سووشون جنگل های زاگرس برای زخم های آتش

به گزارش ایرنا، گویا قصه پرتکرار آتش سوزی های جنگل های زاگرس تمامی ندارد و گاهی زبانه های آتش از سردسیر تا گرمسیر زاگرس را در می نوردد.

جنگلهای کهگیلویه و بویراحمد افزون بر دردهای دیگر همچون هجوم آفت پروانه برگ خوار، طمع سودجویان زغال و چوب حراج بر تن درختان بلوط، خشکسالی و بی آبی، به درد بی علاج آتش سوزی های پی در پی گرفتار شده که روز به روز این موهبت الهی را نابود می کند.

این همه گرفتاری و درد، دیگر رمقی برای جنگل های زاگرس نگذاشته است و بارها آتش زیاده خواهی افراد بلای جان جنگل ها شده است.

از شامگاه سه شنبه بیست و سوم شهریورماه تاکنون بخشی از جنگل های منطقه کوه نیر (نور) مرز مشترک شهرستان چرام و منطقه لوداب بویراحمد دچار حریق شده و همچنان در حال پیش روی است و هنوز آمار قطعی از میزان خسارت های این آتش سوزی گزارش نشده است.

با وقوع این آتش سوزی تعداد زیادی از نیروهای مردمی و اداری شهرستانهای چرام و بویراحمد برای کنترل آتش سوزی به منطقه اعزام شدند.

حدود ۴۰۰ نیروی آموزش دیده در مهار آتش جنگل های کوه نیر شرکت دارند 

به گفته استاندار کهگیلویه و بویراحمد مهار آتش در کوه نیر(نور ) بویراحمد با شرکت ۴۰۰ نیروی آموزش دیده عملیاتی و مردمی در حال انجام است که پس از مهار کامل آتش و به منظور بررسی میزان خسارت و پایش دقیق منطقه، کارشناسان در این منطقه حضور خواهند یافت.

حسین کلانتری تصریح کرد: سخت گذر بودن منطقه و وزش شدید باد تاکنون کار مهار آتش  را دشوار کرده است ولی امیدوارم با ورود بالگرد آب پاش هر چه سریع تر موفق به اطفای کامل حریق شویم.

علت آتش سوزی کوه نور عمدی بوده است

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد گفت: علت آتش سوزی کوه نور در کهگیلویه و بویراحمد عمدی بوده است اما هنوز این فرد شناسایی نشده است. 

عباس حسن زاده افزود: آتش سوزی برای یک بار مهار شد اما به طور مجدد روز پنجشنبه دوباره شعله ور شد و سه تیم از شهرستان بویراحمد و نیروهایی با بالگرد هلی برن شدند و آتش سوزی کنترل شد.

وی ابراز داشت: دوباره ساعت ۹ صبح روز جمعه  آتش سوزی حدفاصل چرام و بویراحمد زبانه کشید و به بخش چرام دوباره آتش سوزی سرایت کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد تاکید کرد: دامنه شمالی ( شهرستان بویراحمد ) آتش سوزی تقریبا مهار شده و تحت کنترل است .

وی ادامه داد: امروز پنج سورتی پرواز برای مهار آتش فرستاده شد و در هر سورتی حدود ۱۵ نیروی متخصص و داوطلب و همیار طبیعت و کوهنورد از طریق منابع طبیعی به منطقه اعزام شده اند.

حسن زاده ابراز امیدواری کرد تا پایان امشب آتش سوزی در منطقه بویراحمدبطور کامل  مهار شود.

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان بویراحمد تصریح کرد: آتش سوزی به صورت نقطه ای است و منطقه صخره ای و دارای شیار های بسیار است و آتش در زیر این مکان ها مخفی و هر لحظه امکان فوران آن وجود دارد.

حسن زاده بیان کرد: با توجه به شرایط حاکم بر منطقه، پس از مهار آتش کار پایش حداقل تا ۲ روز آینده ادامه خواهد داشت.

جنگل های زاگرس در معرض تهدیدی جدی قرار دارند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد از افزایش دامنه آتش سوزی ها که چندین سال است دامنگیر جنگل های زاگرس شده به عنوان معضلی نام برد که منابع جنگلی این استان را در معرض تهدید جدی قرار داده است.

سید اسدالله هاشمی ابراز داشت: چهار معضل اصلی آتش سوزی، تخریب اراضی ملی، چرای دام و شکار غیر مجاز در این استان وجود دارد که هر چند با همکاری دستگاه قضا جرائم زیست محیطی در استان تقریبا کم شده ولی موضوع آتش سوزی منابع جنگلی همچنان سیر صعودی دارد که باید برای مهار این آتش سوزی های بی رویه چاره ای اندیشیده شود.

به گفته هاشمی ۱۶ درصد از جنگل های بلوط زاگرس در این استان واقع شده و با این حال آتش سوزی های دامنه دار به وفور در استان اتفاق می افتد.

وی افزود: این آتش سوزی ها یکی از مصادیق بیوتروریسم است و بخشی دیگر از این آتش سوزی ها هم تعارض دولت و مردم بوده که با منابع طبیعی، محیط زیست و یا دستگاهی دیگر به وجود می آید و به نوعی اعتراض است غافل از اینکه ضرر این خسارت مستقیم به همان فرد بر می گردد.

