هوشمندسازی، چاره رفع ترافیک و آلودگی هوا است

شهردار تهران گفت: با هوشمندسازی و فناوری بایدتعداد سفرها را کم و حداقل جابجایی را داشته باشیم تا مشکل هوا حل شود.

به گزارش ایسنا علیرضا زاکانی در نشست نخبگان منطقه ۲۲ با گرامیداشت یوم الله نهم دی، روز بصیرت گفت: پیام انقلاب چهار مفهوم آزادی، عدالت، معنویت و پیشرفت است که اگر محقق شود کشور به گلستان تبدیل می‌شود و ما نیز باید با حضور مردم، اهداف انقلاب را دنبال کنیم. حاصل کار باید امکان رشد و تعالی انسان‌ها و برخورداری جامعه از آسایش و آرامش را فراهم کند چراکه چنین جامعه‌ای امکان ظهور و بروز استعدادها و ظرفیت‌ها و تشدید تحقق اهداف را فراهم می کند. 

شهردار تهران با بیان اینکه در کنار ویژگی‌ها و توانمندی‌ها عیوبی داریم که بدون اینکه پروایی از گفتن آنها داشته باشیم، باید آن‌ها را با کمک هم حل کنیم، افزود: اگر در کنار هم قرار بگیریم می‌توانیم جامعه را بسازیم. از یک مسئول به تنهایی اندکی کار برمی‌آید اما اگر به توان و قدرت مردم گره بخورد، این قدرت و ظرفیت انتهایی نخواهد داشت. 

زاکانی اضافه کرد: تهران سراسر قابلیت است، اگر با مردم دیده شود و فکر و اندیشه پیشروی مطرح شده را یک اراده جمعی و اقدام مناسب همراه کنیم. تهران یک اکوسیستم و بخش‌های متصل به هم است و نگاه بخشی نسبت به موضوعات آن پاسخگوی نیازها نیست و باید جنبه‌های نرم افزاری و سخت افزاری را در کنار هم دنبال کنیم. 

شهردار تهران یادآور شد: کمتر از چهار ماه است که توفیق خدمتگزاری در شهرداری داریم. میراثی که در دست ما است نقاط قوتی دارد که باید بپذیریم و بر آن بیفزاییم و نقایصی در آن وجود دارد که  باید حل کنیم و از اشتباهات عبرت بگیریم. در شهرداری تلاش کردیم چشم انداز درستی برای همه تهران ترسیم کنیم و در هر منطقه شرایطی را به اقتضای جغرافیا و ویژگی‌های آن منطقه در نظر بگیریم. 

زاکانی در ادامه گفت: در هر محله شرایطی را فراهم کنیم که نخبگان آن محله برای آن تصمیم بگیرند و محله بر محور نخبگان ساخته شود. ظرفیت‌های مردم را بر مدار نخبگان به عنوان پیشران به حرکت در بیاوریم.

وی با اشاره به اینکه علم به ظرفیت‌های نخبگان کمتر مورد دقت قرار گرفته است، افزود: علاوه بر استفاده از ظرفیت‌های نخبگان در جوانی و نوجوانی باید بر تجربه‌های انباشته شده آنان بعد از این دوران تکیه کنیم و با استفاده از مردم و ظرفیت‌های آن‌ها پروژه‌های مختلف را به گونه‌ای انجام دهیم که گلوگاه‌های جدی را پشت سر بگذاریم. 

شهردار تهران ادامه داد: باید با فهم درست و انتخاب مطلوب، هویت علمی و فناوری پیدا کند چراکه دانشگاه‌های تهران محور علم و فناوری هستند. باید پارک‌های علم و فناوری را تشکیل دهیم و برای ایجاد این کارها لکه‌های چند ده هکتاری را مشخص و روسای دانشگاه‌ها را برای همکاری دعوت کنیم. 

