگران مطالب روانی ایجاد می کنند که نباید به آنها توجه شود. این تفاوت بورس با بانک است و بورس در دراز مدت با ثبات بوده است. حمایت از بورس مورد توجه ما است و وزیر اقتصاد با جدیت به دنبال آن هستند. درخواست من این است که افراد در نقد، مطالب درست را بیان کنند

ادامه دارد…

۲۷۲۱۵

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.