۞ نکته آموزشی:
اغلب مردم با چنان عجله و شتابي به سوي داشتن يك زندگي خوب حركت مي كنند، كه از كنار آن رد مي‌شوند.
Sunday, 14 August , 2022
امروز : یکشنبه, ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱ - 17 محرم 1444
شناسه خبر : 410470
  پرینت تاریخ انتشار : 10 مرداد 1401 - 4:13 |

ضرورت تسریع در پیاده‌سازی طرح جامع معادن کشور

پایگاه خبری معدن نیوز -عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: حوزه معدن از اکتشاف تا استخراج، نیازمند ابزار و ماشین‌آلات است و با توجه به حجم معادن، نوسازی این ناوگان باید در دستور کار قرار بگیرد.

ضرورت تسریع در پیاده‌سازی طرح جامع معادن کشور
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

 سید‌ البرز حسینی، با اشاره به چالش‌های موجود در حوزه ماشین‌آلات سنگین و مشکلات بخش معدن، عنوان کرد: معادن کشور سال‌هاست به صورت سنتی و با قوانین جاری اداره می‌شود. ماشین‌آلات از مهم‌ترین ابزار بخش معدن هستند و در پروژه‌های عمرانی به ویژه راه‌سازی کاربرد عمده‌ای دارند.

وی افزود: حوزه معدن از اکتشاف تا استخراج، نیازمند ابزار و ماشین‌آلات است و با توجه به حجم معادن، نوسازی این ناوگان از ملزومات کشور است.

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه ابزار‌آلات معدنی اگر به‌ روزرسانی نشود، کارایی خود را از دست می‌دهد، بیان کرد: در داخل کشور شرایط و دانش فنی تولید این ماشین‌آلات وجود دارد. در ساختار دانشگاهی از غنای فنی در این زمینه برخوردار هستیم و ساختار کارخانجات برای تولید ماشین‌آلات سنگین در کشور فراهم است که شرکت هپکو از نمونه‌های بارز این توانمندی به شمار می‌آید.

حسنی تصریح کرد: شرایط اقتصادی و نحوه نگاه مسئولان به حوزه کار سبب شده است که در این زمینه به شدت مشکل داشته باشیم و نبود توجه به ظرفیت‌های داخلی، کشور را به لحاظ ماشین‌آلات معدنی و سنگین به خارج وابسته کرده است.

وی با تاکید بر اینکه به دلیل نگاه اشتباه مسئولان طی سال‌های متمادی، واردکننده تجهیزات و ماشین‌آلات معدنی در تمام زمینه‌ها بوده‌ایم، مطرح کرد: مشکلات تولید و ممنوعیت ورود ماشین‌آلات با برند خوب، سبب شد مجلس قوانین سالانه‌ای را تصویب کند تا دولت مجوز ورود این ماشین‌آلات را به صورت محدود بدهد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه معاونت معدن وزارت صمت هم قوانینی را برای شرکت‌ها و معادن زیرمجموعه‌ خود گذاشت که نسبت به حجم معادن و میزان استخراج، برای دریافت تسهیلات اقدام کنند، تصریح کرد: معتقد هستیم این نگاه، مشکلات موجود را حل نمی‌کند و باید طرح جامع معادن هر چه زودتر به نتیجه برسد.

حسینی با تاکید بر اینکه تقویت بخش خصوصی برای ورود به حوزه تجهیزات معدنی، بسیار حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: باید قوانین شفافی در حوزه ورود ماشین‌آلات سنگین داشته باشیم.

وی اضافه کرد: امسال، ظرفیت‌هایی را در قانون بودجه قرار دادیم که نزدیک به چهار هزار و ۵۰۰ دستگاه ماشین‌آلات در این حوزه وارد شود. وزارت صمت هم موظف است در این رابطه تسهیل‌گری کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اکنون تکلیف برعهده وزارت صمت است تا شرایط را ایجاد و از قانون یک ساله برای وارد کردن بیشترین حجم ماشین‌آلات معدنی استفاده کند، گفت: کشورهای هدف و شرکت‌های درگیر در این زمینه مهم هستند.

حسینی با تاکید بر اینکه متاسفانه شرکت‌هایی که توان ارتباطی برای واردات ماشین‌آلات معدنی و نقل و انتقال آن‌ها دارند، محدود هستند، اذعان کرد: باید بتوانیم از تجربه سال‌های تحریم استفاده کنیم.

وی افزود: باید قانون مجلس برای واردات ماشین‌آلات معدنی به هر نحوی اجرا شود. بدین منظور می‌توان از کشورهای هم‌جوار و دوست استفاده کرد و معتقد هستیم اقلیم کردستان و عراق، بستر مناسبی برای واردات این ماشین‌آلات هستند.

نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: این مسئله بسیار مهم است و وزارت صمت باید برای اجرای آن فرصت ایجاد کند. همچنین کمیسیون صنایع مجلس هم باید پیگیر موضوع باشد.

حسینی تاکید کرد: باید اهمیت مسئله معادن در کشور احصا شود. نقش نظارت مجلس هم در این موضوع بارز است و باید با نگاه مطالبه‌گری به این مسئله ورود کند.

برچسب ها
به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.