روشی نوین برای کاهش هزینه‌های اکتشافی معدن

عادل شیرازی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح پسا دکتری «بررسی های اکتشافی پیشرفته تلفیقی» گفت: کاهش هزینه های اکتشافی با استفاده از داده های پیشین و ارایه الگوریتم پیشرفته تلفیقی برای بالا بردن دقت اکتشاف مناطق فلزی از اهداف پیگیری این طرح به شمار می‌رود.

وی افزود: این طرح هزینه های اکتشافی را به طور چشمگیر کاهش داد و بسیاری از روش‌های سنتی را با استفاده از هوش مصنوعی به روز رسانی کرد. همچنین الگوریتم جدیدی را برای اکتشاف پتانسیل های معدنی ارایه کرد که قابل تعمیم به سایر نقاط در سراسر دنیا است. علاوه براین، نرم افزاری نیز از این طرح در زمینه ژئوفیزیک ارایه و مقاله آن نیز منتشر شد.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر درباره روش کار خود گفت: اجرای این طرح عملا می تواند ٨٠ درصد هزینه های اکتشافی در مقیاس بزرگ را کاهش و همچنین دقت را به طور چشمگیری افزایش دهد.

وی با بیان اینکه این طرح در قالب طرح پسادکتری انجام گرفته است، گفت: این طرح علاوه بر اکتشاف صحیح و کاهش هزینه ها می تواند به تعریف پایان نامه های متعدد روی مناطق مختلف، تولید مقاله و خروجی علمی بیشتر منجر شود.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: در ادامه، این الگوریتم می‌تواند در مناطق مختلف آزمایش شود و با تغییرات مختلف بهبود یابد.  

وی درخصوص ویژگی های طرح اظهار داشت: افزایش دقت اکتشافی، به روزرسانی روش ها با هوش مصنوعی، ایجاد الگوریتم پیشرفته برای اکتشافات معدنی از جمله ویژگی های این طرح به شمار می رود.

به گفته شیرازی، به صورت قطعی نمی‌توان گفت نمونه خارجی این طرح وجود دارد، اما می‌توان اذعان کرد که پیش از اجرای این پروژه چنین طرحی پیاده سازی نشده است.

دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر دربار مزیت های رقابتی طرح گفت: با توجه به برداشت داده های مورد نیاز این الگوریتم در سال‌های اخیر، بدون نیاز به صرف بودجه های هنگفت می‌توان به اکتشافات معدنی با دقت بیشتر از قبل و بهینه شده دست یافت.

وی تاکید کرد: از نتایج این طرح می توان در اکتشاف ذخایر معدنی فلزی و غیره فلزی و همچنین شناسایی مناطق مستعد معدنی بهره برد. خروجی های پژوهشی این طرح عبارت اند از ۶ مقاله isi، هفت مقاله معتبر بین المللی، یک مقاله کنفرانسی بین المللی و دو مقاله کنفرانسی داخلی. همچنین انتشار کتابی به زبان انگلیسی تحت عنوان ” Advanced Integrated Methods in Mineral Exploration: Applied Geochemistry, Geophysics and Remote Sensing ” که علاوه بر زبان انگلیسی توسط انتشارات های اروپایی به ۶ زبان آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، ایتالیایی، پرتغالی و روسی ترجمه و منتشر شده است.

در طی انجام این طرح پژوهشی، عادل شیرازی موفق به کسب عنوان دکتری برتر کشوری در رشته مهندسی معدن گرایش اکتشاف مواد معدنی از انجمن زمین‌شناسی اقتصادی ایران شد.

پروفسور اردشیر هزارخانی استاد تمام دانشگاه صنعتی امیرکبیر مسئول نظارت طرح و عارف شیرازی دانشجوی دکترای مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر همکار این طرح بوده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.