۞ نکته آموزشی:
اغلب مردم با چنان عجله و شتابي به سوي داشتن يك زندگي خوب حركت مي كنند، كه از كنار آن رد مي‌شوند.
Monday, 28 November , 2022
امروز : دوشنبه, ۷ آذر , ۱۴۰۱ - 5 جماد أول 1444
شناسه خبر : 416150
  پرینت تاریخ انتشار : 25 آبان 1401 - 1:03 |

دو راهکار یک عضو کمیسیون عمران برای حل مشکل مسکن

یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: مادامی که دست سوداگران از بازار مسکن با اجرای قانون اخذ مالیات از خانه های خالی کوتاه نشود حتی ساخت مسکن نیز نمی تواند در ساماندهی بازار مسکن موثر واقع شود.
دو راهکار یک عضو کمیسیون عمران برای حل مشکل مسکن
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

مجتبی یوسفی درباره روند اجرای قانون اخذ مالیات از خانه های خالی، بیان کرد: برای ساماندهی مشکل مسکن که امروز حتی مردم برای رهن و اجاره مسکن نیز دچار مشکل هستند تنها دو راه حل روی میز قرار دارد؛ راهکار بلند مدت، حمایت از ساخت مسکن و پرکردن فاصله زیاد بین عرضه و تقاضای مسکن در بازار است. بر اساس سرشماری سال ۹۵، حدود ۶/۵ میلیون خانوار مستاجر داریم که قطعا این آمار در این مقطع به حدود ۸ الی ۹ میلیون خانوار افزایش پیدا کرده است. این آمار نشان می دهد که راهکار بلندمدت برای ساماندهی بازار، ساخت مسکن است که مجلس در قانون جهش تولید مسکن سازو کار آن را پیش‌بینی کرده است.

راه کوتاه مدت برای ساماندهی بازار مسکن کوتاه کردن دست سوداگران است

این عضو کمیسیون عمران در ادامه اظهار کرد: اما راهکار کوتاه مدت برای ساماندهی بازار مسکن، استفاده از ظرفیت پایه های مالیاتی برای خروج سوداگران از بازار مسکن است. اگر این اتفاق رخ ندهد همه حرف ها برای ساماندهی این بازار شعار است. اگر برنامه بلند مدت یعنی ساخت مسکن نیز اجرایی شود اما سوداگران از حوزه مسکن خارج نشوند بازهم مشکل در این بازار پابرجا خواهد بود.

نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: اخذ مالیات از خانه های خالی باید از سال ۹۴ اجرایی می شد اما چون دولت قبل اعتقادی به این موضوع نداشت، قانون بر زمین ماند. انتظار می رود در این دولت قانون اخذ مالیات از خانه های خالی با جدیت اجرایی شود. باید شبکه های اطلاعاتی ما یعنی سیستم ثبت احوال، ثبت اسناد و شهرداری ها به صورت برخط اطلاعات را در سامانه مورد نظر ثبت کنند تا مالیات از خانه های خالی یا مالیات از معاملات مکرر محاسبه و اخذ شود.

آهنگ حرکت دولت به سمت حل مشکلات است اما…

یوسفی در پایان تاکید کرد: این مالیات برای سازندگان یا مردم عادی که خانه خریداری می کنند نیست بلکه جریمه ای برای سوداگران در حوزه مسکن به شمار می رود. در عین اینکه از رئیس جمهور برای تشکیل جلسات شورای عالی مسکن تشکر می کنیم اما در اجرای قانون اخذ مالیات از خانه های خالی برای جلوگیری از سوداگری در بازار مسکن و پرداخت تسهیلات برای ساخت مسکن دولت عملکرد ضعیفی داشته است. آهنگ حرکت دولت به سمت حل مشکلات است اما در ساماندهی بازار مسکن عملکرد ضعیف است.

 

 

 

منبع: ایسنا

به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.