کیت تشخیصی اومیکرون به اندازه کافی نداریم

به گزارش خبرنگار مهر، محمد مهدی گویا، روز سه شنبه ۲۱ دی ماه ۱۴۰۰ در نشست خبری که به صورت آنلاین برگزار شد، به تشریح وضعیت کرونا در کشور پرداخت.

وی در ابتدا با عنوان این مطلب که با سویه جدیدی مواجه هستیم که قابلیت انتقال خیلی بالایی دارد، گفت: اومیکرون می‌تواند در زمان کوتاهی، جمعیت زیادی را درگیر کند و این احتمال هست که مراجعات و بستری‌ها در آی سی یوها افزایش یابد و ما دچار مشکل شویم.

گویا تاکید کرد: بایستی خیلی دقیق و هوشیارانه با سویه جدید اومیکرون برخورد کنیم، چون هنوز نمی‌دانیم چه اتفاقی خواهد افتاد. شاید الان ممکن است موارد ابتلاء کم باشد، اما نمی‌دانیم در آینده چه خواهد شد و ممکن است کار خیلی سخت و دشوار شود.

وی با عنوان این مطلب که باید دو نکته را مورد توجه قرار دهیم، تصریح کرد: پوشش واکسیناسیون را باید افزایش دهیم، زیرا هنوز راضی نیستیم و اینکه، پروتکل‌های بهداشتی را سفت و سخت رعایت کنیم.

گویا در پاسخ به این سوال که چه واکسنی برای دوز سوم باید تزریق کنیم تا در مقابل اومیکرون ایمن شویم، گفت: تنها مرجع علمی تصمیم گیری در این ارتباط، کمیته ملی واکسن کووید است که برنامه واکسیناسیون کشوری را مورد مطالعه و بررسی قرار داده و به وزارت بهداشت گزارش می‌دهد.

وی در ارتباط با تست اومیکرون نیز افزود: برای تشخیص اومیکرون مشکلی نداریم، اما قرار نیست هر کسی خودش خواست این تست را انجام دهد.

گویا ادامه داد: وزارت بهداشت برای تست اومیکرون دستورالعملی را تهیه و به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ کرده است و طبق این دستورالعمل، تست اومیکرون انجام می‌شود.

وی با بیان این موضوع که به اندازه کافی کیت تشخیصی اومیکرون نداریم، گفت: امیدواریم با تولید کیت تشخیصی اومیکرون در کشور، دست ما برای انجام تست‌های بیشتر باز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.