۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند، خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید، پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.
Monday, 10 May , 2021
امروز : دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت , ۱۴۰۰ - 29 رمضان 1442
شناسه خبر : 397666
  پرینت تاریخ انتشار : ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۰ |

قمار دموکرات‌ها بر سر محاکمه ترامپ!

ابوالفتح اضافه کرد: به نوعی می‌توان گفت، دموکرات بر سر این کار دست به قمار بزرگی زده اند، زیرا که در صورت شکست در این کار ترامپ می‌تواند دوباره در سال ۲۰۲۴ در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند، از سوی دیگر این مسئله بر روی نتایج انتخابات ۲۰۲۰ کنگره و سنا نیز تاثیرگذار خواهد بود، اما در طرف مقابل اگر استیضاح ترامپ رای بیاورد، او محاکمه می‌شود و از تمام حقوق یک رئیس جمهوری از جمله حقوق مادام العمر، تیم امنیتی، پرداخت برخی از هزینه‌های او، از جمله هزینه‌های سفر و پست گرفتن در دولت فدرال محروم خواهد شد.

قمار دموکرات‌ها بر سر محاکمه ترامپ!
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

فرارو- رئیس مجلس نمایندگان آمریکا می‌گوید دموکرات‌ها برنامه ادامه محاکمه دونالد ترامپ به جهت استیضاحش از بابت تحریک به اغتشاشات اخیر در کنگره این کشور را دارند. نانسی پلوسی در این باره گفت: ادامه یافتن فرآیند محاکمه برای استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق در مجلس سنا به درخواست جو بایدن رئیس جمهور فعلی این کشور برای “اتحاد” آسیب نخواهد زد.

به گزارش فرارو، ششم ژانویه هزاران حامی دونالد ترامپ در واشنگتن تجمع کرده تا به سخنرانی این رئیس جمهور سابق گوش دهند و بعد از آن به سمت کنگره آمریکا که مشغول برگزاری نشست رای گیری برای تایید پیروزی بایدن در انتخابات بود راهپیمایی کردند.

بسیاری از قانونگذاران از نقش ترامپ در این اتفاق خشمگین شدند و در ۱۳ ژانویه مجلس نمایندگان با ۲۳۲ رای موافق به ۱۹۷ رای مخالف رای به استیضاح دونالد ترامپ از بابت تحریک به شورش داد.

برخی جمهوریخواهان سنا هشدار داده اند اجرای محاکمه برای استیضاح دونالد ترامپ اکنون که او ریاست جمهوری را ترک کرده برای بایدن زیانبار و اختلاف برانگیز خواهد بود.

آن‌ها هشدار می‌دهند که این کار به قابلیت بایدن برای جلب حمایت جمهوریخواهان که به آن برای پیشبرد دستور کار قانونگذاری خود و کسب تایید برای نامزدهایش برای کابینه نیاز دارد، آسیب می‌زند.

قمار دموکرات‌ها بر سر استیضاح ترامپ!تبعات محاکمه ترامپ برای دموکرات‌ها
امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل آمریکا در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه جلسه محاکمه دونالد ترامپ رئیس جمهور اسبق آمریکا روز ۲۰ بهمن در سنا برگزار خواهد شد، گفت: برای محاکمه ترامپ علاوه بر رای ۵۰ سناتور دموکرات، نیاز است که ۱۷ سناتور جمهوری خواه نیز به این موضوع رای دهند چرا که برای تصویب استیضاح ترامپ نیاز به رای دو سوم از سناتور‌ها یعنی ۶۷ رای است، این درحالی است که از الان نمی‌توان پیش بینی دقیقی کرد، از سویی ممکن است در لحطه آخر اتفاقاتی رخ دهد که تمام معادلات را به هم بریزد.

وی افزود: البته این محاکمه ترامپ دارای دو جنبه بسیار متفاوت خواهد داشت، از یک سو اگر استیضاح او به نتیجه نرسد، با توجه به اتهامات سنگینی که دموکرات‌ها برای او ردیف کرده اند، نشان دهنده این موضوع است که ترامپ از چه قدرت زیادی برخوردار است که هنوز سناتور‌ها از او پشتیبانی می‌کنند و این مسئله آن زمان است که برای دموکرات‌ها خطرناک خواهد شد، زیراکه نشان می‌دهد، علیرغم اتفاقاتی که در کنگره نیز رخ داد، ترامپ هنوز نزد، جمهوری خواهان محبوب است.

