Monday, 30 January , 2023
امروز : دوشنبه, ۱۰ بهمن , ۱۴۰۱ - 9 رجب 1444
شناسه خبر : 419663
  پرینت

جای جوش صورت درمان سختی دارد

زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

امیرهوشنگ احسانی، در گفتگو با رادیو سلامت با بیان اینکه آکنه یا جوش، پروسه‌ای است که در دوران بلوغ در افرادی که زمینه‌ی آن را دارند، ممکن است ایجاد می‌شود، افزود: بنابراین همه افراد دچار آکنه نمی‌شوند و برای ایجاد آکنه چند فاکتور لازم است. چربی و التهاب پوست، افزایش میکروب‌های سطح پوست باعث ایجاد جوش ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: ممکن است فردی پوست خشک داشته باشد؛ ولی جوش هم بزند. به هر حال، این جوش زدن، ممکن است خود به خود خوب شود، اما در بعضی افراد تا سنین بالاتر ادامه پیدا می‌کند. از این رو، قابل پیش بینی نیست، جوش، تا چه زمانی طول می‌کشد تا رفع شود.

این متخصص پوست و مو با بیان اینکه جوش فقط برای سن بلوغ نیست و ممکن است خود به خود درمان نشود، ادامه داد: نکته مهم این است که، فردی که آکنه دارد باید بیشتر مراقب باشد، تا جای آکنه‌ها نماند؛ بنابراین درمان زودتر جوش‌ها احتمال جا گذاشتن جوش‌ها را کمتر می‌کند. جای جوش، به راحتی بهتر نمی‌شود و درمان سختی دارد؛ پس قبل از جا ماندن آنها، باید به جوش‌ها باید رسیدگی شود. البته در بعضی از پوست‌ها، جای جوش‌ها بدون دست کاری هم باقی می‌ماند که این خاصیت پوست است.

احسانی درباره احتمال خارش و درد آکنه، بیان کرد: ممکن است جوش‌ها آن قدر التهابی چرکی باشند که دردناک شوند و خارش داشته باشند جوش‌های کیستی بیشتر دردناک می‌شوند. این را نیز بگویم که آکنه جنسیت ندارد بدین معنا که در مردان و زنان تفاوتی ندارد. شیوع آکنه در هر دو گروه، برابر است، اما آکنه‌های شدید در آقایان بیشتر است.

وی درباره تأثیر درمان‌های خانگی در درمان آکنه افزود: بعضی افراد درمان‌های خانگی برایشان تأثیرگذار بوده است؛ ولی همیشه این طور نیست. مصرف میوه، سبزی و غذا‌های دریایی جوش را کم می‌کند. استرس، جوش را بیشتر می‌کند و شیر، جوش زاست. شیر، را افرادی که آکنه دارند باید کمتر مصرف کنند. از مواد و کرم‌های چرب و لوازم آرایش کم‌تر باید استفاده کرد؛ زیرا با مصرف آنها، منافذ پوست فردی که آکنه دارد، بسته می‌شود و جوش‌ها با لوازم آرایش بیشتر می‌شود. شستشوی زیاد کمک دهنده نیست و باید به اندازه و ولرم پوست را شست. همچنین، ضدآفتاب و محصولات برای افرادی که پوست چرب و آکنه‌ای دارند، باید فاقد چربی باشد.

این متخصص پوست و مو در پاسخ به این پرسش که آیا جوش صورت مسری و واگیردار است، گفت: باکتری روی پوست همه افراد وجود دارد و منتقل نمی‌شود. به هیچ وجه، واگیر دار و مسری نیست؛ اما می‌تواند جوش زدن ژنتیکی باشد. بدین معنا که زیاد چرب بودن پوست، به ژنتیک هم بستگی دارد؛ همچنین بیشترین ناحیه برای آکنه ناحیه صورت، سینه، گردن و پشت کمر و به ندرت روی دست‌ها است؛ البته جوش‌هایی که در ناحیه‌های دیگر مثل ران یا باسن زده می‌شود آکنه نیستند و شرایط و عامل میکروبی متفاوت است.

احسانی در پایان اظهار داشت: ضرورتاً پوست چرب، جوش دار نیست، اما ۹۰ درصد از افرادی که جوش می‌زنند پوست چربی دارند و ١٠ درصد پوست خشک دارند. وی‌ترین داروی آکنه و جوش است باید با احتیاط مصرف شود و تحت دکتر مصرف شود و منع مصرف در زنان باردار دارد.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.