اطلاعات جدید از طراحی شوکه‌کننده آیفون ۱۵!

اپل سال گذشته با تمایزی که بین آیفون ۱۴ و آیفون ۱۴ پرو قائل شد طرفداران آیفون را شوکه کرد. اما طبق اطلاعات جدید شکاف بین مدل معمولی و پرو در سری آیفون ۱۵ بیشترخواهد بود.

به گزارش فوربز، سایت مک‌رومرز (MacRumors) در همکاری با افشاگر اطلاعات اپل آنون زد ۲۱ (Unknownz ۲۱) از تفاوت‌های متعدد میان ویژگی‌ها و طراحی آیفون ۱۵ با آیفون ۱۵ پرو و اطلاعاتی که از اسناد داخلی اپل درز کرده بود پرده برداشت. آنون زد ۲۱ (Unknownz ۲۱) سابقه چشمگیری دارد و یک بار نسخه اولیه آی. او. اس ۱۴ را ماه‌ها قبل از عرضه منتشر کرد.

بعید است آخرین اطلاعات این افشاگر به مذاق خریدارانی که بودجه کمی برای خرید آیفون دارند خوش بیاید. به گفته مک رومر اطلاعاتی که در اختیار اوست تایید می‌کند که چیپست جدید ۳ نانومتری ای.۱۷ اپل به همراه شاسی جدید و دکمه‌های پاور و ولوم لمسی مختص آیفون ۱۵ پرو خواهد بود. حتی اتصال این دستگاه‌ها هم متفاوت خواهد بود و وای فای ۶ E فقط در مدل پرو در دسترس خواهد بود، چیزی که در اخبار گذشته به آن اشاره‌ای نشده بود.

با توجه به نکته اخیر که بی سابقه بود (برای مثال تمام مدل‌های آیفون ۱۴ از وای فای ۶ استفاده می‌کردند.) آنون زد ۲۱ (Unknownz ۲۱) این اسناد را به صورت عمومی منتشر کرد. او این را “نمونه کوچکی “از افشاگری‌های آینده که شامل عکس‌های کامل پیش از مرحله ای. وی. تی (آزمون اعتبارسنجی مهندسی) که در ماه مارس آغاز می‌شود خواند.

طبق اخبار فاش شده آیفون ۱۵ همچنان از دوربین بهتر و صفحه نمایش اختصاصی پرو موشن (ProMotion) بهره‌مند خواهد بود و تقریبا امکان ندارد آیفون ۱۵ و آیفون ۱۵ پلاس با برادر گران قیمت خود برابری کنند.

اخبار جدیدی راجب برنامه‌های جدید اپل یا به عبارتی برنامه‌هایی که دیگر اتفاق نخواهد افتاد منتشر شد. تحلیل گر مشهور مینگ-چی کو در پیش بینی خود راجع به عرضه آبفون تاشو در سال ۲۰۲۳ تجدید نظر کرده و می‌گوید اپل به جای آن بر روی عرضه آی پاد تاشو تمرکز کرده و آن را در اولویت قرار داده.

کو می‌گوید اپل در حال ساخت آی پاد تاشو به همراه پایه نگهدارنده فیبر کربنی است که آن را سبک و بادوام‌تر می‌کند. او فاش می‌کند که اپل برای قطعه حتی تامیین کننده هم دارد، آنی تکنولوژی (Anje Technology). کو توضیح می‌دهد که عرضه در سال ۲۰۲۴ محتمل‌تر است، اما او درباره این بازه زمانی و توانایی این دستگاه برای “تقویت محموله و بهبود ترکیب محصول” “خوش بین” است.

خبرنگار بلومبرگ، مارک گارمن قبلا گزارش داده بود که اپل در حال کار برروی آی پد تاشویی است که که نیمه پایینی آن هنگام تایپ کردن به عنوان کیبورد کار می‌کند. گارمن پیش بینی کرده بود که این محصول تا سال ۲۰۲۶ عرضه نخواهد شد. این پیش بینی دو غول این عرصه یعنی کو و گارمن را مقابل هم قرار می‌دهد. طرفداران اپل امیدوارند حق با کو باشد.