ابوالفتح اضافه کرد: به نوعی می‌توان گفت، دموکرات بر سر این کار دست به قمار بزرگی زده اند، زیرا که در صورت شکست در این کار ترامپ می‌تواند دوباره در سال ۲۰۲۴ در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند، از سوی دیگر این مسئله بر روی نتایج انتخابات ۲۰۲۰ کنگره و سنا نیز تاثیرگذار خواهد بود، اما در طرف مقابل اگر استیضاح ترامپ رای بیاورد، او محاکمه می‌شود و از تمام حقوق یک رئیس جمهوری از جمله حقوق مادام العمر، تیم امنیتی، پرداخت برخی از هزینه‌های او، از جمله هزینه‌های سفر و پست گرفتن در دولت فدرال محروم خواهد شد.

این تحلیلگر مسائل آمریکا ادامه داد: از سویی در این رابطه یکی از سناتور‌های جمهوری خواه نیز به دموکرات‌ها هشدار داده که اگر آن‌ها ترامپ را استیضاج کنند به عنوان یک جمهوری خواه، سناتور‌های حزب جمهوری خواه نیز در سال ۲۰۲۲ که اکثربت سنا را به دست بگیرند نیز روسای سابق دموکرات‌ها محاکمه خواهند کرد که این موضوع به هیج عنوان نمی‌تواند برای کشوری به مانند آمریکا خوشایند باشد.

قمار دموکرات‌ها بر سر استیضاح ترامپ!در صورت محاکمه ترامپ فضای دو قطبی آمریکا تشدید می‌شود
علی بیگدلی کارشناس مسائل آمریکا در گفتگو با فرارو با اشاره به اینکه محاکمه ترامپ در سنای آمریکا با دشواری‌های زیادی روبرو است، اظهار داشت: اولین نکته در این مورد مربوط می‌شود، به تعداد آرایی که نیاز است برای محاکمه ترامپ، بر اساس قانون اساسی آمریکا برای انجام این کار نیاز به رای مثبت ۶۷ سناتور است، در حال حاضر ترکیب سنا ۵۰- ۵۰ است که با رای کامالا هریس به عنوان معاون رئیس جمهور و رئیس سنا، دموکرات‌ها برتری شکننده‌ای دارند.

وی افزود: اما برای استیضاح ترامپ نیاز است که ۱۷ سناتور جمهوری خواه نیز به انجام این کار رای مثبت دهند که این موضوع بسیار مشکل است. مشکل دوم نیز آثار و تبعات اجتماعی چنین اقدامی که در جامعه رخ خواهد داد، بدون شک این موضوع باعث تشدید فضای دوقطبی در این کشور خواهد شد و تنش و نفرت پراکنی را در بین آمریکایی ترویج می‌کند، در حال حاضر با توجه به فضایی که وجود دارد، به نظر نمی‌رسد که جمهوری خواهان حاضر باشند که تن به انجام چنین کاری دهند.

بیگدلی اضافه کرد: از سوی دیگر اگر محاکمه ترامپ رخ دهد، این تنشی که بین دو حزب دموکرات و جمهوری خواه وجود دارد، شدیدتر می‌شود و این موضوع می‌تواند برای آمریکا که امروز با اوضاع بسیار شکننده‌ای روبرو است، تبعات جدی‌ای را در پی داشته باشد، بنابراین به نظر می‌رسد، در رایزنی‌هایی که داشته باشند، این امر در نهایت به نتیجه‌ای نرسد، زیرا که این امکان وجود دارد، ترامپ اگر از حقوق خود محروم شود، در انتخابات ۲۰۲۴ از یکی از نزدیکان خود حمایت کند و این موضوع کار را برای جمهوری خواهان سخت خواهد کرد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: این احتمال نیز وجود دارد که جمهوری خواهان این قول را به دموکرات‌ها بدهند که در سال ۲۰۲۴ در صورت عدم استیضاح ترامپ، اگر او قصد داشته باشد، دوباره نامزد شود، جمهوری خواهان چنین اجازه‌ای به او نخواهند داد و بدین ترتیب این مسئله را فیصله بدهند، چرا که محاکمه رئیس جمهور آمریکا به عنوان یک ابر قدرت به هیچ عنوان برای پرستیژ بین المللی این کشور مناسب نیست.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.