جنگل های کهگیلویه و بویراحمد دیگر رمقی ندارند زیرا که آتش سوزی های چند ساعته و حتی چند روزه دلشان را خون کرده و بی دفاع در سوگ نشسته اند. 

لزوم برخورد قاطع دستگاه قضا با مسببان آتش سوزی ها در استان

نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد پیش از این خواستار شناسایی و برخورد قاطع با مسببان آتش سوزی در جنگلهای گچساران شده بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید نصیر حسینی افزود: از  دستگاه‌های ذیربط انتظار می رود عوامل دست‌اندرکار که این حریق را به جامعه تحمیل کردند، شناسایی و اگر آتش‌سوزی عمدی بوده با نگاه عمدی و اگر سهوی بوده با نگاه سهوی برخورد شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه همه ساله شاهد آتش‌سوزی گسترده ای در عرصه های ملی این استان هستیم و باید در فصل گرما  مناطق جنگلی این استان تقسیم‌بندی و برای مهار آتش سوزی در اسرع وقت افرادی برای حفاظت و حراست از جنگل‌ها مشخص شوند.

شاید برخورد قاطع و شناسایی به موقع این افراد درس عبرتی برای افراد زیاده خواه و سودجو شود که دیگر جرات دست درازی به طبیعت نداشته باشند.

بنابراین باید قوانین محکم تر و بازدارنده تری برای مسببان آتش سوزی ها در استان تدوین شود تا جنگل های زاگرس در امان باشند و آسیب کم تری ببینند.

طبق اطلاعات مدیریت بحران کهگیلویه و بویراحمد در عملیات اطفای حریق جنگل های گچساران که امسال شاهد آن بودیم حدود ۶ روز به طول انجامید ۷۰ سورتی پرواز برای اعزام ۵۰۰ نفر به محل آتش سوزی انجام گرفت.

با وجود بکارگیری همه تجهیزات و امکانات اما باد، صخره ای بودن منطقه و ارتفاع زیاد محل آتش سوزی باعث طولانی شدن زمان اطفای حریق شد و بخش زیادی از جنگل های منطقه گچساران از بین رفت.

هر ساله در کهگیلویه و بویراحمد به علت فقدان امکانات خسارت های هنگفتی به عرصه های جنگلی و مرتعی و مهم تر از آن حیات وحش این مناطق گسترده وارد می شود. 

شایسته است از هم اینک فرهنگ سازی، آموزش و اطلاع رسانی نحوه ورود افراد به طبیعت گوشزد شود تا این خطر مهیب آتش سوزی کاهش یابد. 

به گفته کارشناسان امر حتی یک بطری شکسته شیشه ای و یا یک بطری آب معدنی با چندین قطره آب موجود در آن می تواند نور خورشید را متمرکز و سبب ایجاد آتش سوزی شود. 

در سال ۱۳۹۶ تعداد ۹۰ فقره آتش سوزی به میزان ۵۳۵ هکتار در سطح مراتع و جنگل‌های استان کهگیلویه و بویراحمد رخ داد. 

در سه ماهه تابستان سال ۹۷ نیز ۵۰ فقره آتش سوزی در وسعت ۳۵۵ هکتار از جنگل ها و مراتع این استان رخ داد. 

سال ۹۸ ، به میزان ۳۵۰ هکتار از جنگل ها و مراتع استان در آتش سوخت.

سال ۹۹ نیز آتش سوزی ها ادامه داشت به گونه ای که تنها در کوه خاییز بیش از ۲۰۰ هکتار از جنگل ها به تلی از خاکستر تبدیل شد.

استان کهگیلویه و بویراحمد حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار مساحت دارد که از این میزان یک میلیون و ۴۲۶ هزار و ۳۰۰ هکتار یعنی حدود ۹۰ درصد آن، اراضی ملی بوده که ۸۷۳ هزار و ۶۰۰ هکتار جنگل و ۵۵۲ هزار و ۷۰۰ هکتار آن را مرتع تشکیل می‌دهد و در واقع ۲۰ درصد جنگل‌های زاگرس در کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.

از ابتدای سال جاری تاکنون ۳۸ فقره آتش سوزی در عرصه های طبیعی این استان خاموش شده که برای اطفای حریق ۱۰ مورد آن از بالگرد کمک گرفته شده است.

امسال پنج آتش سوزی گسترده در جنگل ها و مراتع شهرستان کهگیلویه خاموش شد و جنگل های شهرستان های گچساران، بهمئی و بویراحمد هر کدام چهار بار شاهد آتش سوزی گسترده بودند.

در همین مدت در شهرستان چرام ۲ فقره و در شهرستان های لنده و باشت هر کدام یک آتش سوزی گسترده مهار شد.

 کارشناسان منابع طبیعی میزان خسارت آتش سوزی بر عرصه های طبیعی کهگیلویه و بویراحمد در سال جاری را ۲۵۰میلیارد ریال برآورد کرده اند.

استان کهگیلویه و بویراحمد که با حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومتر مربع دارای ۵۵۲ هزار هکتار مرتع و بیش از ۸۰۰ هزار هکتار جنگل، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.