برای ترجمه و عرضه جهانی آثار دفاع مقدس، اتاق فکر تشکیل شود

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات ایرنا، یاسر احمدوند ظهر امروز یکشنبه ۱۲ دی ماه در نشست هم‌اندیشی «نهضت ترجمه و نشر آثار ادبیات دفاع مقدس»، اظهار داشت: در حوزه دفاع مقدس نیاز به تولید آثار و فعالیت‌های بیشتری داریم و برای توسعه و تقویت این حوزه باید از تمام ظرفیت‌های موجود استفاده کنیم.

وی با اشاره به اجرای طرح گرنت (حمایت از ترجمه و انتشار کتاب ایران در بازار های جهانی) وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بر لزوم حرفه‌ای شدن فرآیند نشر و ترجمه تأکید کرد و گفت: این فرآیند باید از زمان اقدام به تولید یک اثر تا رسیدن به مخاطب به صورت حرفه‌ای انجام شود، پژوهش‌های من درباره طرح گرنت نشان داد که با وجود هزینه‌های بیش از چند هزار دلاری برای انتشار این کتاب‌ها، در بازار کتاب دیگر کشورها، هیچ تاثیری نداشته‌ایم.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود: لازم است حضور مؤثر حرفه‌ای در بازار نشر خارجی داشته باشیم، در این میان نسبت به انتخاب مترجم یا گروه مترجمان، شیوه کتاب آرایی، شیوه چاپ اثر، شیوه ترویج اثر و فروش آن برای ایجاد یک فرآیند حرفه‌ای متناسب با بازار نشر کشور هدف، تدابیر لازم اندیشیده شود و در این مسیر، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی می‌توانند مکمل، همراه و همکار خوبی باشند تا این چرخه را کامل کنند.

احمدوند خاطرنشان کرد: باید برای هماهنگی بیشتر، اتاق فکر مشترک تشکیل شود تا اثربخشی کار بررسی و با همفکری و تعامل یکدیگر، کار خوبی برای عرصه جهانی، تولید شود.

برای ترجمه و عرضه جهانی آثار دفاع مقدس، اتاق فکر تشکیل شود

ترویج جریان مقاومت و دفاع مقدس در قالب کتاب و نشر

حجت‌الاسلام محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در سخنانی، ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) و سالگرد شهید حاج قاسم سلیمانی، گفت: جریان مقاومت، یک جریان ریشه دار در مکتب اهل بیت(ع) است. در واقع، یک جریان شکل گرفته از زمان پیامبر اکرم(ص) است.

وی یکی از قوه‌های جریان مقاومت را، دوران دفاع مقدس در جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: بنابر فرمایشات مقام معظم رهبری که می‌فرمایند، جریان دفاع مقدس ظرفیت‌های عظیم و ارزش‌های بی بدیلی در کشورمان ایجاد کرد، باید گفت برخی از آنها برای ما هم ناشناخته است، چه برسد به سایر کشورها و علاقه‌مندان به جریان مقاومت.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار کرد: یکی از پُر پسامدترین جریان‌های هنری و ادبی کشورمان در سال‌های گذشته، حوزه دفاع مقدس است که در این باب، آثار بسیار ارزشمند و پُر تکراری تولید شده است.

ایمانی‌پور ترویج گفتمان انقلاب را یکی از مأموریت‌های جدی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خواند و گفت: بدون تردید در حوزه گفتمان انقلاب، ترویج گفتمان جریان مقاومت و دفاع مقدس از ویژگی مهمی برخوردار است که آن را جزئی از وظایف و رسالت‌های خود می‌دانیم و نسبت به آن اهتمام داریم. ما ترویج جریان مقاومت و دفاع مقدس را در قالب‌های مختلفی تعریف کردیم که یکی از این قالب‌ها، حوزه نشر است؛ از نشر مکتوب تا الکترونیکی و صوتی.

وی با اشاره به اجرای طرح تاپ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خارج از کشور گفت: این سازمان طرح حمایت از ترجمه آثار فارسی به سایر زبان‌ها موسوم به تاپ را با هدف معرفی اندیشه و فرهنگ، ارائه تصویر واقعی و توسعه حضور در نشر بین‌الملل را در دستور کار خود قرار داده است.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم از ظرفیت طرح گرنت برای توسعه ترجمه آثار ایرانی به زبان‌های دیگر و حضور در عرصه جهانی استفاده کرده است که تلاش می‌کنیم در دوره دهم مدیریت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی توجه ویژه‌ای به ترجمه آثار ارزشمند ادبیات دفاع مقدس داشته باشیم چراکه رسالتی است که حضرت آقا نسبت به آن تأکید دارند.

وی در ادامه بر ضرورت حضور ناشران حوزه ادبیات دفاع مقدس در نمایشگاه‌های کتاب خارج از کشور تأکید کرد و گفت: ترجمه آثار ادبیات دفاع مقدس باید فاخر باشد و کتاب‌ها به خوبی گزینش شوند تا به تعداد علاقه‌مندان جریان دفاع مقدس افزوده شود.

حجت‌الاسلام ایمانی‌پور آمادگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را برای توسعه ترجمه و نشر آثار دفاع مقدس به زبان‌های زنده دنیا اعلام کرد و گفت: ترجمه و نشر آثار دفاع مقدس به زبان‌های مختلف دنیا، جریان گفتمان انقلاب اسلامی را در خارج از کشور ترویج می‌دهد.

