دولت و ایمیدرو یک دوره ۱۰ ساله برای تضمین خوراک فولاد سازها برنامه ریزی کنند

محمد مهدی روانفر در گفت وگو با دنیای معدن تصریح کرد: برنامه ریزی برای یک دوره ۱۰ ساله خوراک فولادسازان بزرگ سبب برطرف شدن نابسامانی در بازار مصرف محصولات فولادی، جلوگیری از نوسان شدید قیمت و مانع از آسیب تولید و مصرف کننده، حفاظت و ایمنی سرمایه گذاریهای موجود خواهد شد.

وی خاطرنشان ساخت: فناوری ها در حوزه معدن و صنایع معدنی دردنیای امروز توسعه یافته و با وجود چالش موجود مواد اولیه برای تولید فولاد ،کشور مقدار قابل توجهی منابع آهنی دارد  که برای بکارگیری ومصرف اقتصادی آن در زنجیره ارزش فولاد، باید توان فنی وتکنولوژی خود را در حوزه های اکتشاف واستخراج وبهره برداری از این ذخایر وفراوری آنها بکار برده و ضمن اعمال تغییراتی در خطوط تولید امکان تامین ومصرف مواد اولیه مورد نیاز صنعت را فراهم کنیم.

وی اظهار داشت این مهم به عنوان یک جهت‌گیری جدی در دو سال گذشته در گروه فولاد مبارکه اصفهان مطرح و اقدامات موثری در این راستا انجام شده است.

 به گفته روانفر،خود کفائی تولید کنندگان فولاد در تامین مواد اولیه نیازمند حمایت جدی دولت و همکاری بخش های تعاونی وخصوصی در یک دوره حداقل ۱۰ ساله است، تا تولید کنندگان بزرگ داخلی بتوانند بدون آسیب به نظام تقاضا در بازار داخل، مشکل تامین مواد اولیه خود را بصورت اساسی و همیشگی حل کنند.

.وی افزود: شکی نیست که چرخ تولید باید بچرخد و همه ارکان زنجیره تولید فولاد باید در این چرخه با توجه به درجه ارزش واهمیت استراتژیک محصول و به نسبت سرمایه گذاری انجام شده و هزینه های ثابت تولید منتفع شوند و در نهایت بتوانند محصولات فولادی مورد نیاز بازار را تولید و تامین نمایند.

مدیر فرآوری مواد معدنی شرکت فولاد مبارکه  گفت: انتظار منطقی آن است که تحلیلگران اقتصادی در بررسی عملکرد هریک از شرکتهای فعال در زنجیره ارزش و تولید فولاد ، رسالت هر یک از ارکان زنجیره را به اندازه اعداد و ارقام درآمد و هزینه مندرج در صورت های مالی مورد توجه قرار دهند و بر این اساس برای مدل های توسعه کسب و کار بنگاه های صنعتی و معدنی پیشنهاد ارائه نمایند.

وی یاداور شد: بالغ بر ۵۰ درصد هزینه های شرکتهای تولید کننده عمده سنگ آهن دنیا هزینه های مربوط به کشف وتوسعه ذخایر ماده معدنی است (حجم عمده سرمایه گذاریهای آنها متوجه بالادست زنجیره یعنی معدنکاری می شود) ،در حالیکه در ایران جهت وحجم عمده سرمایه گذاری معادن بزرگ متوجه پایین دست زنجیره تولید فولاد(ساخت واحدهای فرآوری ثانویه و فولاد سازی ) بوده که اصطحکاک های اقتصادی اخیر بین فولاد سازها و معادن و بحران تامین مواد اولیه را ایجاد کرده است.

فولاد مبارکه به عنوان بزرگترین فولاد ساز کشور،  پارسال تولید حدود ۶.۸ میلیون تن شمش را تحقق بخشید و امسال انتظار می رود با بهره گیری از توانایی  شرکت های دانش بنیان بتوانند به رقم ۶.۹ میلیون تن دستیابند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.