۞ نکته آموزشی:
اغلب مردم با چنان عجله و شتابي به سوي داشتن يك زندگي خوب حركت مي كنند، كه از كنار آن رد مي‌شوند.
Thursday, 11 August , 2022
امروز : پنج شنبه, ۲۰ مرداد , ۱۴۰۱ - 14 محرم 1444
شناسه خبر : 410132
  پرینت تاریخ انتشار : 05 مرداد 1401 - 4:42 |
معاون بهداشت علوم پزشکی اهواز عنوان کرد

لزوم مراقبت جدی مرزها در مقابل ورود سویه‌های کرونا / چرخش ۱۰ برابری ویروس در عراق نسبت به ایران

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با تاکید بر لزوم افزایش سرعت واکسیناسیون گفت: بهترین زمان تزریق واکسن وقتی است که چرخش ویروس در طبیعت کم باشد زیرا زمانی که چرخش ویروس در طبیعت زیاد باشد ممکن است یک فرد در دوره کمون بیماری باشد و یک هفته بعد از تزریق واکسن، علائم بیماری در وی ظهور پیدا کند و بیماری را به حساب واکسن بگذارد.
لزوم مراقبت جدی مرزها در مقابل ورود سویه‌های کرونا / چرخش ۱۰ برابری ویروس در عراق نسبت به ایران
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

دکتر سید محمد علوی در نشست ستاد استانی مدیریت کرونا در خوزستان که در استانداری خوزستان برگزار شد، با اشاره به آغاز موج جدید بیماری در دنیا اظهار کرد: عموما این موج از کشورهای با تکنولوژی بالا و امکانات زیاد اما بدون نظم و انضباط آغاز شده است؛ در مسابقات والیبال در اوزاکای ژاپن فاصله اجتماعی رعایت شد و همه از ماسک استفاده کردند اما این مسابقات در اروپا در فضای شلوغ و نزدیکی افراد به هم و بدون ماسک برگزار شد بنابراین مشخص است که در اروپا بیماری چنین وضعیتی پیدا می‌کند. در این مملکت نیز بی‌نظمی جزو صفات بارز است.

وی افزود: مساله این است که آیا مسئولان به این باور رسیده‌اند که ماسک و واکسیناسیون نقش موثری در پیشگیری از ابتلا به بیماری دارد؟ به نظر می‌رسد اکثر متولیان امر، ماسک را قبول ندارد و در جلسات، بدون ماسک حضور پیدا می کنند. در ویدیویی که در فضای مجازی منتشر شده در اتاق یکی از مسئولان تراز اول وزارت بهداشت ۱۰ نفر حضور داشتند که حتی یک نفر از این افراد ماسک استفاده نکرده بود بنابراین نخست باید به این باور برسیم که برای پیشگیری، ماسک مهم‌تر از واکسن است و در جلوگیری از ابتلا به ویروس‌ها بسیار موثر است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به ویژگی زیرواریانت‌های جدید کرونا گفت: سرعت انتقال BA۴ و BA۵ تاکنون بی‌سابقه بوده است؛ سرعت انتقال این سویه‌ها در حد سرخک بالا است و یک مبتلا به این سویه‌ها می‌تواند ۱۸ تا ۱۹ نفر را درگیر کند.

علوی بیان کرد: علائم بالینی این سویه‌ها نیز متفاوت است و تب، سر درد، درد عضلانی و کمر درد علائم بارز این سویه‌ها هستند.

رئیس مرکز بهداشت خوزستان گفت: لانگ کووید – ۱۹ (کووید طول‌کشیده) نیز نوع جدیدی از این بیماری است به این معنی که وقتی کسی مبتلا می‌شود، بیماری به راحتی دست از سرش برنمی‌دارد و ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها بعد نیز فرد از علائم بیماری رها نشود.

وی افزود: برخی می‌گویند که کرونا در حد یک سرماخوردگی ساده است بنابراین نیازی به تزریق واکسن یا استفاده از ماسک نیست در حالی که یک سری علائم کرونا در مبتلایان می‌مانند و تا آخر فرد را رها نمی‌کنند.

علوی بیان کرد: تب طول کشیده، ضعفی که دست از سرشان برنمی‌دارد، اختلالات گوارشی، اختلالات نورولوژی، بی‌خوابی وحشتناک، معده درد، اسهال مزمن، اختلالات قاعدگی و یک سری علائم عجیب و غریب دیگر در پدیده لانگ کووید – ۱۹ یا شرایط بعد از کووید – ۱۹ رخ می‌دهد و ۱۰ درصد از مبتلایان دچار این حالت می‌شوند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز تصریح کرد: بنابراین افرادی که شانه بالا می‌اندازند و می‌گویند چه عیبی دارد به کرونا مبتلا شویم زیرا در حد سرماخوردگی است، باید بدانند که این بیماری عوارضی دارد و ممکن است بعدها علم ثابت کند که ریشه بسیاری از بیماری‌های لاعلاج در کووید – ۱۹ است.

