۞ نکته آموزشی:
اغلب مردم با چنان عجله و شتابي به سوي داشتن يك زندگي خوب حركت مي كنند، كه از كنار آن رد مي‌شوند.
Tuesday, 4 October , 2022
امروز : سه شنبه, ۱۲ مهر , ۱۴۰۱ - 9 ربيع أول 1444
شناسه خبر : 413264
  پرینت تاریخ انتشار : 29 شهریور 1401 - 13:41 |
سرپرست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری:

برنامه‌ریزی برای کاشت یک میلیارد نهال در کشور تا ۴ سال آینده

سرپرست سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با بیان اینکه بخشی از کاشت نهال در کشور باید با محوریت تامین نیاز صنایع چوب باشد، گفت: باید برای تولید یک میلیارد اصله نهال در مدت چهار سال در کشور برنامه‌ریزی شود.
برنامه‌ریزی برای کاشت یک میلیارد نهال در کشور تا ۴ سال آینده
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

عباسعلی نوبخت در بازدید از طرح زراعت چوب در روستای دب‌حردان در شهرستان اهواز، اظهار داشت: امسال به دستور رییس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی باید برنامه‌ریزی برای تولید نهال در کشور به طوری باشد که بتوانیم در سال‌های ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۵ ، یک میلیارد اصله نهال تولید کنیم بدین ترتیب نیاز است که سالانه ۲۵۰ میلیون اصله نهال تولید شود.

وی افزود: کشور ما همچون کشورهای همسایه در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد و کشورهای همسایه مثل پاکستان، عربستان، ترکیه و افغانستان تولید نهال را آغاز کردند بنابراین می‌طلبد که ما نیز برای نیاز کشور و افزایش و توسعه پوشش گیاهی نهال‌های مورد نیاز کشور را تولید کنیم.

نوبخت نیاز سالانه صنایع چوب کشور را حدود ۵.۵ تا ۶ میلیون مترمکعب عنوان کرد و گفت: تاکنون ۲۲۰ هزار هکتار عرصه زراعت چوب در کشور انجام شده و نهال‌هایی که قرار است تولید شود باید با محوریت تامین نیاز صنایع چوب در کشور برنامه‌ریزی شود.

وی با اشاره به بازدید امروز خود از طرح زراعت چوب در اهواز، اضافه کرد: اکالیپتوس‌هایی که پارسال کاشته شده در شرایط مطلوبی است و طی صحبت با مدیر استان قرار است برای سال آینده حداقل پنج هزار هکتار و حداکثر تا جایی که مطالعات طبیعت اجازه دهد، در خوزستان افزایش زراعت چوب داشته باشیم.

نوبخت اظهار داشت: با توجه به اینکه رودخانه کارون از نظر دبی وضعیت بسیار مناسبی دارد، امیدواریم با استفاده از این آب و عرصه‌هایی که بلامصرف است، با مدیریت درست و با مطالعات کارشناسی نیازهای بخش کشاورزی کشور را رفع کنیم.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت افراد توانمند در کشور، افزود: هر مجری طرح که بتواند مردم را مشارکت دهد و آرامش و امنیت را در سفره مردم بوجود بیاورد مطمئن باشید دولت کمک می‌کند.

بر اساس این گزارش، دب حردان جنگل و روستایی واقع در ۱۵ کیلومتری جنوب‌غربی اهواز است. طرح زراعت چوب در این منطقه با همکاری شرکت نوین چوب از سال ۱۳۹۶ آغاز شده و به بهره‌برداری رسیده که جزو طرح‌های الگو در کشور است.

 

منبع: ایرنا

به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.