مینگ چی کو از اطلاعات بیشتری راجع به برنامه‌های آینده اپل برای آیفون پرده برداشت. به گفته این تحلیل گر مشهور آیفون ۱۵ پرو مکس (و احتمالا مدل الترا) تنها مدل‌های آیفون ۱۵ خواهند بود که از دوربین پریسکوپی پشتیبانی می‌کنند. قابلیتی که سطح بالاتری از زوم اپتیکال را ارائه می‌دهد.

این خبر از اطلاعات قبلی که کو منتشر کرد پشتیبانی می‌کند,، اما سرتیتر ادعای کو این است این حرکت بخشی از انتقال گسترده‌تر به سمت دوربین‌های پریسکوپی در سری آیفون نخواهد بود، حداقل تا چند سال دیگر: «همانطور که قبلا پیش بینی می‌شد آخرین مدل ۲اچ۲۳ آیفون ۱۵ جدید (۱۵ پرو مکس یا ۱۵ الترا) از دوربین پریسکوپی استفاده میکند. در بازار انتظار می‌رود افزودن دوربین پریسکوپی به مدل‌های آیفون تقاضا برای ارتقاء لنز را در سال ۲۰۲۳-۲۰۲۴ بالا می‌برد. اما ارزیابی‌های اخیر من نشان می‌دهد تنها یک سری از مدل‌های آیفون ۱۶ در ۲اچ۲۴ به دوربین پریسکوپی مجهز خواهد بود، نه دو مدل که در بازار انتظار می‌رود.»

با توجه به استفاده گسترده از دوربین‌های پریسکوپی در گوشی‌های پرچمدار رقیب، این خبر برای طرفداران اپل شوکه کننده خواهد بود. حتی این نشان می‌دهد اپل به دنبال افزایش تمایز ویژگی‌ها حتی در مدل‌های آیفون پرو است.

عمر باطری طولانی‌تر همیشه از ویژگی‌های آیفون پرو مکس بوده، اما این ویژگی بیشتر به خاطر اندازه فیزیکی این مدل است نه تمایل اپل برای ضعیف‌تر ساختن آیفون پرو. با این حال دوربین پریسکوپ به سایز قالب مدل پرو مکس نیاز ندارد. ایجاد تمایز عمدی در ویژگی‌ها (که به دلیل اندازه فیزیکی نیست) مرزی نیست که اپل قبلا با مدل‌های آی پد پرو و مک بوک پرو از آن عبور کرده باشد.

در واقع، آخرین باری که اپل دست به چنین کاری زد به سال ۲۰۱۷ و دوربین دوگانه آیفون ۸ پلاس در مقابل دوربین تکی آیفون ۸ بر می‌گردد. اگرچه در آن زمان مدل پلاس آیفون معادل مدل‌های پرو امروزی بود.

اپل ازقدیم استاد قسمت بندی کردن محصولات بوده، اما این کار مخاطره آمیز است. به خصوص این که همزمان با بالا رفتن قیمت در جهان انتظاز می‌رود این شرکت بعدتر در همین سال محصولات مجموعه آیفون ۱۵ را عرضه کند.

اپل دست به ریسک بزرگی زده. فروش آیفون ۱۴ و آیفون ۱۴ پلاس ناامید کننده بوده و خریداران ترجیح می‌دهند هزینه بیشتری برای مدل پرو پرداخت کنند تا از مزایای مخابراتی آشکار آن بهره‌مند شوند. بعید است افزایش این شکاف امکاناتی به افزایش فروش آیفون ۱۵ و آیفون ۱۵ پلاس کمکی کند.

با توجه به اخبار فاش شده راه حل اپل برای این مورد سیاست پاداش و جزاست. اپل احتمالا طراحی جزیره دینامیک را به مدل‌های معمولی می‌آورد، ولی این به معنای گران‌تر شدن آیفون ۱۵ پرو است. فقط زمان مشخص می‌کند که این قمار اپل جواب می‌دهد یا خیر.