Sunday, 29 January , 2023
امروز : یکشنبه, ۹ بهمن , ۱۴۰۱ - 8 رجب 1444
شناسه خبر : 419993
  پرینت

حقابه ایران از ارس چقدر است؟

زاگرس آنلاین-زاگرونا؛

عبدالرضا فرجی‌راد، استاد ژئوپلیتیک دانشگاه با بیان اینکه مساله آب مشکلی اساسی، ولی قابل حل است، گفت: «دستگاه سیاست خارجی باید در روابط بین‌المللی به گونه‌ای عمل کند که تحریم‌ها برداشته شده و پول و سرمایه به کشور آید تا بتوانیم طرح‌های مربوط به مسائل آبی را اجرایی و پیاده کنیم.»

به گزارش ایسنا، فرجی راد در تحلیل خود از تاکید وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با همتای ترکیه‌ای خود بر ضرورت ارتقای همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های مرتبط با منابع آبی و حقابه ایران از ارس اظهار کرد : «کاری که وزیر خارجه انجام داده، اقدام خوبی است که از طریق دیپلماسی حق و حقوق ایران دنبال شود و اجازه ندهند بحث سهم ۳۰ درصدی که مطرح شده کم شود.» وی تصریح کرد: «اما اینکه از طریق دیپلماسی دنبال شود و به نتیجه برسد یا خیر، مساله‌ای است که باید به طور مداوم پیگیری‌ها انجام شود تا به نتیجه برسد.»
این استاد ژئوپلیتیک دانشگاه افزود: به هر حال ترکیه اقدام به سد‌سازی کرده و در این زمینه هزینه‌های میلیاردی هم صورت گرفته طبیعتا منطقی نیست که سد‌ها را خراب کند، اما اگر از طریق دیپلماسی مساله پیگیری شود مشکل آبی به وجود نمی‌آید. وی ادامه داد: به طور کلی کشور دچار ژئوپلیتیک آب و مشکلات این بخش است و در آینده نیز احتمال می‌رود بیشتر شود. شاید با همکاری‌ها بخشی از مشکلات کم شود.

فرجی‌راد افزود: در آینده در مناطق مختلف کشور با بحران و مشکلات آب مواجه هستیم. برای مثال در کوه‌های البرز که آب آن باید به سمت خزر برود ما کمترین میزان بارش را داشتیم و احتمالا تابستان امسال در شمال دچار کم‌آبی هستیم. این مساله باید پیگیری شود.

این دیپلمات پیشین کشورمان تصریح کرد: در صورتی که روابط دو کشور ایران و ترکیه خوب باشد می‌تواند همکاری در این زمینه توسعه یابد. دیپلماسی کار خود را می‌کند، طرفین می‌توانند به هم امتیاز دهند تا مشکلات در این حوزه‌ها برطرف شود. وی با اشاره به اقداماتی که می‌توان در این زمینه انجام داد، گفت‌: در درجه نخست باید پول به کشور آید و دستگاه سیاست خارجی باید در روابط بین‌المللی به گونه‌ای عمل کند که تحریم‌ها برداشته شود، سرمایه به کشور بیاید و طرح‌های لازم در زمینه‌های آبی اجرایی شود.
این استاد ژئوپلیتیک دانشگاه همچنین بیان کرد: یکی از اقداماتی که در این زمینه موثر است مکانیزه کردن کشاورزی است. بخش زیادی از آب در زمینه کشاورزی هدر می‌رود که باید جلوی آن گرفته شود، باید به کشاورزان وام دهیم تا از امکانات به‌روز استفاده کنند و نظارت کنیم. وی ادامه داد: باید از طریق دستگاه آب‌شیرین‌کن بتوانیم بخشی از آب موردنیاز را تصفیه و استفاده بهینه کنیم و این تکنولوژی در داخل کشور مورد استفاده قرار گیرد.

فرجی‌راد یاد‌آور شد: سومین راهکاری که می‌توان از آن استفاده کرد و دنیا به آن توجه دارد تغییر کاربری آب‌های فاضلاب است یعنی آب فاضلاب مجددا تصفیه شود، ما نیاز داریم در این زمینه سرمایه‌گذاری کنیم که می‌تواند آب بسیاری از شهر‌های بزرگ را تامین کند.

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید

مجوز ارسال دیدگاه داده نشده است!

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تحریریه زاگرس آنلاین منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.