یک بنای تاریخی در اهواز بدون استعلام تخریب شد

تبار قریب با بیان این‌که بافت تاریخی اهواز، توسط شورای عالی شهرسازی و معماری کشور مصوب و ابلاغ شده است افزود: «این بافت از ظرفیت‌های ارزشمند شهرستان اهواز است و با حفاظت و بهره‌برداری بهینه، به عنوان یکی از مهمترین محرک‌های توسعه گردشگری شهری و ایجاد اشتغال پایدار در شهرستان محسوب می‌شود.

او ادامه داد:بر اساس قوانین و ضوابط موجود، شهرداری اهواز باید قبل از هرگونه اقدام اجرایی و صدور پروانه ساخت در محدوده بافت تاریخی نسبت به دریافت استعلام از اداره‌ کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی اقدام کند که این فرآیند ضمن تقویت و هماهنگی بین دستگاهی، به حفظ هویت و یکپارچگی بافت تاریخی کمک می‌کند؛ باوجود این، متأسفانه در موارد متعددی نیز دیده می‌شود که برخی از بناها بدون دریافت استعلام تخریب می‌شوند.

رییس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی اهواز افزود: درخصوص تخریب یک پلاک در خیابان دیده‌بان اهواز، اگرچه این بنا در لیست آثار ثبت‌ملی قرار نداشت، اما به دلیل قرارگیری این ساختمان در محدوده بافت تاریخی ضرورت داشت که شهرداری اهواز نسبت به دریافت استعلام پیش از دستور تخریب اقدام کند.

او توضیح داد: با وجود شواهد دال بر ارزش‌های تاریخی ملک پیش‌گفته و  ضوابط حاکم بر بافت تاریخی،  شهرداری لازم است که  پیش از صدور هرگونه مجوز ساخت‌وساز و پروانه ساختمانی، استعلام لازم را اداره ‌کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان دریافت کند.

قریب خاطرنشان کرد: باتوجه به ابلاغ بافت از سوی شورای عالی معماری و شهرسازی، تکالیف قانونی آن توسط معاون میراث‌فرهنگی کشور، استانداری و معاون معماری و شهرسازی شهرداری اهواز به شهرداری تأکید شده است.

 

منبع: ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.