اتهام محاربه برای ۵ متهم حادثه شاهچراغ/ کیفرخواست ۲ فرانسوی جاسوس صادر شد

حادثه ۲۴ –  سخنگوی قوه قضاییه از اتهام محاربه برای ۵ متهم حادثه شاهچراغ و صدور کیفرخواست برای ۲ فرانسوی متهم به جاسوسی خبر داد.

مسعود ستایشی در نشست خبری امروز درباره پرونده دو فرانسوی بازداشت شده گفت: در خصوص این پرونده که دو نفر فرانسوی به اتهام جاسوسی و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور بازداشت شدند کیفرخواست صادر شده ولی منتج به صدور رای نشده است.

وی درباره بازداشت متهم بلژیکی نیز گفت: در خصوص پرونده متهم بلژیکی در ۱۸ آبان ۱۴۰۱ از دادسرای مربوطه کیفرخواست صادر شده و در شعبه دادگاه انقلاب مطرح رسیدگی است و به محض رسیدن نتیجه آن را اعلام می کنیم.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی درباره اینکه  ۴۰ نفر اتباع دیگر در اغتشاشات اخیر بازداشت شده بودند گفت: نسبت به اتباع دیگر می دانید که بازداشت ها نسبت به برخی اتباع در موقعیت مکانی در کشور صورت گرفته و اتهامات مختلف اتباع اینگونه نیست که آن را مطرح کنیم اما این وعده را می دهیم نسبت به آخرین وضعیت همه اتباع که بازداشت شدند که  تعدادشان محدود است اطلاع رسانی شود. برخی در شهرستان ها بازداشت شدند.

وی ادامه داد: به طور مصداقی حادثه تروریستی حرم شاه چراغ را می توان نام برد. ۱۶ نفر در این پرونده که مربوط به حادثه تروریستی بود مورد پیگرد قضایی واقع شدند که تعداد ۵ نفر از آنها اتهامات محاربه و  افساد فی الارض و عضویت در گروه باغی و تروریستی داعش و اجتماع و تبانی را داشتند که  کیفرخواستشان صادر و به دادگاه صالح ارسال شده است.  یک نفر از آنها تبعه تاجیکستان و ۴ نفر تبعه افغانستان است و به پرونده یک نفر تاجیکستان رسیدگی شد و قرار موقوفی تعقیب صادر و برای ۴ نفر دیگر  قرار منع تعقیب صادر شده و دو قرار نهایی در دادسراست.

ستایشی در پاسخ به سوالی درباره  پرونده‌های نگین خودرو و ایرتویا گفت: این پرونده با بیش از چهار هزار شاکی مطرح رسیدگی است و تاکنون ۴۰۰ خودرو از گمرک ترخیص و تحویل مشتریان شده است و  ۸۰۰ نفر هم پول خود را بازپس گرفته اند و با آن‌ها تسویه حساب شده‌ و رضایت داده‌اند.

وی درباره  پرونده مفتاح رهنورد گفت: این پرونده  ۱۶ متهم داشت و حکم حبس و  جزای نقدی و رد مال در حق بیش از ۱۶۰۰ نفر از شاکیان صادر شده و برای اجرای حکم به دادسرای کارکنان دولت ارسال شده است.

سخنگوی قوه قضاییه در خصوص مرگ دختر  ۱۲ ساله سها اعتباری  که اخیرا در بستک هرمزگان مورد اصابت گلوله قرار گرفت گفت:  اولا ما مراتب تاسف و تاثر خود را نسبت به وقوع این حادثه اعلام می کنیم. در ساعت ۱۶:۳۰  تاریخ ۴ دی ماه سال جاری در استان هرمزگان عوامل انتظامی در موقعیت در دو خودرو مستقر و در حین گشت زنی بودند ، به خودرویی که پژو پارس و شیشه دودی داشته   مشکوک می شوند و پس از آن فرمان به ایست می دهند. راکب خودرو به مسیر خود ادامه می دهد. ماموران بعد از ایست و ادامه دادن راکب مبادرت به تیراندازی به لاستیک خودرو می کنند و یکی از گلوله ها به صندوق می خورد و از صندوق به داخل خودرو می رود و این دختر به اسم سهی اعتباری  مجروح می شود و به بیمارستان منتقل و در آنجا فوت می‌کند.

وی ادامه داد: دستگاه قضایی ملجا و پناهگاه همه است و رییس دادگستری هرمزگان به پرونده وارد می شود و سلاح و خودروهای مامورین توقیف می شوند و فردی که مبادرت به  تیراندازی کرده  به زندان بندرعباس منتقل می شود  و در بازداشت است. پرونده به اقتضای شرایطی که دارد باید به دادسرای نظامی می رفت و برهمین اساس به دادسرای نظامی استان هرمزگان ارسال می شود و در آنجا در شعبه دوم بازپرسی ثبت می شود و فرایند  رسیدگی با دقت بررسی می شود. همچنین پدر متوفی شکایتی ثبت کرده و شکایت در حال پیگیری است.

 سهی اعتباری درباره آخرین وضعیت  پرونده هواپیمای اوکراینی گفت: پرونده در سازمان قضایی نیروهای مسلح تهران مورد رسیدگی قرار گرفته و تاکنون چندین جلسه دادگاه برگزار شده است‌. الان جلسات رسیدگی منعقد شده و به تقاضای اولیای دم از باب همکاری جلسه بعدی در  روزهای آتی برگزار می شود.

