۞ نکته آموزشی:
اغلب مردم با چنان عجله و شتابي به سوي داشتن يك زندگي خوب حركت مي كنند، كه از كنار آن رد مي‌شوند.
Thursday, 18 August , 2022
امروز : پنج شنبه, ۲۷ مرداد , ۱۴۰۱ - 21 محرم 1444
شناسه خبر : 408439
  پرینت تاریخ انتشار : 15 تیر 1401 - 9:24 |

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج: قوانین «دست و پاگیر» مشکل اصلی تولید و تجارت است

یاسوج- ایرنا- رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی یاسوج گفت: قوانین «دست و پاگیر» مشکلی اصلی تولید و تجارت است و تا رفع این مشکلات قانونی، پیشرفت چندانی نمی توان انتظار داشت.

رئیس اتاق بازرگانی یاسوج: قوانین «دست و پاگیر» مشکل اصلی تولید و تجارت است
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

به گزارش ایرنا جبار کیانی سه شنبه شب در نشست رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با فعالان اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج افزود: برخی قوانین که در دهه های گذشته برای استفاده عادلانه از منابع ملی تدوین شده بود هم اینک کارایی گذشته را ندارند و به مانعی برای توسعه استان تبدیل شده اند.

وی یکی از قوانین که به مانعی برای رونق کسب و کارها و تولید و تجارت تبدیل شده است را قوانین مربوط به صدور مجوز کسب و کار دانست و گفت: در هر جایی که یک واحد صنعتی یا معدنی باید مستقر شود مجوزهای سختگیرانه منابع طبیعی، امور آب، امور عشایر، محیط زیست و غیره لازم است که گذشتن از هر یک از این استعلام ها ماه ها طول می کشد و در بسیاری از موارد جلوی تولید را می گیرد.

کیانی بیان کرد: در واقع برای دریافت مجوز ساخت یک واحد صنعتی یک سال و نیم و عبور از ۵۰ تا ۷۰ مانع قانونی و بخشنامه ای لازم است.

وی عنوان کرد: برای حل چالش قوانین قدیمی و دست و پاگیر که از موانع عمده برای توسعه استان هایی مانند کهگیلویه و بویراحمد است نیاز به تصویب قوانین جدید و روزآمد و کارآمدن کردن آنها در مجلس شورای اسلامی است.

کیانی اظهار داشت: با وجود تلاش های ۴۰ ساله پس از انقلاب هنوز فاصله کهگیلویه و بویراحمد با توانایی ها و استعدادهای طبیعی آن بالاست و نیاز به برنامه ریزی های جدیدی وجود دارد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی یاسوج یکی از مشکلات توسعه استان را ضعف زیرساخت های استان در زمینه راهسازی عنوان کرد و گفت: این استان در زمینه بزرگراه، راه آهن و راه هوایی محروم است و تا حل این مشکل نمی توان به توسعه بلندمدت و پایدار امیدوار بود.

کیانی گفت: استان های محروم مانند کهگیلویه و بویراحمد که فاصله زیادی با سایر استانها و ظرفیت های خود دارند به قوانین ویژه ای مانند قوانین مربوط به مناطق آزاد و ویژه تجاری دارند که بتوانند مسیر را با سرعت بیشتری طی کنند.

وی بیان کرد: توسعه متوازن شکل نمی گیرد مگر  آنکه قوانین بالادستی و بودجه عمومی و سالانه تغییرات زیادی شکل نگیرد.

کیانی گفت: در صورت اصلاح این قوانین و استفاده کامل از ظرفیت های طبیعی شاهد نیازمندی بخش زیادی از مردم استان به کمک های نهادهای حمایتی نخواهیم بود.

وی افزود: در توسعه معادن نیز این استان با مشکلاتی روبرو است که هم در زمینه کشف و هم در زمینه بهره برداری از معادن غنی استان است که سبب شده در عمل ۸۰ درصد از منابع معدنی استان بدون استفاده رها شوند.

کیانی عنوان کرد: یکی از مشکلات عمده در حوزه معدن، قوانین مربوط به صدور مجوزها و معارضان محلی است که جلوی توسعه معادن را گرفته است.

وی گفت: تا نمایشگاه بین المللی ایجاد نشود تجارت خارجی در این استان رونق نمی گیرد که ایجاد این نمایشگاه نیز به قوانین مربوط به تملک اراضی ملی مربوط می شود.

کیانی یکی دیگر از چالش های توسعه استان را مشکلات بانکی و تسهیلات و نرخ بالای سود و جرایم بانکی و صندوق توسعه ملی عنوان کرد و خواستار حل قوانین مربوط به این حوزه شد.

وی یکی دیگر از مشکلات توسعه استان را اختیارات محدود مدیریتی عنوان کرد و گفت: تا قوانین مربوط به اختیارات مدیران اصلاح نشود و مدیریت چابک نشود امید چندانی به توسعه روزافزون نمی رود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معدن و کشاورزی یاسوج از رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی خواست که دغدغه های بخش خصوصی برای توسعه و بهبود قوانین مربوط به کسب و کارها و صنایع و تجارت مورد توجه مجلس قرار گیرد و گفت: در صورت اصلاح این قوانین، پیشرفت کشور نیز شتاب خواهد گرفت و تحریم ها بی تاثیر خواهند شد.

به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.