عباس چمنیان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، در خصوص عملکرد تیم ملی فوتبال کشورمان در ۲ بازی مرحله گروهی هجدهمین دوره رقابت‌های جام ملت‌های آسیا اظهار داشت: تیم ملی فوتبال کشورمان تا کنون دو بازی پشت سر گذاشته است، در بازی اول بازیکنان تیم ملی مطابق انتظارات بازی کرد و در حمله عملکرد بی نقصی را داشت اما مشکلی که در دفاع داشتیم خود را نشان داد و گلی دریافت کردیم که نگرانی‌ها در خصوص خط دفاعی را زنده کرد. با توجه به بازیکنان خوبی که در سطح بین الملل و در تیم‌های خوب اروپایی فوتبال بازی می‌کنند انتظارات به حق است.
فوتبال ایران در ساختار دفاعی مشکل دارد
وی با اشاره به مشکلات تیم ملی در خط دفاعی گفت: تیم ملی در ساختار دفاعی دارای مشکلات بسیار بزرگی است که مربوط به امروز و دیروز نیست این مشکل از گذشته وجود دارد و مربوط به کل فوتبال ما است. با توجه به اینکه تمام مربیان و طرفداران ایران بازی‌های هجومی را دوست دارند خیلی کمتر به مساله دفاعی پرداخته شده است و همین موضوع باعث شده تا مشکل دفاعی در فوتبال ما ریشه‌ای باشد. به بازی‌های لیگ برتر هم نگاه کنیم می‌بینیم که چقدر تیم‌ها در دفاع دچار مشکل هستند.
کارشناس تیم ملی فوتبال کشورمان افزود: عملکرد ما در ۲ بازی فلسطین و هنگ کنگ خیلی متفاوت بود به طوری که همه بازیکنان در بازی با هنگ کنگ خودشان نبودند و آن انتظاری که داشتیم را از خود نشان ندادند. قطعاً همه این موارد باید توسط کادر فنی بررسی شود تا مشخص شود چرا اتفاقی برای بازیکنان تیم ملی رخ داده است که نتوانستند عملکرد خوبی را داشته باشند.

تیم‌های بزرگ فراز و نشیب دارند
مربی سابق تیم ملی فوتبال نوجوانان با بیان اینکه هر تیمی فراز و نشیب دارد عنوان کرد: موضوعی که همیشه وجود دارد و نباید فراموش کنیم این است که در دنیای فوتبال تیم‌های بزرگ فراز و نشیب دارند و همیشه ۱۰۰ درصد خوب نیستند و خدا را شکر که ما در مرحله گروهی دچار نوسان شدیم چرا که اگر در مرحله حذفی چنین اشتباهات و یا نوساناتی رخ دهد جای جبران ندارد.
امارات حریف دندان گیری نیست
چمنیان در خصوص اشتباهات فردی که بازیکنان تیم ملی در بازی با هنگ کنگ داشتند تصریح کرد: فکر می‌کنم کادر فنی باید تمام اتفاقات ۲۴ ساعت قبل از بازی با هنگ کنگ را مورد بررسی قرار دهد تا ببینید چه چیزی باعث شده است تا بازیکنان تمرکز خود را از دست بدهند. در بازی‌های ملی تکلیف بازیکنان و کادر فنی مشخص است پس باید این موضوع باید به خوبی تحلیل شود تا برای بازی‌های بعدی بازیکنان به لحاظ روحی و روانی آماده باشند. اگر بازیکنان خودشان باشند امارات حریف دندان گیری نیست و می‌توانیم به راحتی به مسیر اصلی خود برگردیم.
طبیعی بود مقابل هنگ کنگ به مشکل بخوریم
وی در پاسخ به این سوال که تیم ملی در دیدار دوم ۵ تغییر داشت آیا در جریان بازی با هنگ کنگ تأثیر گذار بود یا خیر گفت: در ترکیب یک از نقاط قوت تیم ملی کشورمان وجود بازیکنان با تجربه است حضور این بازیکنان باعث شد تا دست به جوان گرایی نزنیم و تنها چند بازیکن را به جمع آنها اضافه کردیم. بازیکنان قبلی تیم ملی حدود یک دهه است که در کنار هم بازی می‌کنند اما وقتی ترکیب اصلی دست خوش تغییر قرار می‌گیرد طبیعی است که تیم ملی به لحاظ هماهنگی دچار چالش شود. البته این تغییرات سرپوشی بر اشتباهات فردی بازیکنان تیم ملی نیست. اشتباهات فردی در بازی با هنگ کنگ باعث شد تا هارمونی تیمی ما بهم بخورد.