برای ترجمه و عرضه جهانی آثار دفاع مقدس، اتاق فکر تشکیل شود

همگرایی و هم افزایی در عرصه فرهنگ

محمدرسول الماسیه، رئیس مرکز ترجمه و نشر معارف اسلامی و علوم انسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز در این نشست در سخنانی، به بیان تأکیدات مقام معظم رهبری به کتاب و کتاب‌خوانی و ترجمه آثار دفاع مقدس به زبان‌های مختلف پرداخت.

وی گفت: از آنجایی که شناساندن شهدا و انسان‌هایی شاخصی که در دوران دفاع مقدس نقش آفرین بوده‌اند، دارای اهمیت است، ترجمه آثار و ادبیات دفاع مقدس به زبان‌های مختلف دنیا برای ما سرمایه‌گذاری فرهنگی محسوب می‌شود که مرکز ترجمه و نشر نسبت به آن اهتمام ویژه‌ای دارد.

سردار معز خادم حسینی، فرمانده قرارگاه امور بین‌الملل ستاد راهیان نور در سخنانی، گفت: نگاه مقام معظم رهبری عمق و بلند است. قاعدتاً نهضت ترجمه در راستای یک هدف بلندتری مطرح شده که این مطالبه، جلب توجه نخبگان به ویژه سایر ملل است.  رهبر معظم انقلاب اسلامی بر نهضت ترجمه کتاب‌های خاطرات دوران دفاع مقدس تأکید دارند. بنابراین باید دست به دست همدیگر بدهیم تا با همگرایی و هم افزایی در عرصه فرهنگ، این مهم محقق شود.

امیر شهریار امینیان، مدیرعامل مجمع ناشران دفاع مقدس، با تأکید بر ترویج و تبیین اهداف و آرمان‌های دفاع مقدس در خارج از کشور مطرح کرد: ما باید از ظرفیت دفاع مقدس در عرصه انتشار و ترجمه کتاب به زبان‌های مختلف به درستی استفاده کنیم تا بدین وسیله مخاطبان خارجی را با تکیه بر این گنجینه سترگ، ارتقا ببخشیم.

وی با ارائه گزارشی از فعالیت‌های مجمع ناشران دفاع مقدس بر لزوم تعریف سامانه مجازی در حوزه بین‌الملل برای معرفی ناشران دفاع مقدس و آثار شاخص در این زمینه تأکید کرد.

شناخت ادبیات ملل و تطبیق ادبیات مقاومت با ادبیات جنگ در کشورهای خارجی

قربانعلی پورمرجان، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در باکو در ارتباط آنلاین با این نشست، به تاریخ نگاری و روزشمار جنگ در نشر و ترجمه آثار دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: برای نهضت ترجمه باید در مرحله اول به تولید محتوا بپردازیم که به نظر می‌رسد این مرحله را پشت سر گذاشتیم، شناخت ادبیات ملل و تطبیق ادبیات مقاومت با ادبیات جنگ در کشورهای خارجی را یکی از ضروریات ترجمه این آثار، است.

پورمرجان تأکید کرد: ابتدا باید محیط خارج از کشور را بشناسیم، سپس براساس محیطی که مخاطب در آن زیست می‌کند، کتاب‌ها را ترجمه و منتشر کنیم. در واقع اگر مشترکات خود با کشورهای دیگر را پیدا کنیم می‌توانیم در این مسیر اثر بخش باشیم.

وی از تشکیل شورای ترجمه در کشور آذربایجان خبر داد و گفت: ما با کمک دفتر مقام معظم رهبری و دیگر نهادهای فرهنگی در آذربایجان، بیش از ۸۰۰ عنوان کتاب در این کشور ترجمه کردیم و برای کار مشترک در حوزه دفاع مقدس اعلام آمادگی می‌کنیم.

در ادامه این نشست، برخی از ناشران حوزه ادبیات دفاع مقدس با تأکید بر دفاع از آرمان‌های انقلاب اسلامی، دغدغه‌های خود را در این زمینه مطرح کردند.

برای ترجمه و عرضه جهانی آثار دفاع مقدس، اتاق فکر تشکیل شود

این نشست با رونمایی از آثار ترجمه و منتشر شده با موضوع شهید سلیمانی شامل قاسم سلیمانی، قهرمان مبارزه با تروریسم و استعمار به زبان بنگالی، از گمنامی تا حکمرانی بر دلها به زبان اردو، ژنرال قاسم سلیمانی کیست؟ تروریسم یا مبارز و آزادی خواه، به زبان آلمانی، شهید القدس به زبان عربی، قاسم سلیمانی از مدافعان حرم، به زبان استانبولی، سیمای سلیمانی به زبان‌های آذری، اردو و استانبولی، قاسم سلیمانی که من می‌شناسم، به زبان‌های آذری و استانبولی، مکتب قاسم سلیمانی به زبان استانبولی، ضیف العراق بأقلام عراقیه به زبان عربی، خاطراتی از قاسم سلیمانی به زبان تامیل و ژنرال قاسم سلیمانی: گذرگاه عشق، سرکوب گر داعش، به پایان رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.