وی افزود: مشاهده شده که این افراد ممکن است دارای عفونت شدید یا خفیف یا حتی بدون علامت باشند اما مسلما همه افرادی که دچار حالت کووید طولانی مدت می‌شوند واکسن تزریق نکرده‌اند بنابراین در واکسن نزده‌ها علاوه بر ابتلا و مرگ و میر بالا، احتمال بروز پدیده لانگ کووید – ۱۹نیز  مطرح است.

علوی با اشاره به شدت آلودگی در همسایگان ایران تصریح کرد: ایران با افغانستان، پاکستان، عراق، ترکیه و آذربایجان همسایه است و در این کشورها بیماری‌هایی وجود دارد که با توجه به تردد مردم این کشورها از ایران، ما را در معرض این بیماری‌ها قرار می‌دهند.

وی بیان کرد: سال‌ها است در ایران سرخک ریشه‌کن شده است اما در افغانستان موارد متعددی از سرخک، سل مقاوم به درمان، التور و بیماری‌های دیگر وجود دارد. در موج جدید کرونا نیز کشور عراق از نظر ابتلا و فراوانی بعد از کشور انگلیس قرار دارد؛ در یکی دو هفته اخیر چرخش ویروس در عراق ۱۰ برابر بیشتر از ایران است که با تردد زائران در این کشور، بیماری را با خود به ایران می‌آورند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: احتمال وجود BA۴ و BA۵ در کشور عراق بسیار زیاد است بنابراین یکی از خطرات عمده ورود این سویه‌ها از طریق مرزها است که باید مرزها شدیدا کنترل شوند. قرارگاهی در این خصوص تشکیل شده است و در حال آماده‌سازی خود برای اربعین هستند اما در واقعیت با توجه به افزایش ترددها، از سه هفته پیش سفرهای اربعین را داشته‌ایم.

وی با اشاره مسائل بهداشتی در مرزها گفت: مساله پساب‌ها، پسماندها، نذورات و بهداشت آب و یخ در مرزها برخی از مواردی هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند. باید هر چه سریعتر برای آماده‌سازی مرزها اقدام شود زیرا کمی دیر شده است.

علوی با اشاره به روند واکسیناسیون کرونا در خوزستان گفت: واکسیناسیون در خوزستان بسیار لاک‌پشتی است؛ در روز گذشته ۲۰۰ تا ۳۰۰ دوز واکسن برای نوبت اول، ۲۸۰ تا ۳۰۰ دوز واکسن برای نوبت دوم، ۷۰۰ تا ۸۰۰ دوز برای نوبت سوم و حدود ۳ هزار دوز برای نوبت چهارم تزریق شده است که مجموع واکسن‌های تزریق شده در این مدت به ۵ هزار دوز نمی‌رسد این در حالی است که در خوزستان تا ۷۵ هزار دوز واکسن در یک روز تزریق شده است.

وی با اشاره به وجود شرایط مناسب برای واکسیناسیون و موجودی خوب واکسن بیان کرد:  متاسفانه مراجعه‌کنندگان کم هستند؛ باید سریعا برای ترغیب مردم به واکسیناسیون اقدام شود و در صورت نیاز به صورت اکتیو واکسیناسیون را انجام دهیم. اما آیا اراده‌ای برای تزریق واکسن یا استفاده از ماسک وجود دارد؟ بسیاری به ماسک اعتقادی ندارند در حالی که ماسک و واکسن لازم و ملزوم یکدیگر هستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: بارها گفته‌ام واکسن ایمنی مطلق نمی‌دهد زیرا تزریق تعداد دوزها، مدت زمان بین تزریق هر نوبت و موارد دیگری در اثرگذاری واکسیناسیون مهم هستند. بهترین زمان تزریق واکسن وقتی است که چرخش ویروس در طبیعت کم باشد زیرا زمانی که چرخش ویروس در طبیعت زیاد باشد ممکن است یک فرد در دوره کمون بیماری باشد و یک هفته بعد از تزریق واکسن، علائم بیماری در وی ظهور پیدا کند و بیماری را به حساب واکسن بگذارد.

وی افزود: کسی که واکسن دریافت می‌کند نباید بیمار باشد و مشکوک به بیماری یا در دوره کمون نیز نباشد. اگر کسی در معرض فرد آلوده باشد نیز باید مدتی صبر کند و بعد واکسن دریافت کند.

علوی گفت: بررسی چند طغیان نشان می‌دهد همه موارد ابتلا در مراسم عروسی رخ داده است به طور مثال صددرصد شرکت کنندگان در یک مراسم عروسی به کرونا مبتلا شده‌اند بنابراین باید تصمیمی در مورد سالن‌های عروسی گرفته شود.

وی بیان کرد: با توجه به سرایت بالای سویه‌های جدید، تجمعات می‌توانند نقطه آغازین انتشار بیشتر بیماری باشند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه با اقدامات انجام شده خوزستان تاکنون شش موج را تجربه کرده است، گفت: این توانایی در خوزستان وجود دارد که این موج را کنترل کنیم اما باید اراده قوی در این زمینه داشته باشیم.

 

منبع: ایرنا

به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.