رکود صنعت فولاد ایران به دنبال سیاست های تخفیفی روسیه

به گزارش دنیای معدن، کوروش مهدیون فعال بازار فولاد، با بیان این مطلب اظهار داشت: زمانی که جنگ روسیه علیه اوکراین در جهت کشورگشایی های روسیه آغاز شد بسیاری این جنگ خانمان سوز را فرصتی برای دستیابی ایران به بازارهای جدید صادراتی دانستند که متاسفانه بر خلاف برآوردهای پیشین، این فرصت ها به واسطه سیاست های تخفیفی روسیه تبدیل به تهدیدی جدید علیه بازارهای صادراتی ایران شد و نه تنها مقصد صادراتی جدیدی پیدا نکردیم بلکه در شرف از دست دادن بازارهایی هستیم که پیش از این سهمی در آن داشتیم.

وی تصریح کرد: جنگ هر چند یک اتفاق تلخ و غم انگیز است و زندگی های بسیاری به تبع آن نابود می شود اما در بعد اقتصادی فرصت ها و تهدیدهایی برای سایر کشورها همراه خود دارد.

مهدیون با توجه به اینکه مقوله جنگ به خصوص در منطقه غرب آسیا و جنگ های پی درپی که در این منطقه رخ می دهد نمونه ای مناسب از فرصت های اقتصادی ناشی از جنگ است که اتفاقا کشورهای مختلف را از چهار گوشه دنیا به نان و نوایی رساند، اضافه کرد: کشور ایران به واسطه ثبات امنیتی در منطقه مناقشه برانگیز غرب آسیا همواره یکی از شانس های نخست در کسب سهم اقتصادی در بازار کشورهای جنگ زده بود اما به دلایل مختلف این فرصت همواره از دست رفته است.

به گفته این فعال بازار فولاد، یکی از آخرین فرصت هایی که در پی جنگ می توانست شانسی مناسب برای اقتصاد ایران ایجاد کند، جنگ روسیه علیه اوکراین بود که متاسفانه به دلیل سیاست های اقتصادی روسیه برای حفظ صادرات خود در زمان جنگ از دست رفت و حتی تبدیل به تهدیدی بر علیه صنایعی نظیر نفت و فولاد ایران شد.

وی ادامه داد: نفت و فولاد هر دو از نیازهای اساسی کشورهای جهان محسوب می شود که اتفاقا ایران و روسیه نیز هر دو از بزرگترین تولیدکنندگان جهانی این دو ماده هستند لذا تحریم های شدید علیه صنایع مختلف روسیه فرصت مناسبی بود که می توانست سهم روسیه از بازار فولاد را روانه جیب تولیدکنندگان ایرانی فولاد کند اما متاسفانه با تعلل مدیران بالادستی این فرصت از دست رفت و همان اتفاقی که در حوزه نفت به دلیل تخفیف های سنگین روسیه به مشتریان افتاد، حالا در حوزه فولاد نیز رخ داده و صنعت فولاد ایران را با رکود مواجه کرده است.

مهدیون متذکر شد: هر چند استفاده از بسیاری از فرصت های اقتصادی جنگ روسیه علیه اوکراین برای ما از دست رفته است اما هنوز هم روزنه هایی برای بازار صادراتی ایران وجود دارد که لازم است با جدیت پیگیری شود.

وی با توجه به اینکه در حوزه صنعت فولاد بخش خصوصی از ابتدا خواستار استفاده از این فرصت ها بوده است، افزود: برخی اتفاقاتی که در این خصوص رقم خورد موجب شده است تا در این صنعت هم نظیر صنعت نفت برای رقابت با روسیه مجبور به ارائه تخفیف های بیشتر به خریداران فولاد ایران باشیم تا بتوانیم سهم بازار را برای خود حفظ کنیم. در این میان اما خریداران فولاد هستند که از چرخه نابودگر تخفیف های رقابتی روسیه و ایران نهایت بهره را می برند.

این فعال بازار فولاد بین المللی، تاکید کرد: همه این موارد در حالی اتفاق می افتد که همچنان فرصت احیای برجام پیش روی دولت وجود دارد تا بتواند با استفاده از گشایش هایی که به تبع آن رخ می دهد شرایط اقتصادی کشور و صادرات مواد خام و معدنی را بهبود بخشد.

وی با اشاره به اینکه پنجره فرصت های اقتصادی پیش روی کشور زمان محدودی گشوده خواهد ماند و تا ابد منتظر ما نمی مانند همانطور که تا امروز موارد بسیاری از این دست فرصت سوزی ها را به چشم دیده ایم، اظهار امیدواری کرد: امروز که به دلیل تغییرات سیاسی در اروپا و آمریکا نگاه نسبتا مثبتی به ایفای نقش ایران در برطرف ساختن کمبودهای بازار جهانی وجود دارد، با استفاده بهینه از این فرصت به نجات بخش خصوصی از رکود اقدام کنیم چراکه هر آن ممکن است این پنجره نیز پیش رویمان بسته شود.

مهدیون ادامه داد: در کمال تاسف باید بگوییم تاریخ برای ما در بازه های زمانی کوتاهی تکرار می شود! فرصت هایی را که در سوریه و عراق از دست دادیم و در نتیجه آن بازار این دو کشور را دو دستی تقدیم ترکیه کردیم یکبار دیگر در حال تکرار آن هم در قالبی بسیار بزرگ تر است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: فرصت سوزی های مکرر برخی مسئولان ما در شرایطی که هر کدام از آنها می تواند گره گشای بخشی از صنعت ایران باشد مصداق کفران نعمت است که یقینا عقوبتی سخت برای مسببان و شرایط اقتصادی سخت تر برای ایران عزیز همراه خواهد داشت.ایلنا

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.