استفاده از همه بازیکنان استراتژی خوبی بود
کارشناس فوتبال کشورمان ادامه داد: استفاده از سایر بازیکنان و قرار دادن آنها در فضای بازی در مسابقات استراتژی خوبی بود که کادر فنی تیم ملی از آن استفاده کر تا در صورت نیاز هر بازی کنی که اضافه می‌شود بهترین عملکرد خود را داشته باشد اما باید از طرفی هم تمام اتفاقات رخ داده در تمرینات بررسی کند و زیر نظر داشته باشد تا بازیکنان در بازی‌ها اشتباهات فردی زیادی را نداشته باشند.
بازی‌های باشگاهی و ملی فرق می‌کند
مربی سابق تیم ملی فوتبال نوجوانان در پاسخ به این سوال که چرا در ۲ دیدار مرحله گروهی طارمی که مهاجم خوبی است از سوی دیگر بازیکنان تغذیه نشد تا بتواند گلزنی کند عنوان کرد: اساساً بازی‌های باشگاهی با بازی‌های ملی خیلی فرق می‌کند. شما سون هیونگ مین که در تیم فوتبال تاتنهام بازی می‌کند را نگاه کنید چگونه در تیم ملی کره جنوبی بازی می‌کند. در تاتنهام همه تلاش می‌کنند تا توپ‌ها به سون برسد تا گلزنی کند اما در تیم ملی کاملاً در اختیار تیم است و به جای اینکه خودش گلزنی کند برای دیگر بازیکنان موقعیت سازی می‌کند تا بتوانند به گلزنی کنند. هرچند طارمی که در بازی‌های قبل گلزنی و گل سازی می‌کرد کمرنگ شده است اما می‌توان با ایجاد هماهنگی این موضوع را بار دیگر دید.

خبر نقل و انتقالات تمرکز طارمی را بهم ریخت
وی افزود: خبر نقل و انتقال طارمی در ابتدای جام ملت‌ها تمرکز این بازیکن را بهم ریخت، چرا که اتفاقاتی که در این زمینه رخ می‌دهد تأثیر گذار است. البته نمی‌توانیم بگوییم ۱۰۰ درصد تمرکز طارمی به این دلیل از بین رفته است اما بی تأثیر هم نیست.
انتظار مردم از تیم ملی غیر منطقی نیست
چمنیان در خصوص وجود فشار قهرمانی روی بازیکنان تیم ملی گفت: انتظار مردم از تیم ملی غیر منطقی نیست چرا که تیم ملی مقابل تیم‌هایی مانند ازبکستان که تغییر نسل داده‌اند و بازیکنان زیر ۲۰ سال دارند، باتجربه‌تر است. تیم ملی کشورمان فرصت‌های بسیار زیادی هم داشته است تا بتواند به موفقیت‌هایی که پیش بینی می‌کردیم برسد اما چنین موضوعی رقم نخورد. فشار برای تیمی که با تجربه است همیشه وجود دارد.
بازیکنان باید فشارها را تحمل کنند
کارشناس فوتبال کشورمان خاطر نشان کرد: تحمل کردن فشارها هم بستگی به خود بازیکنان دارد. بازیکنان حرفه‌ای باید فشارهایی که روی تیم ملی است را تحمل کنند، چرا که اگر غیر از این می‌خواست باشد تیم ملی را با بازیکنان جوان برای کسب تجربه به این مسابقات اعزام می‌کردند. توقع مردم از تیم ملی بازی کردن خوب است حتی اگر شکست هم بخوریم ولی خوب بازی کنند مردم ناراحت نمی‌شوند اما پیروزی‌هایی مانند هنگ کنگ هم ناراحت کننده است.

کادر فنی می‌تواند مسیر خوبی برای تیم ملی انتخاب کند
کادر فنی خوبی در تیم ملی داریم، مخصوصاً امیر قلعه نویی که نسبت به بازیکنان آشنایی کامل دارد و می‌تواند با کمک گرفتن از دستیاران خود مسیر خوبی را برای تیم ملی انتخاب کند. به جز نتیجه گرفتن انتخاب مسیر برای ملی پوشان تا رسیدن به فینال یکی از مهم‌ترین کارهایی است که کادر فنی باید به آن توجه و تدبیر خوبی را داشته باشد. رسیدن به جمع هشت تیم برتر جام کار ما را راحت می‌کند.
نشانه‌های خوبی در فوتبال ایران دیده می‌شود
در پایان آرزوی موفقیت برای تیم ملی دارم حدود نیم قرن است که منتظریم تا قهرمان آسیا شویم اما قهرمانی همه چیز نیست و باید به خیلی از مسایل توجه کنیم. به نظر من اگر کمی توجهات به فوتبال بیشتر شود نشانه‌های خوبی در فوتبال ما در حال نمایان شدن است. انتخاب کردن جلالی به عنوان مدیر توسعه فوتبال کشور و طراحی مسیری که باید فوتبال طی کند نشانه بزرگی بود که امیدواریم با قهرمانی تیم ملی در هجدهمین دوره رقابت‌های جام ملت‌های آسیا این راه هموار تر شود و شاهد روزهای موفق برای فوتبال باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.