۞ نکته آموزشی:
اغلب مردم با چنان عجله و شتابي به سوي داشتن يك زندگي خوب حركت مي كنند، كه از كنار آن رد مي‌شوند.
Tuesday, 28 June , 2022
امروز : سه شنبه, ۷ تیر , ۱۴۰۱ - 29 ذو القعدة 1443
شناسه خبر : 406753
  پرینت تاریخ انتشار : 20 خرداد 1401 - 9:27 |

حمله اسکندر به ایران دروغ است یا راست؟

تهران- یکی از شکایات جالبی که بین سال‌های ۱۳۷۴ تا ۱۳۷۶ طرح و به آن رسیدگی شد درباره حواشی مقاله ای بود که داستان حمله اسکندر مقدونی به ایران را از اساس باطل و دروغ می‌داند. آنچه در پی می‌آید خلاصه ای از دادگاه نهایی رسیدگی به این شکایت است.

حمله اسکندر به ایران دروغ است یا راست؟
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

در جلسه دادگاه، وزارت آموزش و پرورش شکایت خود از کاظم سلطانیه زنجانی مدیرمسوول مجله «در آستانه فردا» را به این ترتیب قرائت کرد: نشریه مذکور در شماره مورخ آبان ماه ۱۳۷۴، مقاله ای تحت عنوان «نادرستی در کتاب های درسی، خیانت به نسل های آینده» درج کرده که صرف نظر از صحت و سقم، مطلب سراپا توهین، هتاکی و هجو مسوولان آموزشی و تالیف کتب درسی وزارت آموزش و پرورش است… مطالب ارائه شده در کتاب درسی تعلیمات اجتماعی سال چهارم ابتدایی مطابق واقعیت های تاریخ است و ایرادات نویسنده مقاله مورد بحث، مورد توجه این شکایت نیست بلکه نویسنده در مقاله نیم صفحه ای خود به کرات از کلماتی مانند بی سواد، پرمدعا، ناشنوا، سنگین گوش، ابله، نادان، ناآگاه، حماقت، وقاهت، دشمن ایران و… در حق مسوولان آموزشی وزارت متبوع استفاده نموده است.

در ادامه دادگاه، مدیرمسوول نشریه «در آستانه فردا» در دفاع از خود گفت: افسانه دروغین اسکندر مقدونی و حمله او به ایران و آتش زدن تخت جمشید؛ از آن جا که یک مورد بسیار مهم تاریخی است و از طریق کتاب های درسی در سال های دبستان، دبیرستان و دانشگاه، به عنوان واقعیت های تاریخی به جوانان آموخته می شود پس اولین جایی که باید نسبت به آن حساسیت نشان دهد ، آموزش و پرورش است که طی سال ها ذهن ما را به این دروغ آلوده کرده است. یکی از دلایل من در جهت انتشار این نشریه، رفع این دروغ ها و حقارت های تاریخی است…همچنان ذهن اطفال را با این دروغ می آلایند و دست به شکایت از نشریه من هم می زنند. آن ها می توانستند پاسخی مکتوب جهت درج در نشریه ارائه کنند نه این که دست به شکایت بزنند…

نظر هیات منصفه

هیات منصفه اعلام کرد: صرف نظر از محتوای انتقادی مقاله که موضوع شکایت نیست، لکن از آن جا که انتقاد مستلزم استفاده از الفاظ اهانت آمیز نیست، هیات به اتفاق آرا متهم را مجرم می شناسد ولی با توجه به انگیزه و داعیه اش در نگارش مقاله انتقادی، وی را مستحق تخفیف می داند.

رای دادگاه

دادگاه هم با توجه به جمیع جهات، متهم را به پرداخت یک میلیون ریال جزای نقدی تعزیری بدل از شلاق در حق دولت جمهوری اسلامی محکوم می کند.

منبع:

عذرا فراهانی. اسناد و پرونده های مطبوعاتی ایران در دهه ۷۰. مرکز مطالعات و تحقیقات رسانه ها

برچسب ها
به اشتراک بگذارید
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.