زاکانی اضافه کرد: تهران همچنین باید از هویت ورزشی و نشاط برخوردار شود. باید سبک زندگی و شرایط ما هم سنخ با یک جامعه پیشرو شکل بگیرد که برای این کارها نیازمند مردم هستیم و باید برای اجرای کلان پروژه‌ها و خرد پروژه‌ها مردم را به میدان بیاوریم. 

وی یادآور شد: شهرداری در مواجهه با مسائل اجتماعی و آسیب‌های اجتماعی امروز مسئولیت‌های خود را می‌پذیرد و باید درباره کودکان خیابانی، معتادان و تکدی گری مسئولیت داشته باشد. بر همین اساس با۱۰ تا ۱۵ دستگاه هر هفته جلسه داریم تا این مشکلات را حل کنیم و باید به مسائل بنیادی در این موضوعات توجه کنیم همچنین شهرداری متولی موضوع هوای پاک در تهران شده است و ۲۳ دستگاه در این باره مسئولیت دارند  که بنا شد شهرداری تهران محور باشد و بقیه بخش‌ها در آن کمک کنند. مباحثی مانند ذرات آلاینده و مباحث حمل و نقلی و غیر حمل و نقلی که در آلودگی موثرند، مورد بررسی قرار گیرد. 

شهردار تهران گفت: طبق برنامه تا سال ۱۴۲۰ باید مترو تهران تکمیل شود و انتقال ۱۰ میلیون نفر از طریق آن انجام شود اما با قابلیت‌هایی که داریم باید بتوانیم  تا چهار سال دیگر خطوط مترو را تکمیل کنیم البته مشکل منابع وجود دارد و حل این مشکل راهی جز مشارکت مردم ندارد. باید با هوشمندسازی و فناوری تعداد سفرها را کم کنیم و حداقل جابجایی را داشته باشیم تا مشکل  هوا حل شود. 

زاکانی افزود: ۱۲ هزار کیلومتر پیاده‌راه داریم که مناسب سازی نشده است‌. برای سال آینده ۶۰۰ کیلومتر برای مناسب سازی در نظر گرفته‌ شده است و باید طی شش سال با ضریب فزاینده‌ای مناسب‌سازی پیاده‌راه‌ها و بعد از آن ابنیه را با توجه به افزایش سالمندان انجام دهیم تا با همین مناسب‌سازی سفرهای داخل محله نیز به صورت پیاده انجام شود. 

وی ادامه داد: منطقه ۲۲ ساخته شده اما نسبت به سرانه‌های آن غفلت شده است. این مساله برای ما پیام سختی دارد که باید کارهای اضطراری را انجام دهیم. بحث فاضلاب و آب‌های سطحی، منطقه را در معرض آسیب قرار می‌دهد و برای ۲۵۰ هزارنفر از ساکنان منطقه گلوگاه‌هایی ایجاد می‌کند. ضمن اینکه جمعیت فعلی با استقرار همه ساکنان در مجتمع‌ها ۲.۵ برابر و مشکلات بیشتر می شود بنابراین باید امروز این اتفاق را رقم بزنیم و توجه به زیرساخت‌ها داشته باشیم و منطقه نیز باید از ویژگی‌های ممتاز خود بهره بگیرد. باید بتوانیم به سرعت توسعه سرانه‌های هفت گانه را داشته باشیم البته وضعیت منطقه در بحث فضای سبز مناسب است اما در بحث آموزشی و فرهنگی و سایر حوزه‌ها و زیر ساخت‌های فاضلاب و آب‌های سطحی باید توسعه پیدا کند.

به گزارش سایت شهر، شهردار تهران گفت: باید با اقداماتی که صورت می‌گیرد مقدمه حضور فعال مردم را برای تغییر و تحول فراهم کنیم. در کنار مردمسالاری دینی در بحث سیاسی، اقتصاد و اجتماع و فرهنگ ما نیز باید مردمسالار باشد. امیدواریم شهر تهران الگو و منطقه ۲۲ نیز الگوی سایر مناطق در برخی از ابعاد و حوزه‌ها باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.