سخنگوی قوه قضاییه درباره آخرین وضعیت  پرونده هواپیمای اوکراینی گفت: پرونده در سازمان قضایی نیروهای مسلح تهران مورد رسیدگی قرار گرفته و تاکنون چندین جلسه دادگاه برگزار شده است‌. الان جلسات رسیدگی منعقد شده و به تقاضای اولیای دم از باب همکاری جلسه بعدی در  روزهای آتی برگزار می شود.

ستایشی در خصوص  پرونده کینگ مانی گفت: برای این پرونده  کیفرخواست صادر شده و به دادگاه رفته است و دو متهم اصلی پرونده با قرار قانونی ۳۶۰۰ میلیارد تومان در بازداشت هستند.

وی افزود: در مورد پرونده یونیک فاینانس که ۱۷ هزار شاکی دارد شعبه اختصاصی در نظر گرفته‌ایم و اقدامات لازم در خصوص احضار، جلب و ضبط اموال متهمان صورت پذیرفته است و  متهمان متواری و خارج از کشور هستند.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی  درباره پرونده سرقت از صندوق امانات بانک‌ ملی گفت: تاکنون ۲۶ نفر در پرونده سرقت از صندوق امانات بانک ملی دستگیر شده‌اند و اتهام متهمان تحصیل اموال مسروقه و بعضا پولشویی است. ۲۰ نفر از متهمان با قرارهای سنگین وثیقه آزاد شده‌اند و  ۲ متهم هنوز در ترکیه هستند و موجبات استرداد آن‌ها فراهم نشده است.

وی افزود:  تاکنون ۹۵ درصد طلاها و ۱۰۰ درصد ارزها و مسکوکات به بزه دیدگان مسترد شده است و  آن ۵ درصد باقیمانده طلاجات هم به دلیل اختلاف بزه دیدگان بوده است و امیدواریم ظرف یک ماه آینده پرونده به نتیجه برسد. گفتنی است که رقم کارشناسی شده در این پرونده بالای ۱۵۰ میلیارد تومان است.

سخنگوی قوه قضاییه درباره “برخورد با آشوب در بازار ارز وچه اقداماتی برای ترک فعل مدیران پولی انجام شده است” گفت:  ما با اشکالاتی در حوزه ارزی مواجه ایم. ان‌شاءالله اقدامات ما بازدارنده باشد.  ۱۱۸ نفر از دلالان و اخلالگران بازار ارز توسط فراجا دستگیر شدند و پس از اخذ اظهاراتشان قسمت عمده ای از آنها آزاد شدند و تعدادی هم به دادسرای اقتصادی معرفی شدند که ۱۹ نفر بودند و ۱۲ نفر به محض اینکه به پرونده شان رسیدگی شد آزاد شدند و ۲ نفر با قرار تامین کفالت آزاد شدند.  ۵ نفر هم که عمده ترین و موثرترین  بودند  با قرار بازداشت موقت در بازداشتند و به زندان اعزام شدند.  پرونده مفتوح است و در حال تحقیقات هستیم.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: به دنبال نوسانات ارز، سازمان بازرسی نامه ای به رییس بانک مرکزی می فرستد و خواستار اقداماتشان در زمینه ارزش پولی ملی در مقابل ارزهای خارجی می شوند. امروز هم در سازمان بازرسی نشستی با حضور مدیران عامل بانکها هست و بصورت علمی و کارشناسی دلایل نوسانات ارز را مورد بررسی قرار دادند و راهکارهایی که برای برون رفت از این وضعیت است را ارائه می کنند و این طور نیست که نرخ ارز را پایین بیاوریم بلکه ما کمک می کنیم که بتوانیم نوسانات ارزی را به حداقل ممکن برسانیم.

وی درباره اقدامات قوه قضاییه در راستای حمایت از تولید و سرمایه گذاری گفت: دستور قوه قضاییه جلوگیری از ورشکستگی است و هر روزه اقدامات جدیدی انجام می شود. نسبت به احیا و جلوگیری از تعطیلی  کارخانجات تولیدی و تجاری، کارنامه قوه قضاییه براساس پیگیری‌ها روشن و مثبت است و توانستیم اقدامات موثری در راستای احیای کارخانجات و برون رفت واحدهای تولیدی برداریم و این کار رو به رشد است.

سخنگوی قوه قضاییه گفت: نگاه ما این است که هیچ واحد تولیدی و اشتغالزایی در کشور متوقف نشده است و اقدامات ما اقداماتی نیست که توقف زا باشد و  کار موثری شده تا  این واحد ها پاسخگوی شکایات باشند و تمام تلاش براین است که کمک کنیم و آنها هم اهتمام کنند.  ۱۴۳ واحد تولیدی در سال گذشته زیر نظر اداره تصفیه امور ورشکستگی به فعالیت خود ادامه دادند و از بیکاری  ۱۱ هزار و ۸۲ کارگر جلوگیری شده است. همچنین معاونت قضایی دادستان کل کشور کارهای بسیار درخور شایسته ای برای امنیت سرمایه گذاری و رفع موانع حقوقی و مبارزه با فساد اقتصادی انجام داده است از جمله ۷ هزار مکاتبه با مراجع ذی صلاح و احیای کارخانجات و  مکاتبات با بانک های عامل و… بوده است.

آخرین اخبار «حقوقی و قضایی» را در صفحه حقوقی و قضایی حادثه ۲۴ بخوانید.

صفحه اینستاگرام حادثه ۲۴ را در اینجا دنبال کنید.