وزیر علوم: شاخص‌های حکمرانی علمی را مد نظر قرار دادیم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: تمام تلاش خود را کردیم که شاخص‌های حکمرانی علمی را مورد نظر قرار دهیم، چون در وزارتخانه‌ای مدیریت می‌کنیم که مبنای آن دانایی، علم، تحقیق و پژوهش است.

به گزارش ایسنا، محمد علی زلفی گل در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس در پاسخ به سوال محمدحسین فرهنگی نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو مبنی بر اینکه «علت عدم توجه به توسعه و حمایـت از آموزش‌های کاربردی مهـارتی مرتبط با مشاغل موجود در کشور و بی توجهی به تصویب رشته های مـورد نیاز و عدم رسمیت دادن به آنها چیست؟» و «برنامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برای اصلاح فرآینـد و تجدیـدنظر در اجرای شیوه ها و روشهای کنونی که باعث افـت علمـی دانشـگاهها و مراکز آموزش عالی و عدم همسوئی آنها با سیاستهای دولت محترم شده است، چیست؟» گفت: سخت اعتقاد داریم که املای نا نوشته غلط ندارد؛ ده‌ها و صدها تصمیم گرفته می‌شود و بدیهی است که برخی از آنها کارایی و اثربخشی لازم را نداشته باشد. در این مدت تمام تلاش خود را کردیم که شاخص‌های حکمرانی علمی را مورد نظر قرار دهیم. چون در وزارتخانه‌ای مدیریت می‌کنیم که مبنای آن دانایی، علم و تحقیق و پژوهش است.

وی افزود: بعد از ۲ سال و نیم آموزش مجازی و تعطیلی دانشگاهها بصورت حضوری، بازگشایی دانشگاه‌ها در طی این مدت که با محدودیت‌هایی مواجه بود و بسیاری از خوابگاه های خودگردان تعطیل شده بود و بودجه دانشگاه‌ها به دلیل نبودن بودجه غذا، خوابگاه و ایاب و ذهاب درصد رشد لازم را نداشت، دولت مردمی این جسارت را به خرج داد که بازگشایی دانشگاه‌ها را به لطف خدا آغاز کردیم.

وزیر علوم اظهار کرد: در بدو پذیرش مسئولیت در وزارت علوم، کمیته انتصابات را که ۹ نفر بودند با حضور  دو وزیر سابق و معاونان وزیر برای انتخابات روسای موسسات آموزش عالی شکل دادیم و از عقل جمعی استفاده کردیم؛ اگرچه امکان دارد که در بین انتخابات بهترینها انتخاب نشده باشند اما تمام تلاش خود را کردم که انسان‌های انقلابی، عالم و با تجربه انتخاب کنیم.

زلفی گل ادامه داد: طبق قولی که به مجلس و مردم داده بودیم، اولین اقدام ما تاسیس معاونت فناوری و نوآوری وزارت‌خانه بود که خوشبختانه با نام گذاری سال جدید همزمان شد. تاسیس صندوق علوم، تحقیقات و فناوری اقدام دیگری بود که نمایندگان مجلس در قانون بودجه ۱۴۰۱، ۴۰ درصد از بودجه پژوهشی شرکتهای دولتی را به این صندوق واریز کردید.

وی در ادامه گفت: مهارت محور کردن آموزش، عزمی فرابخشی می‌خواهد و ما نیاز به قانونی داریم که برای همه وزارتخانه‌ها، دستگاه‌های اجرایی و صنایع خصوصی، سیستمی تشویقی در نظر بگیرند که دانشجویان عزیز را برای کارورزی بپذیرند و امکانات لازم را در اختیار آنها قرار دهند.

وزیر علوم به ارایه گزارشی درباره اقدامات انجام شده از سوی وزارت علوم در زمینه حمایت از آموزش‌های مهارتی محور پرداخت و گفت: در طی این مدت ما ۲۹ پروژه عمرانی در دانشگاه فنی و حرفه‌ای را تکمیل کردیم و حدود ۲۹ هزار ظرفیت دانشجویی مهارت محور را افزایش دادیم.

ادامه دارد…