۞ نکته آموزشی:
اغلب مردم با چنان عجله و شتابي به سوي داشتن يك زندگي خوب حركت مي كنند، كه از كنار آن رد مي‌شوند.
Saturday, 3 December , 2022
امروز : شنبه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۱ - 10 جماد أول 1444
شناسه خبر : 416188
  پرینت تاریخ انتشار : 25 آبان 1401 - 4:12 |
بررسی اجرای طرح دارویاری و علت کمبود دارو

خاتمی: تدبیر عرضه و تقاضای دارو از کنترل خارج شده است

نایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که امروز شاهد هستیم چرخه مدیریت اقدام، طراحی و اجرای طرح دارویاری از کنترل خارج شده و مردم در تهیه داروهای معمول و پرمصرف نیز با مشکل مواجه شده اند.
خاتمی: تدبیر عرضه و تقاضای دارو از کنترل خارج شده است
زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

سیدمرتضی خاتمی در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارش کمیسیون بهداشت پیرامون اجرای طرح دارویار و علت کمبود دارو گفت: تنظیم بازار دارو از مهم‌ترین وظایف تولیت نظام سلامت به شمار می‌رود. طرح دارویاری در ۲۳ تیرماه با محوریت جابه‌جایی یارانه از ابتدای زنجیره به انتهای زنجیره دارو اجرایی شد. تامین نقدینگی و نظارت بر زنجیره تولید، توزیع و مراقبت از واردات به موقع و به طور کلی توجه به عرضه و تقاضا در اجرای این طرح حائز اهمیت بود. تکمیل پوشش بیمه‌ای جامعه و قیمت‌گذاری مناسب از مهم‌ترین محورهایی بود که در اجرای این طرح باید مورد توجه قرار می‌گرفت.

نماینده ماهنشان در ادامه اظهار کرد: اما در ابتدا با کمبود نقدینگی مواجه شده و سپس بلاتکلیفی برخی از بخش‌ها ورود و ظهور کرد و سپس نوسانات نرخ ارز به میان آمد. چرخه مدیریت اقدام، طراحی و اجرای این طرح از مسیر خود خارج شده و حتی برخی از نهادها در اجرای طرح دارویاری همکاری ندارند. عدم تولید شرکت‌های دارویی و عدم کاهش واردات مواد اولیه امروز نه تنها داروهای وارداتی کم مصرف را از دسترس خارج کرده است بلکه داروهای معمولی پرمصرف نیز دچار کمبود شده است. وزارت بهداشت مسئول وضعیت کنونی است و باید در این حوزه پاسخ‌گو باشد. امیدواریم تولیت نظام دارو با مدیریت به موقع دارو را در اختیار مردم قرار دهد.

 

 

منبع: ایسنا

به اشتراک بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.