گورخمره‌های نویافته اهواز به موزه منطقه‌ای خوزستان منتقل می‌شوند

مجید سروش افزود: این کشف نویافته که قدمت آن به اواخر دوره اشکانیان و اوایل ساسانیان بازمی‌گردد، به صورت اتفاقی و حین عملیات حفاری نفت در ساحل کارون انجام شد.

وی در ادامه درخصوص حفاظت از این عرصه، ثبت‌ملی محوطه و ادامه کاوش در آن توضیح داد: ما در اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خوزستان، با هماهنگی شرکت ملی نفت و گاز کارون، بررسی‌های ابتدایی را انجام دادیم و براساس آن مقرر شد که در اسرع وقت با تشکیل تیمی کارشناسی متشکل از باستان‌شناسان و نیز مرمت‌گران آثار تاریخی، محوطه یادشده را نجات بخشی‌کنیم تا هرچه سریع‌تر ضمن ثبت این مکان به‌عنوان یک اثر ملی و تاریخی، به‌زودی کاوش‌های میدانی باستان‌شناسی را نیز در منطقه اجرا کنیم.

رییس اداره موزه‌ها و اموال منقول فرهنگی‌تاریخی خوزستان ادامه داد: برنامه ما این است که تدفین و گورخمره‌های اشکانی کشف‌شده را از محل منتقل کنیم و در آینده‌ای نزدیک در موزه منطقه‌ای خوزستان که در شهرستان اهواز در دست احداث است و مراحل پایانی خود را پشت سر می‌گذراند، در معرض دید و نمایش عموم مردم قرار دهیم.

یک آرامستان تاریخی مربوط به دوره اشکانی سه‌شنبه ۱۴ تیرماه ۱۴۰۱، حین عملیات حفاری نفت در یکی از محلات شمال اهواز در ساحل شرقی رودخانه کارون، کشف شد.

در این گورستان، سه تدفین به همراه گورخمره‌های سفالی و نخودی رنگ با اندود قیر مشاهده شده است.

 

منبع: ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.